Säsongen 2006/2007

Träningsmatcher
8/8 Tappara (b) 1 - 6 (1 - 4, 0 - 0, 0 - 2)
9/8 IFK Helsingfors (b) 3 - 2 (2 - 0, 0 - 0, 1 - 2)
15/8 Färjestads BK (h) 3 - 4 (2 - 1, 0 - 0, 1 - 2, 0 - 0, 0 - 1)
17/8 Linköpings HC (b) 3 - 2 (1 - 1, 1 - 1, 1 - 0)
22/8 Oulun Kärpät (h) 6 - 5 (4 - 2, 0 - 2, 1 - 1, 1 - 0)
24/8 TPS Åbo (h) 4 - 1 (2 - 1, 1 - 0, 1 - 0)
5/9 Frölunda HC (h) 7 - 4 (2 - 2, 3 - 1, 2 - 1)
12/9 Nyköping Hockey (b) 4 - 1 (2 - 0, 1 - 1, 1 - 0)
14/9 Brynäs IF (b) 5 - 2 (0 - 1, 3 - 1, 2 - 0)

Elitserien
19/9 Mora IK (h) 5 - 2 (1 - 0, 2 - 1, 2 - 1)
21/9 Frölunda HC (b) 3 - 3 (2 - 1, 1 - 0, 0 - 2, 0 - 0)
24/9 Linköpings HC (h) 6 - 2 (0 - 0, 2 - 2, 4 - 0)
26/9 MODO Hockey (b) 2 - 4 (0 - 2, 1 - 0, 1 - 2)
28/9 Färjestads BK (b) 2 - 3 (0 - 2, 1 - 0, 1 - 1)
3/10 Skellefteå AIK (h) 3 - 4 (1 - 1, 0 - 2, 2 - 1)
5/10 HV71 (b) 3 - 3 (0 - 1, 1 - 2, 2 - 0, 0 - 0)
7/10 Timrå IK (h) 3 - 1 (1 - 1, 1 - 0, 1 - 0)
10/10 Luleå HF (b) 1 - 3 (0 - 0, 1 - 1, 0 - 2)
12/10 Brynäs IF (h) 3 - 2 (0 - 1, 2 - 0, 0 - 1, 1 - 0)
16/10 Mora IK (b) 1 - 5 (1 - 1, 0 - 0, 0 - 4)
19/10 Frölunda HC (h) 2 - 0 (0 - 0, 0 - 0, 2 - 0)
21/10 Linköpings HC (b) 1 - 2 (0 - 1, 1 - 0, 0 - 1)
24/10 MODO Hockey (h) 3 - 1 (0 - 0, 0 - 0, 3 - 1)
26/10 Färjestads BK (h) 2 - 2 (0 - 1, 2 - 0, 0 - 1, 0 - 0)
28/10 Skellefteå AIK (b) 2 - 0 (1 - 0, 0 - 0, 1 - 0)
30/10 HV71 (h) 3 - 4 (0 - 2, 2 - 1, 1 - 1)
2/11 Timrå IK (b) 0 - 4 (0 - 3, 0 - 0, 0 - 1)
5/11 Luleå HF (h) 3 - 3 (1 - 2, 1 - 1, 1 - 0, 0 - 0)
16/11 Malmö Redhawks (h) 2 - 5 (1 - 2, 0 - 1, 1 - 2)
18/11 Brynäs IF (b) 3 - 3 (0 - 1, 0 - 2, 3 - 0, 0 - 0)
20/11 Luleå HF (b) 2 - 4 (0 - 1, 1 - 2, 1 - 1)
23/11 Malmö Redhawks (h) 4 - 3 (1 - 1, 2 - 1, 0 - 1, 1 - 0)
25/11 MODO Hockey (h) 2 - 4 (2 - 0, 0 - 0, 0 - 4)
28/11 Skellefteå AIK (b) 1 - 3 (0 - 3, 1 - 0, 0 - 0)
30/11 Frölunda HC (b) 1 - 5 (1 - 2, 0 - 1, 0 - 2)
2/12 Färjestads BK (h) 4 - 5 (3 - 1, 1 - 2, 0 - 1, 0 - 1)
4/12 Mora IK (h) 6 - 0 (1 - 0, 1 - 0, 4 - 0)
7/12 HV71 (b) 1 - 5 (0 - 1, 0 - 2, 1 - 2)
10/12 Linköpings HC (h) 4 - 4 (0 - 1, 1 - 1, 3 - 2, 0 - 0)
19/12 Timrå IK (h) 6 - 1 (1 - 0, 4 - 0, 1 - 1)
21/12 Brynäs IF (b) 1 - 4 (0 - 3, 0 - 0, 1 - 1)
27/12 Luleå HF (h) 2 - 1 (1 - 0, 0 - 0, 1 - 1)
29/12 Malmö Redhawks (b) 5 - 2 (3 - 1, 2 - 0, 0 - 1)
2/1 MODO Hockey (b) 0 - 3 (0 - 1, 0 - 2, 0 - 0)
4/1 Skellefteå AIK (h) 2 - 0 (2 - 0, 0 - 0, 0 - 0)
6/1 Frölunda HC (h) 3 - 2 (0 - 0, 1 - 1, 1 - 1, 1 - 0)
9/1 Färjestads BK (b) 5 - 2 (1 - 0, 3 - 1, 1 - 1)
11/1 Mora IK (b) 5 - 3 (3 - 1, 1 - 2, 1 - 0)
16/1 HV71 (h) 1 - 3 (0 - 0, 0 - 0, 1 - 3)
18/1 Linköpings HC (b) 3 - 2 (0 - 1, 2 - 0, 0 - 1, 1 - 0)
20/1 Timrå IK (b) 0 - 5 (0 - 2, 0 - 0, 0 - 3)
22/1 Brynäs IF (h) 3 - 3 (2 - 2, 0 - 0, 1 - 1, 0 - 0)
27/1 MODO Hockey (h) 2 - 1 (0 - 1, 0 - 0, 2 - 0)
30/1 Färjestads BK (b) 3 - 4 (1 - 1, 1 - 1, 1 - 2)
1/2 Frölunda HC (h) 4 - 2 (1 - 0, 0 - 2, 3 - 0)
3/2 Skellefteå AIK (b) 2 - 3 (1 - 1, 0 - 1, 1 - 1)
13/2 Brynäs IF (b) 3 - 1 (0 - 0, 2 - 0, 1 - 1)
15/2 Timrå IK (h) 2 - 1 (2 - 0, 0 - 0, 0 - 1)
17/2 Malmö Redhawks (b) 1 - 3 (1 - 0, 0 - 1, 0 - 2)
19/2 Mora IK (h) 5 - 3 (0 - 1, 1 - 1, 4 - 1)
22/2 HV71 (h) 4 - 4 (1 - 1, 2 - 2, 1 - 1, 0 - 0)
26/2 Luleå HF (h) 2 - 1 (0 - 0, 1 - 0, 0 - 1, 1 - 0)
28/2 Malmö Redhawks (b) 2 - 1 (0 - 0, 2 - 0, 0 - 1)
2/3 Linköpings HC (b) 2 - 4 (1 - 0, 0 - 1, 1 - 3)

