Silly Season 2024/25
Silly Season 2024/25
Mitt problem med Andrén är tvådelat. först och främst kommer jag inte över hur ofta han lyckas dra returer rakt ut i slottet, det är nästan orimligt hur många puckar studsar rakt ut där och sen får backarna skit för att de inte blixtsnabbt städar undan dem... Andrén, please, försök vinkla nån puck ut åt sidorna istället! För det andra så varje gång ett hårt/högt skott kommer så kryper killen ihop så mycket han kan, han duckar med huvudet och sjunker ner med axlarna så istället för att täcka upp så mycket han kan, han minimerar sin träffytan och öppnar upp mer av målet.
Dessa 2 saker kan jag inte komma över och jag tror det ger rätt mkt osäkerhet för backarna som i sin tur kommer klanta sig mer om de inte fullt litar på sin målis. Detta var sista gången jag "bashar" honom, men tyvärr, han är inte bra nog för DIF och vi kan fan inte vänta 3 säsonger till innan klubben inser det.
Peace out!
Dessa 2 saker kan jag inte komma över och jag tror det ger rätt mkt osäkerhet för backarna som i sin tur kommer klanta sig mer om de inte fullt litar på sin målis. Detta var sista gången jag "bashar" honom, men tyvärr, han är inte bra nog för DIF och vi kan fan inte vänta 3 säsonger till innan klubben inser det.
Peace out!
"Jag kan verkligen inte hitta en enda match där ett lag skjutit 29 skott i en period och gjort 0 mål." (detta över 33000 perioder).
Silly Season 2024/25
Manijock skrev: ↑2024-10-03 17:09:09Tycker han var stabil i Löven. Inga tavlor, och trygg. Inte bäst i serien, absolut inte.

Silly Season 2024/25
Andrén hade inte räddat en enda av de sex puckarna. Det är inga dåliga målvaktsinsatser bakom målen. Eventuellt att Mantas skulle kunnat ha tagit den sjätte, kanske den första. Ändå inget att belasta honom för. Det är också Sveriges kanske bästa lag som de möter, inte Vimmerby.BigJ skrev: ↑2024-10-04 07:30:34Armalis var totalt värdelös igår, 6 mål släppte han in....Manijock skrev: ↑2024-10-04 06:38:41Går inte att jämföra mellan nivåerna. Men kan lova dig med typ all säkerhet som finns på denna gjord att Mantas inte är sämre än Andrén....
Förstå att se Viktor stå i SHL numera... Det hade varit något det för Tomasek och grabbarna att jobba medMålrekord hade satts.
Nu är det enda matchen jag sett men Leksand har ju släppt in massor med mål så försvarsmässigt vete tusan vad de håller på med.
Du säger att du sett matchen, men det verkar inte ens som att du sett matchsammandraget.
- Jim Morrison
- Inlägg: 10565
- Blev medlem: 2009-12-01
Silly Season 2024/25
Bra lösning. En bra defensiv back. Rightare dessutom.
Mitt i livet händer det att döden kommer och tar mått på människan. Det besöket glöms och livet fortsätter. Men kostymen sys i det tysta.
Silly Season 2024/25
Känns som en bra lösning som du säger. Thoresen borde haft ett finger med i spelet och använts som referens? Bra med en till rightare. Känns som han borde peta undan Hammarlund ner till sjunde back nu va?
Nån som vet varför han fick gå från Oskarshamn?
Silly Season 2024/25
tror dom pratade om att det är 7 som går före honom.
Silly Season 2024/25
Lite konstigt om han inte platsar bland topp 6 i Oskarshamn men ska ta en plats hos oss. Ska han ses som ”säkra upp en bredd” typ?fryppe skrev: ↑2024-10-04 12:50:13tror dom pratade om att det är 7 som går före honom.
Eller någon här som sett och reflekterat över vad för typ av back han är (mer än att bara kolla statistiken då) och om det är en bra värvning?
In Wikegård we trust!
