BOMBOM BOUCHARD skrev:Såg lite av matchen Växjö-Hv. Den offensiva kreativitet som båda lagen visade är klasser bättre än vad vi kan.
Ser ut som om alla andra lag åker fortare, skjuter bättre, passar bättre, behandlar pucken skickligare, ja det är bättre i princip allt.
Att vi till detta år har ett klart sämre lag på papperet vet alla. Men att det skulle vara så här illa är värre än den sämsta mardrömmen.
Börjar på allvar ställa in mig på kvalserien.
Brynäs juniorer- Djurgårdens juniorer = klasskillnad
Hoppas alla snart slutar rosa vår juniorverksamhet. Visst får vi fram en hel drös som går rakt in i laget. Men det beror mest på bristande konkurrens. Verkar som Brodin, Cehlin mfl har fått vattenskallar av all beröm. (då menar jag inte bara denna match)
Snart 3-0....
Mmh, och då är det ju ändå just Växjö det enda laget som vi (i allafall på pappret) har en rent teoretisk chans att nå ikapp, tufft med 55 omgångar i ES första gången.
Men resten av lagen ovanför sträcket är mer eller mindre redan klara för slutspel.
Det blir roligare och roligare för varje match med DIF:s "tuffa" Nej tack till Bremberg.
Det sprutar ju verkligen kreativitet och smartness om DIF, måste ju var så man tänkt
Bif gör en riktig skitmatch, men det spelar ingen roll.
DIF har blivit det där laget alla andra lag passar på att vila upp sig lite mot, det räcker nästan alltid till 3p iaf.
Alla målvakter ser ju också sin chans att bygga upp självförtroendet lite, skönt att få känna sig som en stjärna...om en bara för en match