« Säsongen 2005/2006Säsongen 2007/2008 »

Summering
Det ekonomiska stålbadet från säsongen 2005/06 gjorde att Djurgården kunde satsa lite hårdare säsongen 2006/07. Nästan hela backbesättningen byttes ut och målet sattes högt: en sjätteplats.

Efter en bra start, Djurgården låg sexa efter 16 omgångar, så hamnade laget i en djup formsvacka i november och december. Djurgården rasade i tabellen och vid juluppehållet låg laget på kvalplats med fem poäng upp till Mora ovanför strecket.

Efter jul spelade Djurgården mycket bra och plockade näst mest poäng av alla lag, men serien var jämn och de andra bottenlagen tog också många poäng.

Djurgården var i slutet av serien inblandad i en spännande kamp om slutspelsplatser. En seger mot Linköping i sista omgången hade inneburit slutspel, nu blev det istället en ny tiondeplats.

ElitserienMaVÖVOÖFFMålP
1Färjestads BK5526516413197-14599
2HV715525315315170-15093
3MODO Hockey5524310321159-14085
4Linköpings HC5522214519151-15382
5Timrå IK5522412321129-13682
6Brynäs IF5518620217146-13780
7Luleå HF5521511223171-16379
8Mora IK552309323147-15578
9Frölunda HC552219224167-16276
10Djurgårdens IF5519514122146-14876
11Skellefteå AIK5518613324139-17873
12Malmö Redhawks5511015929119-17448

Poängliga, ElitserienGPGAPPIM
Fredrik Bremberg5323416420
Patric Hörnqvist4923113438
Pär Bäcker559243332
Dragan Umicevic5113152818
Kristofer Ottosson5112122426
Jimmie Ölvestad5491322104
Timmy Pettersson527152262
Nichlas Falk547142140
Morten Ask495141962
Martin Lindman544151980
Daniel Fernholm324121616
Thomas Johansson444111530
Christian Eklund49751267
Nicklas Danielsson50651130
Jiri Marusak19461014
Christopher Thörn4644820
Jonas Liwing3424622
Ronnie Pettersson5106668
Alexander Ribbenstrand4523560
Andreas Engqvist4313416
Christofer Löfberg340446
Daniel Larsson490110
Teemu Lassila5501114
Linus Persson10000
Jimmy Jensen10000
Mikael Ahlén10000
Christoffer From-Björk10002
Stefan Ridderwall60000
Patrik Lundh90002
Dennis Persson90002
Oscar Eklund170000
Christian Sjögren1800033
Fredrik Ericson5100032

Målvaktsliga, ElitserienGPIS%GAASO
Daniel Larsson2491,12,533
Teemu Lassila3590,82,561