Säsongen 2001/2002

Elitserien
18/9 Frölunda HC (h) 2 - 1 (1 - 1, 0 - 0, 1 - 0)
20/9 Malmö Redhawks (b) 3 - 1 (1 - 0, 1 - 0, 1 - 1)
22/9 Färjestads BK (b) 1 - 6 (0 - 1, 1 - 3, 0 - 2)
25/9 Luleå HF (h) 5 - 1 (1 - 1, 2 - 0, 2 - 0)
27/9 Timrå IK (b) 1 - 4 (0 - 2, 1 - 1, 0 - 1)
30/9 Linköpings HC (h) 5 - 1 (3 - 0, 2 - 0, 0 - 1)
2/10 Södertälje SK (b) 3 - 2 (0 - 1, 1 - 0, 1 - 1, 0 - 0, 1 - 0)
4/10 AIK (h) 1 - 2 (0 - 1, 0 - 0, 1 - 0, 0 - 0, 0 - 1)
6/10 Brynäs IF (h) 4 - 2 (2 - 1, 1 - 1, 1 - 0)
9/10 Södertälje SK (h) 2 - 3 (0 - 0, 2 - 2, 0 - 0, 0 - 1)
11/10 HV71 (b) 3 - 1 (0 - 1, 2 - 0, 1 - 0)
14/10 MODO Hockey (h) 4 - 1 (0 - 1, 2 - 0, 2 - 0)
18/10 AIK (b) 3 - 1 (2 - 0, 0 - 1, 1 - 0)
23/10 Frölunda HC (b) 2 - 1 (0 - 1, 0 - 0, 2 - 0)
25/10 Malmö Redhawks (h) 1 - 2 (0 - 0, 0 - 0, 1 - 1, 0 - 0, 0 - 1)
28/10 Färjestads BK (h) 3 - 7 (1 - 4, 2 - 1, 0 - 2)
30/10 Luleå HF (b) 3 - 4 (2 - 1, 1 - 1, 0 - 1, 0 - 0, 0 - 1)
1/11 Timrå IK (h) 5 - 2 (2 - 0, 1 - 0, 2 - 2)
3/11 Linköpings HC (b) 7 - 5 (2 - 1, 5 - 2, 0 - 2)
13/11 Södertälje SK (h) 3 - 1 (2 - 0, 0 - 0, 1 - 1)
15/11 AIK (b) 5 - 0 (4 - 0, 0 - 0, 1 - 0)
17/11 Brynäs IF (b) 4 - 2 (1 - 0, 2 - 2, 1 - 0)
20/11 AIK (h) 1 - 4 (0 - 2, 0 - 1, 1 - 1)
22/11 HV71 (h) 1 - 4 (0 - 1, 0 - 1, 1 - 2)
24/11 MODO Hockey (b) 3 - 5 (1 - 3, 1 - 1, 1 - 1)
27/11 Frölunda HC (h) 4 - 2 (3 - 0, 1 - 2, 0 - 0)
29/11 Malmö Redhawks (b) 3 - 1 (1 - 0, 0 - 0, 2 - 1)
1/12 Färjestads BK (b) 2 - 3 (0 - 0, 1 - 1, 1 - 2)
4/12 Luleå HF (h) 4 - 3 (0 - 0, 2 - 1, 2 - 2)
6/12 Timrå IK (b) 5 - 0 (1 - 0, 1 - 0, 3 - 0)
9/12 Linköpings HC (h) 4 - 3 (0 - 0, 1 - 1, 3 - 2)
11/12 Södertälje SK (b) 0 - 3 (0 - 0, 0 - 1, 0 - 2)
26/12 Färjestads BK (b) 2 - 4 (1 - 1, 0 - 2, 1 - 1)
28/12 AIK (h) 4 - 7 (2 - 1, 0 - 2, 2 - 4)
3/1 Brynäs IF (h) 0 - 2 (0 - 1, 0 - 0, 0 - 1)
5/1 HV71 (b) 2 - 3 (0 - 1, 1 - 1, 1 - 0, 0 - 0, 0 - 1)
8/1 AIK (b) 6 - 4 (2 - 0, 1 - 2, 3 - 2)
10/1 MODO Hockey (h) 2 - 5 (1 - 2, 0 - 3, 1 - 0)
12/1 Södertälje SK (b) 3 - 1 (0 - 1, 1 - 0, 2 - 0)
15/1 Frölunda HC (b) 6 - 0 (2 - 0, 0 - 0, 4 - 0)
17/1 Färjestads BK (h) 2 - 1 (1 - 0, 1 - 1, 0 - 0)
22/1 Malmö Redhawks (h) 3 - 0 (2 - 0, 0 - 0, 1 - 0)
24/1 Färjestads BK (h) 5 - 3 (2 - 2, 2 - 1, 1 - 0)
29/1 Luleå HF (b) 1 - 5 (0 - 1, 1 - 2, 0 - 2)
31/1 Timrå IK (h) 3 - 4 (0 - 0, 1 - 1, 2 - 2, 0 - 0, 0 - 1)
2/2 Linköpings HC (b) 0 - 2 (0 - 0, 0 - 2, 0 - 0)
5/2 Södertälje SK (h) 5 - 4 (2 - 1, 0 - 3, 2 - 0, 0 - 0, 1 - 0)
2/3 Brynäs IF (b) 2 - 5 (0 - 2, 1 - 2, 1 - 1)
3/3 HV71 (h) 4 - 1 (0 - 0, 1 - 1, 3 - 0)
5/3 MODO Hockey (b) 4 - 1 (1 - 0, 1 - 0, 2 - 1)

