Säsongen 1999/2000

Elitserien
16/9 Luleå HF (b) 4 - 5 (0 - 1, 2 - 3, 2 - 0, 0 - 0, 0 - 1)
18/9 Brynäs IF (b) 4 - 1 (1 - 0, 2 - 0, 1 - 1)
23/9 MODO Hockey (h) 1 - 2 (1 - 1, 0 - 1, 0 - 0)
25/9 HV71 (b) 2 - 1 (0 - 0, 1 - 1, 0 - 0, 0 - 0, 1 - 0)
28/9 AIK (h) 6 - 1 (3 - 0, 2 - 1, 1 - 0)
30/9 Västerås IK (b) 3 - 1 (0 - 1, 2 - 0, 1 - 0)
3/10 Leksands IF (h) 2 - 5 (1 - 1, 0 - 2, 1 - 2)
5/10 Luleå HF (h) 7 - 3 (0 - 2, 3 - 0, 4 - 1)
7/10 Färjestads BK (b) 4 - 0 (2 - 0, 1 - 0, 1 - 0)
10/10 Frölunda HC (b) 4 - 2 (2 - 1, 1 - 1, 1 - 0)
12/10 Linköpings HC (h) 9 - 3 (4 - 0, 2 - 2, 3 - 1)
14/10 Malmö Redhawks (b) 3 - 5 (1 - 3, 1 - 0, 1 - 2)
19/10 AIK (b) 4 - 5 (2 - 2, 1 - 1, 1 - 1, 0 - 0, 0 - 1)
21/10 MODO Hockey (h) 3 - 1 (0 - 1, 1 - 0, 2 - 0)
24/10 Luleå HF (h) 3 - 2 (1 - 1, 0 - 1, 1 - 0, 0 - 0, 1 - 0)
28/10 MODO Hockey (b) 2 - 5 (1 - 1, 0 - 2, 1 - 2)
4/11 Luleå HF (b) 2 - 4 (1 - 1, 1 - 2, 0 - 1)
7/11 Brynäs IF (h) 5 - 2 (0 - 1, 2 - 0, 3 - 1)
16/11 AIK (b) 4 - 5 (1 - 1, 2 - 2, 1 - 1, 0 - 1)
18/11 MODO Hockey (b) 5 - 1 (1 - 1, 2 - 0, 2 - 0)
21/11 HV71 (h) 3 - 0 (0 - 0, 1 - 0, 2 - 0)
25/11 Västerås IK (h) 5 - 4 (1 - 0, 2 - 1, 1 - 3, 0 - 0, 1 - 0)
27/11 Leksands IF (b) 2 - 1 (0 - 0, 1 - 1, 0 - 0, 0 - 0, 1 - 0)
30/11 AIK (h) 5 - 1 (0 - 0, 2 - 1, 3 - 0)
2/12 Färjestads BK (h) 5 - 2 (2 - 0, 1 - 0, 2 - 2)
5/12 Frölunda HC (h) 3 - 1 (0 - 0, 2 - 1, 1 - 0)
9/12 Linköpings HC (b) 4 - 1 (0 - 0, 2 - 1, 2 - 0)
12/12 Malmö Redhawks (h) 2 - 1 (0 - 0, 0 - 0, 1 - 1, 0 - 0, 1 - 0)
8/1 HV71 (b) 3 - 4 (2 - 2, 1 - 1, 0 - 1)
11/1 AIK (h) 2 - 5 (0 - 2, 1 - 1, 1 - 2)
13/1 Frölunda HC (h) 2 - 4 (1 - 2, 1 - 1, 0 - 1)
15/1 Luleå HF (b) 0 - 3 (0 - 2, 0 - 1, 0 - 0)
20/1 Malmö Redhawks (b) 4 - 3 (1 - 1, 1 - 1, 1 - 1, 0 - 0, 1 - 0)
22/1 Färjestads BK (h) 2 - 0 (1 - 0, 1 - 0, 0 - 0)
25/1 MODO Hockey (b) 6 - 3 (3 - 1, 1 - 0, 2 - 2)
27/1 Västerås IK (h) 7 - 1 (3 - 0, 1 - 1, 3 - 0)
30/1 Linköpings HC (h) 5 - 3 (3 - 1, 1 - 1, 1 - 1)
1/2 Brynäs IF (b) 1 - 2 (0 - 0, 1 - 0, 0 - 2)
6/2 HV71 (h) 6 - 1 (1 - 1, 4 - 0, 1 - 0)
7/2 AIK (b) 3 - 2 (0 - 2, 0 - 0, 2 - 0, 1 - 0)
15/2 Leksands IF (h) 3 - 4 (2 - 1, 0 - 2, 1 - 0, 0 - 0, 0 - 1)
17/2 Frölunda HC (b) 3 - 2 (0 - 0, 0 - 2, 2 - 0, 1 - 0)
20/2 Luleå HF (h) 4 - 1 (2 - 0, 0 - 1, 2 - 0)
22/2 Leksands IF (b) 3 - 4 (1 - 1, 1 - 1, 1 - 1, 0 - 0, 0 - 1)
24/2 Malmö Redhawks (h) 1 - 4 (0 - 3, 0 - 0, 1 - 1)
26/2 Färjestads BK (b) 4 - 1 (1 - 0, 0 - 0, 3 - 1)
29/2 MODO Hockey (h) 4 - 3 (1 - 1, 2 - 0, 0 - 2, 0 - 0, 1 - 0)
2/3 Västerås IK (b) 4 - 5 (1 - 1, 2 - 3, 1 - 0, 0 - 0, 0 - 1)
5/3 Linköpings HC (b) 4 - 2 (2 - 1, 0 - 1, 2 - 0)
7/3 Brynäs IF (h) 3 - 5 (0 - 2, 2 - 1, 1 - 2)

