Säsongen 2007/2008

Träningsmatcher
14/8 Frölunda HC (b) 2 - 3 (0 - 1, 2 - 2, 0 - 0)
16/8 Linköpings HC (h) 1 - 2 (1 - 0, 0 - 1, 0 - 0, 0 - 1)
22/8 Oulun Kärpät (b) 5 - 6 (3 - 1, 1 - 2, 1 - 3)
23/8 TPS Åbo (b) 1 - 2 (0 - 1, 0 - 1, 1 - 0)
29/8 IFK Helsingfors (h) 7 - 2 (2 - 0, 3 - 2, 2 - 0)
30/8 Tappara (h) 2 - 1 (1 - 0, 0 - 0, 1 - 1)
4/9 Färjestads BK (b) 1 - 5 (1 - 2, 0 - 1, 0 - 2)
8/9 IFK Helsingfors (b) 6 - 4 (3 - 1, 1 - 2, 2 - 1)
18/9 Södertälje SK (b) 4 - 3 (1 - 0, 2 - 2, 1 - 1)
20/9 Timrå IK (h) 2 - 2 (0 - 0, 1 - 1, 1 - 1)

Elitserien
25/9 MODO Hockey (b) 4 - 5 (2 - 1, 2 - 1, 0 - 3)
27/9 Färjestads BK (h) 1 - 4 (0 - 1, 1 - 1, 0 - 2)
29/9 HV71 (b) 4 - 4 (2 - 1, 0 - 1, 2 - 2, 0 - 0)
2/10 Skellefteå AIK (h) 4 - 0 (2 - 0, 2 - 0, 0 - 0)
4/10 Frölunda HC (h) 6 - 0 (3 - 0, 1 - 0, 2 - 0)
6/10 Mora IK (b) 0 - 3 (0 - 2, 0 - 1, 0 - 0)
9/10 Timrå IK (h) 0 - 2 (0 - 1, 0 - 1, 0 - 0)
11/10 Brynäs IF (b) 2 - 1 (0 - 0, 1 - 1, 1 - 0)
15/10 Linköpings HC (b) 4 - 0 (0 - 0, 1 - 0, 3 - 0)
18/10 Luleå HF (h) 6 - 1 (0 - 1, 2 - 0, 4 - 0)
20/10 Södertälje SK (h) 1 - 1 (0 - 0, 1 - 0, 0 - 1, 0 - 0)
22/10 Södertälje SK (b) 2 - 1 (1 - 0, 1 - 0, 0 - 1)
25/10 Linköpings HC (h) 1 - 3 (0 - 1, 0 - 1, 1 - 1)
27/10 Luleå HF (b) 3 - 2 (1 - 0, 2 - 2, 0 - 0)
30/10 Brynäs IF (h) 1 - 1 (1 - 1, 0 - 0, 0 - 0, 0 - 0)
1/11 Timrå IK (b) 1 - 2 (1 - 1, 0 - 0, 0 - 0, 0 - 1)
3/11 Mora IK (h) 0 - 3 (0 - 1, 0 - 0, 0 - 2)
13/11 Frölunda HC (b) 4 - 5 (1 - 1, 2 - 3, 1 - 1)
17/11 Skellefteå AIK (b) 4 - 3 (1 - 1, 0 - 2, 3 - 0)
19/11 HV71 (h) 2 - 8 (1 - 3, 1 - 1, 0 - 4)
22/11 Färjestads BK (b) 3 - 0 (1 - 0, 2 - 0, 0 - 0)
24/11 MODO Hockey (h) 4 - 1 (2 - 0, 0 - 0, 2 - 1)
27/11 Luleå HF (b) 2 - 5 (1 - 1, 1 - 2, 0 - 2)
29/11 MODO Hockey (h) 4 - 2 (1 - 1, 1 - 1, 2 - 0)
1/12 Timrå IK (h) 1 - 3 (0 - 0, 0 - 1, 1 - 2)
3/12 Frölunda HC (b) 1 - 2 (0 - 0, 1 - 1, 0 - 1)
6/12 Mora IK (h) 3 - 3 (3 - 2, 0 - 0, 0 - 1, 0 - 0)
8/12 Färjestads BK (b) 3 - 2 (1 - 0, 1 - 0, 0 - 2, 1 - 0)
18/12 Södertälje SK (h) 2 - 5 (2 - 2, 0 - 2, 0 - 1)
20/12 Linköpings HC (b) 2 - 1 (2 - 0, 0 - 0, 0 - 1)
28/12 HV71 (b) 5 - 4 (3 - 2, 1 - 0, 1 - 2)
30/12 Skellefteå AIK (h) 3 - 2 (1 - 1, 1 - 1, 1 - 0)
3/1 Brynäs IF (b) 2 - 8 (1 - 3, 0 - 3, 1 - 2)
5/1 Luleå HF (h) 5 - 2 (3 - 1, 1 - 1, 1 - 0)
7/1 MODO Hockey (b) 4 - 5 (2 - 2, 2 - 2, 0 - 1)
12/1 Timrå IK (b) 1 - 3 (0 - 0, 0 - 2, 1 - 1)
14/1 Frölunda HC (h) 0 - 3 (0 - 1, 0 - 1, 0 - 1)
17/1 Mora IK (b) 2 - 5 (1 - 0, 0 - 2, 1 - 3)
22/1 Färjestads BK (h) 6 - 1 (1 - 1, 3 - 0, 2 - 0)
24/1 Södertälje SK (b) 3 - 2 (0 - 0, 1 - 1, 1 - 1, 1 - 0)
26/1 Linköpings HC (h) 6 - 0 (3 - 0, 2 - 0, 1 - 0)
28/1 HV71 (h) 2 - 2 (2 - 0, 0 - 1, 0 - 1, 0 - 0)
31/1 Skellefteå AIK (b) 1 - 5 (1 - 1, 0 - 2, 0 - 2)
2/2 Brynäs IF (h) 3 - 1 (1 - 1, 0 - 0, 2 - 0)
14/2 MODO Hockey (h) 3 - 0 (0 - 0, 2 - 0, 1 - 0)
16/2 Frölunda HC (b) 1 - 1 (0 - 0, 1 - 0, 0 - 1, 0 - 0)
19/2 Södertälje SK (h) 3 - 1 (1 - 0, 0 - 0, 2 - 1)
21/2 Skellefteå AIK (b) 4 - 4 (3 - 2, 1 - 1, 0 - 1, 0 - 0)
23/2 Färjestads BK (b) 1 - 1 (0 - 0, 1 - 1, 0 - 0, 0 - 0)
26/2 Mora IK (h) 3 - 4 (0 - 1, 1 - 1, 2 - 1, 0 - 1)
28/2 Timrå IK (b) 1 - 1 (0 - 1, 0 - 0, 1 - 0, 0 - 0)
2/3 Brynäs IF (h) 2 - 2 (1 - 1, 1 - 1, 0 - 0, 0 - 0)
3/3 Luleå HF (b) 3 - 1 (1 - 0, 1 - 0, 1 - 1)
6/3 Linköpings HC (h) 3 - 4 (3 - 0, 0 - 2, 0 - 2)
8/3 HV71 (b) 3 - 4 (0 - 1, 1 - 0, 2 - 3)

