Richard Lintner på väg till Djurgårn?

Här diskuteras allt om Djurgården Hockey.
Kaminen
Inlägg: 19
Blev medlem: 2005-07-08

Richard Lintner på väg till Djurgårn?

Inlägg av Kaminen »

http://www.aftonbladet.se/vss/sport/sto ... 09,00.html

Skulle va grymt kul om man fick se han i Djurgårdsdressen igen, får hoppas det finns pengar och att styrelsen tar sig till mod och värvar Lintner.[/url]
Användarvisningsbild
Hovet
Inlägg: 637
Blev medlem: 2005-06-09
Ort: Västra Götaland

Inlägg av Hovet »

Han skulle verkligen vara välkommen. Hoppas Djurgården satsar något mer än Modo på att få honom.
Som sagt, skulle verkligen vara ett skönt tillskott i en tunn backuppsättning.
m0ng00se
Inlägg: 1570
Blev medlem: 2005-06-09

Inlägg av m0ng00se »

undrar jag om det är den spelatypen vi är i behov av?...missförstå mig rätt jag är ett stort fan av Lintner men förra gången han var i djurgårn så gav han mig otaliga hjärtattacker:/..hehe...fantastisk offensiv men en säkerhetsrisk bakåt...
DIF 4 EVER
Inlägg: 317
Blev medlem: 2005-06-09

Inlägg av DIF 4 EVER »

Lintner skulle defenitivt vara en förstärkning i backbesättningen och i det offensiva spelet. Minns hans 18 mål när han var i DIF förra gången och det är rekord för en back i DIF.
Linter skulle tillföra ett bra skott i powerplay, något som bara Adam Andersson har av backarna idag. Vad händer om han blir skadad?

Hoppas DIF satsar och värvar Lintner. Modo har väl inte heller mycket pengar? Det kan väl inte bli jättesvårt att bjuda över dom?
nutarvidom
Inlägg: 235
Blev medlem: 2005-06-09
Säsongskort: Ja
Ort: Täby

Inlägg av nutarvidom »

m0ng00se skrev:undrar jag om det är den spelatypen vi är i behov av?...missförstå mig rätt jag är ett stort fan av Lintner men förra gången han var i djurgårn så gav han mig otaliga hjärtattacker:/..hehe...fantastisk offensiv men en säkerhetsrisk bakåt...
Kan hålla med dig i resonemanget, men med tanke på hur spelarmarknaden ser ut och DIFs ganska utsatta position är varje kvalitétsspelare välkommen
Användarvisningsbild
Jacke
Inlägg: 138
Blev medlem: 2005-06-09
Ort: Universum

Inlägg av Jacke »

DIF "när det går bra" -->

Adam är redan skadad i 3veckor ;)

---------

Blir nästan förbannad ifall inte DIF inte erbjuder högre lön än Modo, sedan är det såklart upp till Lintner vart han vill men Stockholm är väl mer lockande än pappersfabriken i Örnsköldsvik. En offensiv back är ett måste, det räcker inte med Adam som nu är skadad. Dock måste jag säga att Adam är en ny favorit hos mig, han kan få stanna 5säsonger till.

Om pengar finns skulle inte Hannes sitta fel heller, skjuter stenhårt och skjuter överallt, en spelartyp vi inte har och som skulle passa ihop med Mackan eller Jimmie.
grave_digger99
Inlägg: 9
Blev medlem: 2005-10-31

Inlägg av grave_digger99 »

Lintner är säkert dyr men va fan han är en världsspelare enligt mig. Jag tycker vi ska satsa på Lintner istället för två halvbra backar..
Användarvisningsbild
lund3
Inlägg: 95
Blev medlem: 2005-06-09

Inlägg av lund3 »

grave_digger99 skrev:Lintner är säkert dyr men va fan han är en världsspelare enligt mig. Jag tycker vi ska satsa på Lintner istället för två halvbra backar..
Där håller jag med dig! Världespelare är nog en överdrift men Lintner skulle tillföra mycket och skulle med all säkerhet bli en av ES abslut bästa backar. Att han skulle vara en säkerhetsrisk tror jag inte på. Spelar han tillsammans med Ronnie är det lungt.
Användarvisningsbild
Emil Svelander
Inlägg: 1394
Blev medlem: 2005-06-09
Medlem: Ja, vanlig medlem

Inlägg av Emil Svelander »

Lintner är precis den klassback vi behöver, bli sur om vi inte signar han
Användarvisningsbild
Gårdare
Inlägg: 117
Blev medlem: 2005-06-09
Medlem: Ja, ständig medlem
Säsongskort: Ja
Ort: Nacka

Inlägg av Gårdare »

Värva båda!

Lintner är såklart ett tillskott, inte minst i powerplay.

Samma gäller Hyvvänen. Vi behöver en elak jävel med bra skott. Visst, vi har ju Kristoffersson, men han börjar i mina ögon mer och mer likna en glaslirare. Skadebenägen!
Simbup
Inlägg: 22
Blev medlem: 2005-10-26

a

Inlägg av Simbup »

Richard Lintner är ju riktigt grym. Han schabblade några gånger bakåt men det kompenseras mer än väl av hur bra han var framåt. Rolig spelstil att titta på också. Hoppas på honom!
Hockey är coooolt!
Kaminen
Inlägg: 19
Blev medlem: 2005-07-08

Inlägg av Kaminen »

Kan va ett lite krux att han har polarn Pavlikovsky i Modo, sen att han begär lite väl hög lön kasnke.

Men hoppas han kommer till DIF!


http://expressen.se/index.jsp?a=463656[/url]
Senast redigerad av Kaminen den 2005-11-02 13:04:42, redigerad totalt 1 gånger.
jensa öhling
Inlägg: 1339
Blev medlem: 2005-06-09

Inlägg av jensa öhling »

Wikegård var väl inte helt nöjd med Lintners inställning senast. eller var det bara en ursäkt för att vi inte hade råd att behålla honom?

Lintner är mer än välkommen. Drömmer fortfarande om att Ragnar väljer bort Almtuna snart och att Otto kan vara tillbaka. Skulle vi får Ragnar och Lintner har vi ju fan två av serisn fem bästa backar.

Fördelen Modo har jämfört med oss är att halva jävla Slovakien lirar där.
Användarvisningsbild
Stambert
Inlägg: 123
Blev medlem: 2005-06-09
Medlem: Ja, vanlig medlem

Inlägg av Stambert »

Hyvönen är klar för Jokerit

Lintner då? Jag är mycket tveksam. För det första lär Lintner vara svindyr. För det andra så är han bara en något bättre variant av Adam Andersson.

Lintner har en grym bössa och skulle säkert stänka in mål i power play, men nu har vi ju redan en bra högerskytt i Adam Andersson. Ska Adam Andersson petas till andraformationen i både vanligt spel och power play bara för att det råkar finnas en bra spelare tillgänglig på marknaden? Det känns väldigt fel.

Det finns luckor i truppen, lägg pengarna på att fylla dom istället.
jensa öhling
Inlägg: 1339
Blev medlem: 2005-06-09

Inlägg av jensa öhling »

stambert// har väl aldrig skadat att ha två bra högerskyttar? Lintner är ju dessutom en spelande back och det är det bara Adam som är av våra övriga ordinarie.
Skriv svar