Säsongen 2005/2006

Träningsmatcher
17/8 Färjestads BK (n) 1 - 9 (0 - 2, 1 - 3, 0 - 4)
20/8 TPS Åbo (h) 0 - 3 (0 - 0, 0 - 2, 0 - 1)
31/8 Västerås IK (b) 3 - 5 (0 - 1, 0 - 0, 3 - 4)
2/9 HV71 (n) 3 - 3 (2 - 1, 0 - 2, 1 - 0, 0 - 0)
3/9 HC Amiens (n) 8 - 1 (2 - 0, 4 - 1, 2 - 0)
8/9 Storhamar IL (n) 1 - 3 (0 - 0, 0 - 0, 1 - 3)
9/9 Södertälje SK (n) 1 - 6 (0 - 2, 1 - 2, 0 - 2)
10/9 Skövde IK (b) 4 - 2 (1 - 1, 2 - 1, 1 - 0)
16/9 Luleå HF (h) 3 - 4 (0 - 0, 1 - 3, 2 - 1)
19/9 Linköpings HC (b) 2 - 0 (0 - 0, 0 - 0, 2 - 0)
23/2 Södertälje SK (b) 1 - 2 (0 - 1, 0 - 0, 1 - 1)

Elitserien
26/9 Timrå IK (b) 2 - 3 (0 - 2, 2 - 0, 0 - 1)
29/9 Södertälje SK (h) 2 - 4 (0 - 1, 1 - 2, 1 - 1)
2/10 Brynäs IF (h) 1 - 2 (0 - 0, 1 - 1, 0 - 0, 0 - 1)
4/10 Frölunda HC (b) 1 - 2 (0 - 1, 1 - 0, 0 - 1)
6/10 Leksands IF (h) 5 - 1 (2 - 1, 2 - 0, 1 - 0)
9/10 HV71 (h) 2 - 8 (1 - 1, 1 - 3, 0 - 4)
11/10 Färjestads BK (b) 1 - 7 (0 - 0, 0 - 2, 1 - 5)
13/10 Linköpings HC (b) 1 - 4 (1 - 0, 0 - 2, 0 - 2)
16/10 MODO Hockey (h) 4 - 2 (1 - 0, 2 - 0, 1 - 2)
18/10 Luleå HF (b) 2 - 5 (1 - 1, 0 - 1, 1 - 3)
20/10 Mora IK (h) 2 - 5 (1 - 3, 1 - 2, 0 - 0)
22/10 Brynäs IF (b) 3 - 2 (0 - 0, 2 - 0, 0 - 2, 1 - 0)
25/10 Luleå HF (h) 2 - 0 (1 - 0, 1 - 0, 0 - 0)
27/10 HV71 (b) 3 - 2 (0 - 0, 0 - 1, 2 - 1, 1 - 0)
29/10 Timrå IK (h) 1 - 2 (0 - 1, 1 - 1, 0 - 0)
31/10 Frölunda HC (h) 5 - 1 (2 - 0, 1 - 1, 2 - 0)
3/11 MODO Hockey (b) 2 - 5 (0 - 1, 1 - 2, 1 - 2)
6/11 Linköpings HC (h) 4 - 3 (1 - 0, 1 - 2, 1 - 1, 1 - 0)
15/11 Södertälje SK (b) 4 - 3 (1 - 0, 1 - 2, 1 - 1, 1 - 0)
17/11 Leksands IF (b) 0 - 0 (0 - 0, 0 - 0, 0 - 0, 0 - 0)
19/11 Leksands IF (h) 1 - 2 (0 - 0, 0 - 0, 1 - 1, 0 - 1)
21/11 Färjestads BK (b) 0 - 3 (0 - 0, 0 - 3, 0 - 0)
24/11 Färjestads BK (h) 2 - 5 (1 - 2, 1 - 0, 0 - 3)
26/11 Mora IK (b) 2 - 4 (1 - 2, 1 - 1, 0 - 1)
28/11 Mora IK (h) 3 - 3 (0 - 1, 1 - 0, 2 - 2, 0 - 0)
1/12 Södertälje SK (h) 3 - 3 (0 - 1, 2 - 1, 1 - 1, 0 - 0)
3/12 Linköpings HC (b) 5 - 2 (2 - 0, 2 - 1, 1 - 1)
5/12 Brynäs IF (h) 4 - 3 (0 - 0, 1 - 1, 2 - 2, 1 - 0)
8/12 Frölunda HC (b) 0 - 3 (0 - 1, 0 - 0, 0 - 2)
10/12 Luleå HF (b) 1 - 0 (0 - 0, 1 - 0, 0 - 0)
27/12 HV71 (h) 4 - 2 (0 - 0, 1 - 1, 3 - 1)
29/12 Timrå IK (b) 3 - 4 (0 - 3, 1 - 0, 2 - 1)
5/1 Färjestads BK (h) 4 - 2 (1 - 0, 1 - 0, 2 - 2)
7/1 Mora IK (b) 1 - 3 (0 - 1, 0 - 2, 1 - 0)
9/1 Leksands IF (b) 4 - 3 (1 - 2, 0 - 0, 3 - 1)
12/1 MODO Hockey (h) 6 - 3 (1 - 1, 1 - 1, 4 - 1)
17/1 Timrå IK (h) 3 - 2 (1 - 0, 1 - 2, 1 - 0)
19/1 HV71 (b) 3 - 6 (1 - 2, 1 - 1, 1 - 3)
21/1 Linköpings HC (h) 2 - 1 (1 - 1, 0 - 0, 0 - 0, 1 - 0)
24/1 Frölunda HC (h) 3 - 2 (0 - 2, 0 - 0, 3 - 0)
26/1 Brynäs IF (b) 0 - 6 (0 - 0, 0 - 1, 0 - 5)
28/1 Södertälje SK (b) 0 - 4 (0 - 1, 0 - 1, 0 - 2)
30/1 Mora IK (h) 1 - 3 (0 - 1, 1 - 1, 0 - 1)
2/2 Färjestads BK (b) 3 - 5 (1 - 1, 1 - 2, 1 - 2)
4/2 Leksands IF (h) 2 - 4 (0 - 1, 1 - 1, 1 - 2)
6/2 MODO Hockey (b) 0 - 5 (0 - 2, 0 - 2, 0 - 1)
28/2 Luleå HF (h) 3 - 3 (1 - 0, 0 - 2, 2 - 1, 0 - 0)
2/3 Mora IK (b) 3 - 4 (2 - 1, 0 - 2, 1 - 1)
4/3 Färjestads BK (h) 6 - 7 (3 - 2, 2 - 0, 1 - 4, 0 - 1)
6/3 Leksands IF (b) 5 - 2 (0 - 1, 3 - 0, 2 - 1)

