Säsongen 2000/2001

Elitserien
20/9 Timrå IK (b) 2 - 3 (0 - 2, 1 - 0, 1 - 0, 0 - 1)
24/9 Malmö Redhawks (h) 3 - 2 (1 - 2, 0 - 0, 1 - 0, 0 - 0, 1 - 0)
26/9 Frölunda HC (b) 4 - 3 (2 - 1, 0 - 1, 1 - 1, 0 - 0, 1 - 0)
28/9 AIK (b) 1 - 2 (0 - 0, 1 - 0, 0 - 1, 0 - 1)
1/10 Leksands IF (h) 5 - 1 (1 - 0, 2 - 1, 2 - 0)
3/10 Luleå HF (b) 0 - 3 (0 - 1, 0 - 1, 0 - 1)
5/10 HV71 (h) 4 - 1 (1 - 1, 1 - 0, 2 - 0)
7/10 MODO Hockey (b) 1 - 2 (0 - 0, 0 - 1, 1 - 0, 0 - 0, 0 - 1)
10/10 Färjestads BK (h) 5 - 3 (2 - 1, 1 - 1, 2 - 1)
14/10 IF Björklöven (h) 8 - 3 (2 - 2, 0 - 1, 6 - 0)
17/10 Brynäs IF (b) 5 - 2 (0 - 0, 2 - 1, 3 - 1)
19/10 Timrå IK (h) 2 - 1 (1 - 1, 0 - 0, 1 - 0)
21/10 Malmö Redhawks (b) 3 - 4 (1 - 1, 1 - 2, 1 - 0, 0 - 0, 0 - 1)
24/10 AIK (h) 3 - 2 (2 - 0, 1 - 1, 0 - 1)
26/10 Leksands IF (b) 3 - 1 (2 - 0, 0 - 0, 1 - 1)
29/10 Luleå HF (h) 4 - 0 (1 - 0, 0 - 0, 3 - 0)
31/10 HV71 (b) 2 - 0 (1 - 0, 1 - 0, 0 - 0)
2/11 MODO Hockey (h) 3 - 1 (2 - 0, 0 - 1, 1 - 0)
4/11 Brynäs IF (b) 3 - 4 (2 - 1, 0 - 3, 1 - 0)
14/11 Färjestads BK (b) 1 - 6 (1 - 2, 0 - 2, 0 - 2)
17/11 Frölunda HC (h) 3 - 0 (0 - 0, 2 - 0, 1 - 0)
19/11 AIK (h) 3 - 4 (1 - 1, 1 - 2, 1 - 1)
21/11 IF Björklöven (b) 4 - 1 (2 - 1, 1 - 0, 1 - 0)
23/11 Brynäs IF (h) 4 - 1 (2 - 0, 0 - 1, 2 - 0)
26/11 Timrå IK (b) 4 - 0 (1 - 0, 1 - 0, 2 - 0)
28/11 Malmö Redhawks (h) 2 - 3 (1 - 0, 1 - 2, 0 - 0, 0 - 0, 0 - 1)
3/12 Leksands IF (h) 4 - 1 (0 - 1, 3 - 0, 1 - 0)
5/12 Luleå HF (b) 3 - 6 (1 - 2, 1 - 2, 1 - 2)
7/12 HV71 (h) 7 - 2 (2 - 0, 2 - 1, 3 - 1)
9/12 MODO Hockey (b) 4 - 2 (2 - 0, 1 - 1, 1 - 1)
12/12 AIK (b) 1 - 3 (0 - 2, 1 - 0, 0 - 1)
26/12 Leksands IF (h) 3 - 2 (1 - 1, 1 - 1, 1 - 0)
28/12 AIK (b) 0 - 5 (0 - 1, 0 - 3, 0 - 1)
2/1 Färjestads BK (h) 4 - 3 (1 - 0, 2 - 1, 1 - 2)
4/1 Frölunda HC (b) 4 - 3 (1 - 0, 1 - 2, 2 - 1)
9/1 IF Björklöven (h) 7 - 2 (3 - 2, 2 - 0, 2 - 0)
11/1 Brynäs IF (b) 3 - 5 (1 - 3, 1 - 1, 1 - 1)
14/1 Timrå IK (h) 4 - 2 (1 - 1, 2 - 0, 1 - 1)
18/1 Malmö Redhawks (b) 4 - 3 (0 - 1, 2 - 1, 1 - 1, 1 - 0)
20/1 Leksands IF (b) 3 - 2 (1 - 0, 2 - 1, 0 - 1)
25/1 AIK (h) 6 - 2 (3 - 2, 0 - 0, 3 - 0)
30/1 Leksands IF (b) 0 - 1 (0 - 0, 0 - 1, 0 - 0)
1/2 Luleå HF (h) 2 - 4 (1 - 1, 1 - 1, 0 - 2)
3/2 Brynäs IF (h) 3 - 0 (1 - 0, 0 - 0, 2 - 0)
13/2 HV71 (b) 1 - 3 (0 - 0, 0 - 2, 1 - 1)
15/2 MODO Hockey (h) 2 - 1 (0 - 0, 2 - 0, 0 - 1)
17/2 Färjestads BK (b) 3 - 2 (1 - 1, 2 - 1, 0 - 0)
20/2 Frölunda HC (h) 5 - 3 (1 - 1, 1 - 2, 3 - 0)
22/2 IF Björklöven (b) 6 - 4 (0 - 2, 0 - 1, 6 - 1)
24/2 Brynäs IF (h) 3 - 2 (0 - 1, 1 - 1, 1 - 0, 0 - 0, 1 - 0)