Kvartsfinal
11/3 Linköpings HC (h) 0 - 1 (0 - 1, 0 - 0, 0 - 0)
13/3 Linköpings HC (b) 1 - 4 (0 - 1, 1 - 2, 0 - 1)
15/3 Linköpings HC (h) 4 - 2 (0 - 0, 3 - 1, 1 - 1)
17/3 Linköpings HC (b) 1 - 4 (0 - 1, 0 - 0, 1 - 3)
18/3 Linköpings HC (b) 2 - 4 (0 - 1, 1 - 1, 1 - 2)

« Säsongen 2006/2007Säsongen 2008/2009 »

Summering
Efter att ha missat slutspel två säsonger i rad lyckades Djurgården på nytt att vara med när det var dags att göra upp om SM-guldet.

Slutspelsplatsen grundlades tack vare stabilt spel hela säsongen och en ramstark defensiv, bara tre lag släppte in färre mål än Djurgården.

I slutspelet ställdes Djurgården mot Linköping. En snöplig förlust i den första kvartsfinalen, 0-1, gjorde att det omgående blev uppförsbacke för Stockholms stolthet. Segern i den tredje kvartsfinalen blev den enda för Djurgården, på bortaplan gick inte Linköping att rubba och slutspelet tog snabbt slut.

ElitserienMaVÖVOÖFFMålP
1HV715531311413178-132107
2Linköpings HC5521920414166-15392
3MODO Hockey552657122153-15090
4Färjestads BK5525311319169-14789
5Timrå IK552359223134-13683
6Frölunda HC5523310422159-15782
7Djurgårdens IF5521214220145-13979
8Skellefteå AIK5519216620135-14175
9Södertälje SK5518213424123-12969
10Luleå HF5517213625139-16466
11Mora IK5517213425133-16066
12Brynäs IF551649230152-17861

Poängliga, ElitserienGPGAPPIM
Fredrik Bremberg5211344522
Nicklas Danielsson5314183258
Niklas Anger539223126
Patric Hörnqvist5318123058
Kristofer Ottosson5111193034
Dick Axelsson4712132544
Pär Bäcker499132244
Christian Eklund4810112191
Nichlas Falk46991820
Jiri Marusak446101626
Ossi Väänänen457815102
David Printz54691571
Thomas Johansson55591424
Timmy Pettersson541131440
Andreas Engqvist51571216
Johan Ryno3027918
Jimmie Ölvestad37347111
Morten Ask152578
Edvin Frylén4533632
Ronnie Pettersson2211220
Carl Gustafsson341126
Dennis Persson210116
Stefan Ridderwall450110
Jacob Josefson10000
Mattias Guter30000
Tobias Lindström30000
Linus Persson50002
Linus Kjell80002
Mark Owuya100000
Henrik Eriksson150000
Fredrik Ericson2900014
Oscar Eklund3300010
Daniel Larsson550004

Målvaktsliga, ElitserienGPIS%GAASO
Daniel Larsson4692,12,296
Stefan Ridderwall1190,72,700
Mark Owuya177,84,750

Poängliga, SlutspelGPGAPPIM
Jimmie Ölvestad53036
Niklas Anger50338
Fredrik Bremberg52022
Kristofer Ottosson51120
Thomas Johansson50224
Dick Axelsson51012
Timmy Pettersson51014
Jiri Marusak50114
David Printz50114
Patric Hörnqvist50116
Christian Eklund501129
Pär Bäcker40000
Johan Ryno50000
Oscar Eklund50000
Andreas Engqvist50000
Stefan Ridderwall50000
Daniel Larsson50000
Edvin Frylén50002
Ronnie Pettersson50002
Ossi Väänänen50002
Nicklas Danielsson50006
Nichlas Falk50008

Målvaktsliga, SlutspelGPIS%GAASO
Daniel Larsson592,02,640