Kvartsfinal
8/3 Frölunda HC (b) 0 - 3 (0 - 2, 0 - 0, 0 - 1)
10/3 Frölunda HC (h) 1 - 2 (0 - 1, 0 - 0, 1 - 0, 0 - 1)
12/3 Frölunda HC (b) 2 - 1 (0 - 0, 1 - 1, 0 - 0, 1 - 0)
14/3 Frölunda HC (h) 0 - 3 (0 - 1, 0 - 1, 0 - 1)
16/3 Frölunda HC (h) 0 - 4 (0 - 2, 0 - 0, 0 - 2)

« Säsongen 2000/2001Säsongen 2002/2003 »

Summering
Den gamle storspelaren "Lill-Kenta" Johansson fick den otacksamma uppgiften att ta över efter Nilsson/Waltin.

Djurgården försökte än en gång täcka upp de tunga NHL-förlusterna med nyförvärv av samma kaliber, men den här gången lyckades man inte alls.

Laget slutade trea i serien och åkte ut mot Frölunda i kvartsfinal med 4-1 i matcher. På de fem kvartsfinalerna gjorde Djurgården bara tre mål, ett bevis så gott som något på Djurgårdens havererade spel.

ElitserienMaVÖVSVOSFÖFFMålP
1Färjestads BK50334510107182-100118
2MODO Hockey502534113114172-13693
3Djurgårdens IF50270285115151-13091
4HV71502422124414156-14088
5Frölunda HC50231382219181-15081
6Malmö Redhawks501916102121138-14374
7Luleå HF501519143121140-14669
8Brynäs IF50191273124143-16467
9Södertälje SK5013321710220120-14461
10Linköpings HC501423115125132-15358
11AIK50150270528115-16554
12Timrå IK50101411602999-15846

Poängliga, ElitserienGPGAPPIM
Mikael Håkanson4913243786
Mikael Johansson459263510
Nils Ekman3816153157
Nichlas Falk4410172710
Jan Pardavy4712112370
Kristofer Ottosson411382112
Kyösti Karjalainen489122118
Joakim Eriksson506152124
David Longstaff459112055
Björn Nord508122046
Mikael Magnusson493111450
Edvin Frylén48841244
Niklas Kronwall48571234
Johan Forsander48561116
Tomas Strandberg4754916
Matthias Trattnig4445926
Ronnie Pettersson3853830
Leif Rohlin4126834
Andrej Ignatovitj4733610
Jörgen Rickmo4541516
Christian Eklund41010
Peter Lindelöf101014
Mathias Tjärnqvist60114
Nicklas Eckerblom10000
Jiro Nihei140000
Thomas Östlund380000
Sergei Naumov480000

Målvaktsliga, ElitserienGPIS%GAASO
Sergei Naumov3590,72,483
Thomas Östlund1689,02,651

Poängliga, SlutspelGPGAPPIM
Nils Ekman410132
Nichlas Falk51010
Leif Rohlin51018
Tomas Strandberg50110
Mikael Johansson50110
Kyösti Karjalainen50112
David Longstaff50114
Andrej Ignatovitj10000
Ronnie Pettersson20000
Mathias Tjärnqvist20002
Mikael Håkanson20004
Kristofer Ottosson40000
Matthias Trattnig50000
Sergei Naumov50000
Jörgen Rickmo50000
Niklas Kronwall50000
Thomas Östlund50000
Peter Lindelöf50000
Edvin Frylén50000
Joakim Eriksson50002
Jan Pardavy50004
Johan Forsander50004
Björn Nord50006
Mikael Magnusson50008
Christian Eklund500014

Målvaktsliga, SlutspelGPIS%GAASO
Sergei Naumov588,82,580