Silly Season 2024/25
– Ibland blir det inte som man hade tänkt sig. Max är en grym kille och väldigt proffsig men vi anser att vi har åtta andra backar som går före. Både för oss och Max blir det bättre att gå varsitt håll, sade Oskarshamns sportchef Oscar Alsenfelt till klubbens hemsida.
från hockeynews
från hockeynews
-
- Inlägg: 3586
- Blev medlem: 2022-08-10
Silly Season 2024/25
Är mycket bra. Han kommer höja sig flera steg. När Thore har lagt in ett gott ord. Vågar inget annat.Nypovich skrev: ↑2024-10-04 12:57:59Lite konstigt om han inte platsar bland topp 6 i Oskarshamn men ska ta en plats hos oss. Ska han ses som ”säkra upp en bredd” typ?fryppe skrev: ↑2024-10-04 12:50:13tror dom pratade om att det är 7 som går före honom.
Eller någon här som sett och reflekterat över vad för typ av back han är (mer än att bara kolla statistiken då) och om det är en bra värvning?
Visste att Wiken inte kommer stå med händerna i kors. När Berg är borta ett tag nu. Behöver konkurrens!
Silly Season 2024/25
Jag har ingen koll på honom, men hur står sig en back som inte platsar i topp 8 i Oink hos oss? Visst, mycket hänger väl på miljön och så...fryppe skrev: ↑2024-10-04 12:59:34 – Ibland blir det inte som man hade tänkt sig. Max är en grym kille och väldigt proffsig men vi anser att vi har åtta andra backar som går före. Både för oss och Max blir det bättre att gå varsitt håll, sade Oskarshamns sportchef Oscar Alsenfelt till klubbens hemsida.
från hockeynews
Silly Season 2024/25
Krogdahl klassades som en av de bästa i Öik ifjol. Defensivt va styrkor och gör nog inte bort sig i spel med puck. Vet sin roll och styrka
-
- Inlägg: 3586
- Blev medlem: 2022-08-10
Silly Season 2024/25
A på bröstet i norska landslaget. Ragge, Hammarn och Blixt upp en nivå till nu!
Senast redigerad av Osten östlund den 2024-10-04 13:28:15, redigerad totalt 1 gånger.
- Jim Morrison
- Inlägg: 10565
- Blev medlem: 2009-12-01
Silly Season 2024/25
Dom kan ju ha gjort en felbedömning också. Folk med mer koll än jag som jag frågat säger att han är oerhört bra defensivt samt borde ha spelat där.Buford skrev: ↑2024-10-04 13:15:04Jag har ingen koll på honom, men hur står sig en back som inte platsar i topp 8 i Oink hos oss? Visst, mycket hänger väl på miljön och så...fryppe skrev: ↑2024-10-04 12:59:34 – Ibland blir det inte som man hade tänkt sig. Max är en grym kille och väldigt proffsig men vi anser att vi har åtta andra backar som går före. Både för oss och Max blir det bättre att gå varsitt håll, sade Oskarshamns sportchef Oscar Alsenfelt till klubbens hemsida.
från hockeynews
Mitt i livet händer det att döden kommer och tar mått på människan. Det besöket glöms och livet fortsätter. Men kostymen sys i det tysta.
Silly Season 2024/25
Jag har verkligen ingen koll på honom, jag litar på wikegård och kimby att man inte plockar in en "John Dahlström" värvningJim Morrison skrev: ↑2024-10-04 13:28:04Dom kan ju ha gjort en felbedömning också. Folk med mer koll än jag som jag frågat säger att han är oerhört bra defensivt samt borde ha spelat där.Buford skrev: ↑2024-10-04 13:15:04Jag har ingen koll på honom, men hur står sig en back som inte platsar i topp 8 i Oink hos oss? Visst, mycket hänger väl på miljön och så...fryppe skrev: ↑2024-10-04 12:59:34 – Ibland blir det inte som man hade tänkt sig. Max är en grym kille och väldigt proffsig men vi anser att vi har åtta andra backar som går före. Både för oss och Max blir det bättre att gå varsitt håll, sade Oskarshamns sportchef Oscar Alsenfelt till klubbens hemsida.
från hockeynews
Silly Season 2024/25
Oerhört smart lösning. Backsidan är bra men skör. Berg borta på obestämd tid. Behovet av fler rightare! Säkerligen en billigare lösning som Thoresen känner till väl. Såpass billig så att det inte tar bort möjligheten att stärka målvaktssidan med bästa möjliga.
Bra!
Bra!