Jim Morrison skrev: ↑2023-05-01 09:18:40
Nattuggla_ skrev: ↑2023-05-01 08:43:41
SirDIFalot skrev: ↑2023-05-01 00:10:51
Jag tror att vår trupp den här säsongen har kostat i spannet 30-35 miljoner. Ett "drömscenario" vore om sponsorer och biljettförsäljning kan pusha nästa års budget till 20 miljoner. En väldigt hög allsvensk budget dvs. Men då måste man göra ett stort jobb på kort tid med ekonomin.
Men om detta drömscenario slår in. Då står ändå KG inför en rejäl utmaning. Dom spelarna vi har signat nu och har på avtal kostar nog en bit över 20 miljoner sammanlagt. Och då är truppen långt ifrån klar. Spelarna som vi tappar, dvs Östlund, Öhgren, Lekkeri, Odelius, Lindbom, ev Karlsson, ev Hammarlund.. har ju varit våra mest prisvärda. Dom lämnar luckor efter sig som måste fyllas men dom lämnar inget löneutrymme.
Så KG sitter i princip med trupp som är fylld till 70%, men lönemässigt redan spräckt den budgeten som är best case scenario.
Blir en otrolig utmaning.
Du får redovisa lite kostnader samt kontraktdetaljer, för nu skrämmer du bara folk.
Vilka har klausuler? Vad tjänar Krüger osv osv?
Ingen sportchef i varken Hockeyallsvenskan eller SHL kan vara så dum som ditt exempel ovan.
Hoppas jag inte iallafall.
Det är väl ingen hemlighet att KG gått all in på den här säsongen?
Vi har massvis av spelare som är för bra för den här ligan uppbundna på mångåriga kontrakt. Dom har inte spelat gratis. Ren slutledningsförmåga kan leda en till att vi har haft i särklass ligans dyraste trupp. Kanske någonsin.
Vi har ju ENBART haft meriterade namn i truppen typ och nästan samtliga är kvar och vi VET att fallskärmen försvinner och vi VET att alla billiga juniorer försvinner.
Sedan snackas det alltid om saker som händer bakom stängda dörrar utan att exakt information finns.
Jo, men precis som du säger, det är ingen hemlighet. Det vet alla.
De får ju inte betalt för hela kontraktet på en gång. Där finns säkert klausuler som säger att man kan lämna om vi inte går upp, osv.
Kan ju eventuellt vara så, för vissa, att man fick högre lön första året? Då sjunker ju deras lön sett till budgeten året därpå.
Det är ju det här jag menar med att skrämma folk. Vet vi inte kontraktdetaljer så får man sitta lugnt i båten ett tag och bara invänta uttalande från K-G och Kraft innan man deppar ihop.
Det uppdaterades ganska friskt med sponsorer sista delen av säsongen på sociala medier. Jobbet med intäkter för kommande säsong kanske redan är igång/en bit på väg?
Som sagt, vi vet ganska lite endå.