« Säsongen 2004/2005Säsongen 2006/2007 »

Summering
Efter säsongen 2004/05 uppdagades ekonomiska problem. Ledningen tvingades dra i nödbromsen och man skar kraftigt på utgiftssidan, vilket bland annat gick ut över spelarlönerna.

Flera experter tippade Djurgården på kvalplats, men ett hårt kämpande Djurgårdslag lyckades hänga med bra i konkurrensen.

Laget låg länge på slutspelsplats, men en katastrofal avslutning gjorde att Djurgården hamnade under slutspelsstrecket. Någon risk för kval var det dock aldrig, kvallagen Södertälje och Leksand fanns hela tiden på behörigt avstånd.

ElitserienMaVÖVOÖFFMålP
1HV715029510411164-107102
2Frölunda HC502848214169-13096
3Linköpings HC5025314511150-11792
4Färjestads BK5023411416134-11684
5Luleå HF5022512516147-12483
6MODO Hockey502409117129-10781
7Brynäs IF5016415519114-12967
8Mora IK5017411222123-13566
9Timrå IK5016110324104-12859
10Djurgårdens IF5013613324124-16058
11Södertälje SK5011110429110-16144
12Leksands IF50931123096-15041

Poängliga, ElitserienGPGAPPIM
Fredrik Bremberg491435496
Patrick Thoresen5017193644
Daniel Rudslätt4714223620
Per Eklund501782524
Nichlas Falk507172434
Adam Masuhr468122046
Jimmie Ölvestad501091990
Kristofer Ottosson316111722
Henrik Nordfeldt45871526
Mika Strömberg342111340
Johan Eneqvist492796
Patric Hörnqvist4752736
Ronnie Pettersson4625746
Marcus Kristoffersson3524694
Christopher Thörn3323528
Jonas Liwing4423514
Erik Ryman4914538
Alexander Ribbenstrand4513473
Jesper Björck3912330
Christofer Löfberg4320224
Antti-Pekka Lamberg2610140
Teemu Lassila5001116
Christoffer From-Björk10000
Tim Johansson-Bräck10000
Jimmy Jensen10000
Nils Bäckström10000
Andreas Engqvist10000
Stefan Ridderwall40000
Petter Rönnqvist70000
Patrik Nilson80002
Mattias Andersson390000
André Mattsson4900069

Målvaktsliga, ElitserienGPIS%GAASO
Stefan Ridderwall1100,00,000
Mattias Andersson991,32,651
Teemu Lassila4589,93,122