Kvartsfinal
12/3 Färjestads BK (h) 2 - 3 (0 - 2, 2 - 0, 0 - 1)
14/3 Färjestads BK (b) 1 - 0 (0 - 0, 1 - 0, 0 - 0)
16/3 Färjestads BK (h) 5 - 3 (2 - 2, 2 - 1, 1 - 0)
18/3 Färjestads BK (b) 1 - 3 (0 - 1, 1 - 2, 0 - 0)
20/3 Färjestads BK (h) 2 - 3 (1 - 0, 1 - 1, 0 - 1, 0 - 1)
22/3 Färjestads BK (b) 4 - 3 (1 - 1, 1 - 2, 1 - 0, 1 - 0)
24/3 Färjestads BK (h) 4 - 1 (1 - 1, 0 - 0, 3 - 0)

Semifinal
26/3 Luleå HF (h) 6 - 0 (1 - 0, 2 - 0, 3 - 0)
28/3 Luleå HF (b) 5 - 1 (2 - 0, 2 - 0, 1 - 1)
30/3 Luleå HF (h) 2 - 1 (1 - 0, 0 - 0, 0 - 1, 1 - 0)

Final
7/4 MODO Hockey (h) 5 - 0 (3 - 0, 0 - 0, 2 - 0)
9/4 MODO Hockey (b) 3 - 2 (1 - 0, 0 - 2, 1 - 0, 1 - 0)
11/4 MODO Hockey (h) 4 - 1 (2 - 1, 0 - 0, 2 - 0)

« Säsongen 1998/1999Säsongen 2000/2001 »

Summering
Djurgårdens tränarduo Mats Waltin och Hardy Nilsson införde ett nytt spelsystem: torpedhockeyn. Varje femma spelade med en libero, två centrar och två torpeder istället för två backar och tre forwards.

Det nya offensiva spelsystemet visade sig framgångsrikt direkt. Djurgården vann serien, men stötte på problem i kvartsfinalen.

Färjestad hade ledningen med 3-2 i matcher och chansen att avgöra på hemmaplan. I början av tredje perioden ledde Färjestad med 3-2, men Djurgården kvitterade under ordinarie matchtid och avgjorde sedan i förlängningen. I den sjunde och avgörande matchen var Färjestad ett slaget lag, Djurgården vann med 4-1 och tog sig till semifinal.

Väl i semifinal spelade Djurgården ut hela registret. Luleå krossades i semifinalen med 3-0 i matcher och målskillnaden 13-2 och i finalen var Djurgården nästan lika överlägsna när Modo besegrades med 3-0 i matcher och målskillnaden 12-3.

ElitserienMaVÖVSVOSFÖFFMålP
1Djurgårdens IF502327155112180-12793
2Brynäs IF50281075115165-13492
3Frölunda HC502522105115155-13189
4Luleå HF50251581117158-14089
5Malmö Redhawks502226145114170-13188
6MODO Hockey50242272119149-13483
7Färjestads BK502232102318168-14281
8HV71501817135019144-13175
9AIK501923123419151-15574
10Leksands IF501414125224150-17459
11Västerås IK50924101331103-19643
12Linköpings HC5090164135107-20534

Poängliga, ElitserienGPGAPPIM
Espen Knutsen4818355365
Kristofer Ottosson4725154012
Mikael Johansson4917223916
Mikael Håkanson4817173426
Per Eklund5020133338
Thomas Johansson3915142920
Björn Nord4917112862
Nichlas Falk494232718
Mathias Tjärnqvist5012122420
Daniel Tjärnqvist42316198
Charles Berglund503151854
Joakim Eriksson50891732
Mikael Magnusson49561173
Jimmie Ölvestad5063934
Lars-Göran Wiklander4644818
Mikko Konttila4516712
Niklas Kronwall3714516
Lars Hallström3522412
Ronnie Pettersson4012338
Christian Sjögren1310112
Tommy Söderström480112
Magnus Zirath40000
Patrik Nilson60002
Jan Chmelar80000
Mikael Tellqvist400002

Målvaktsliga, ElitserienGPIS%GAASO
Mikael Tellqvist3091,32,222
Tommy Söderström2188,22,841

Poängliga, SlutspelGPGAPPIM
Espen Knutsen13516212
Mikael Johansson1388160
Mikael Håkanson13381112
Kristofer Ottosson137292
Nichlas Falk132574
Björn Nord134268
Mathias Tjärnqvist1332516
Mikael Magnusson1332534
Charles Berglund131458
Per Eklund133146
Joakim Eriksson1313412
Jimmie Ölvestad1312312
Lars-Göran Wiklander130338
Thomas Johansson1311214
Christian Sjögren1210124
Ronnie Pettersson131016
Patrik Nilson20000
Lars Hallström40000
Daniel Tjärnqvist50002
Mikko Konttila80006
Niklas Kronwall80008
Mikael Tellqvist130000
Tommy Söderström130000

Målvaktsliga, SlutspelGPIS%GAASO
Mikael Tellqvist1393,11,553