Kvartsfinal
27/2 AIK (b) 4 - 1 (0 - 0, 3 - 0, 1 - 1)
1/3 AIK (h) 3 - 7 (1 - 2, 0 - 2, 2 - 3)
4/3 AIK (b) 5 - 3 (1 - 0, 1 - 2, 3 - 1)
6/3 AIK (h) 5 - 1 (0 - 0, 5 - 1, 0 - 0)
8/3 AIK (h) 3 - 2 (1 - 0, 2 - 1, 0 - 1)

Semifinal
16/3 Luleå HF (b) 2 - 5 (0 - 3, 0 - 0, 2 - 2)
18/3 Luleå HF (h) 7 - 1 (2 - 0, 2 - 0, 3 - 1)
20/3 Luleå HF (b) 4 - 3 (0 - 1, 2 - 0, 1 - 2, 1 - 0)
22/3 Luleå HF (h) 3 - 2 (1 - 1, 1 - 0, 0 - 1, 1 - 0)
24/3 Luleå HF (h) 5 - 3 (2 - 2, 2 - 1, 1 - 0)

Final
31/3 Färjestads BK (b) 1 - 4 (0 - 2, 0 - 2, 1 - 0)
2/4 Färjestads BK (h) 4 - 0 (2 - 0, 0 - 0, 2 - 0)
5/4 Färjestads BK (b) 2 - 6 (1 - 2, 1 - 3, 0 - 1)
8/4 Färjestads BK (h) 5 - 2 (2 - 1, 2 - 0, 1 - 1)
10/4 Färjestads BK (h) 5 - 4 (3 - 3, 1 - 0, 0 - 1, 1 - 0)
13/4 Färjestads BK (b) 2 - 1 (0 - 0, 1 - 0, 0 - 1, 0 - 0, 1 - 0)

« Säsongen 1999/2000Säsongen 2001/2002 »

Summering
Trots mängde av NHL-förluster fortsatte Djurgården att dominera Elitserien. Lyckade värvningar som Vladimir Orszagh och Andreas Salomonsson ersatte förlusterna på ett bra sätt.

Djurgården vann serien överlägset, marginalen ned till tvåan Färjestad var 10 poäng.

Såväl AIK som Luleå bjöd på hårt motstånd på vägen till final, men Djurgården var snäppet bättre.

I finalen väntade Färjestad. Djurgården var hårt pressade efter att ha hamnat i underläge med 2-1 i matcher, men på hemmaplan i match fyra och fem vände serien. I den femte matchen krävdes det förlängning för att skilja laget åt och där avgjorde Mikael Johansson.

Den sjätte matchen, som spelades i Karlstad, blev avgörande. I mitten av den femte perioden fick Daniel Tjärnqvist träff med en riktig bandysving och sköt hem guldet till Djurgården.

ElitserienMaVÖVSVOSFÖFFMålP
1Djurgårdens IF50301393211164-116103
2Färjestads BK50272282215198-15793
3Brynäs IF502314133514167-14687
4MODO Hockey501854165216133-13979
5Malmö Redhawks501916143417156-13478
6Luleå HF50212381221146-14776
7AIK501853112121142-14273
8Frölunda HC50212075022155-13972
9Timrå IK501642136121136-15667
10HV71501723105023147-14966
11Leksands IF50160361228135-17857
12IF Björklöven50120491429116-19249

Poängliga, ElitserienGPGAPPIM
Kristofer Ottosson4617244114
Vladimir Orszagh5023133662
Mikael Johansson441122330
Nichlas Falk476253114
Daniel Tjärnqvist459172626
Joakim Eriksson497172432
Andreas Salomonsson4810122246
Kyösti Karjalainen4811102128
Francois Bouchard4810112158
Mathias Tjärnqvist471181953
Charles Berglund487111860
Johan Garpenlöv29871580
Jimmie Ölvestad50781579
Edvin Frylén47761334
Niklas Kronwall31191032
Mikael Magnusson46459123
Ronnie Pettersson4025716
Jonas Finn-Olsson4516759
Marcus Kristoffersson2942672
Christian Sjögren3541573
Tomas Alm3432514
Patrik Nilson241014
Jan Chmelar40000
Martin Holst470000
Mikael Tellqvist490002

Målvaktsliga, ElitserienGPIS%GAASO
Mikael Tellqvist4391,42,085
Martin Holst786,53,400

Poängliga, SlutspelGPGAPPIM
Mikael Johansson16510152
Nichlas Falk16411154
Kyösti Karjalainen1668148
Kristofer Ottosson1474114
Daniel Tjärnqvist1665112
Vladimir Orszagh16731020
Jimmie Ölvestad1672914
Andreas Salomonsson1334731
Joakim Eriksson152578
Charles Berglund152468
Francois Bouchard1623514
Marcus Kristoffersson1222445
Mikael Magnusson1613418
Tomas Alm161230
Mathias Tjärnqvist161236
Edvin Frylén1612316
Ronnie Pettersson1611212
Christian Sjögren1611231
Jonas Finn-Olsson161012
Niklas Kronwall150118
Mikael Tellqvist160000
Martin Holst160000

Målvaktsliga, SlutspelGPIS%GAASO
Mikael Tellqvist1688,52,681