Säsongen 1986/1987

Elitserien
9/10 Brynäs IF (h) 3 - 4 (2 - 1, 0 - 2, 1 - 1)
12/10 IF Björklöven (b) 1 - 2 (1 - 1, 0 - 0, 0 - 0, 0 - 1)
16/10 MODO Hockey (b) 7 - 3 (3 - 1, 2 - 2, 2 - 0)
19/10 Färjestads BK (h) 5 - 1 (3 - 0, 1 - 1, 1 - 0)
23/10 Leksands IF (b) 3 - 3 (1 - 1, 2 - 1, 0 - 1, 0 - 0)
26/10 HV71 (h) 4 - 5 (2 - 1, 0 - 3, 2 - 1)
30/10 Södertälje SK (b) 1 - 7 (0 - 2, 0 - 2, 1 - 3)
2/11 Luleå HF (h) 11 - 2 (3 - 0, 6 - 2, 2 - 0)
9/11 Skellefteå AIK (b) 4 - 3 (1 - 0, 1 - 3, 2 - 0)
13/11 Skellefteå AIK (h) 1 - 1 (0 - 0, 1 - 0, 0 - 1, 0 - 0)
16/11 Luleå HF (b) 8 - 2 (1 - 1, 3 - 0, 4 - 1)
20/11 Södertälje SK (h) 5 - 5 (3 - 2, 0 - 1, 2 - 2, 0 - 0)
23/11 HV71 (b) 1 - 2 (0 - 1, 0 - 1, 1 - 0)
27/11 Leksands IF (h) 4 - 3 (2 - 0, 2 - 1, 0 - 2)
30/11 Färjestads BK (b) 2 - 4 (1 - 0, 0 - 2, 1 - 2)
4/12 MODO Hockey (h) 5 - 4 (2 - 1, 2 - 3, 1 - 0)
7/12 IF Björklöven (h) 2 - 5 (0 - 3, 2 - 0, 0 - 2)
11/12 Brynäs IF (b) 2 - 1 (0 - 1, 1 - 0, 1 - 0)
28/12 Luleå HF (b) 5 - 3 (1 - 3, 3 - 0, 1 - 0)
30/12 MODO Hockey (h) 3 - 0 (2 - 0, 1 - 0, 0 - 0)
4/1 Brynäs IF (b) 4 - 5 (0 - 1, 1 - 2, 3 - 1, 0 - 1)
6/1 IF Björklöven (h) 4 - 1 (0 - 0, 2 - 0, 2 - 1)
8/1 Södertälje SK (b) 4 - 3 (2 - 0, 0 - 3, 2 - 0)
11/1 Leksands IF (b) 4 - 6 (0 - 1, 0 - 1, 4 - 4)
15/1 Färjestads BK (b) 4 - 5 (1 - 2, 1 - 1, 2 - 2)
18/1 HV71 (h) 1 - 1 (0 - 1, 1 - 0, 0 - 0, 0 - 0)
22/1 Skellefteå AIK (b) 3 - 1 (1 - 0, 1 - 0, 1 - 1)
25/1 Skellefteå AIK (h) 4 - 1 (0 - 0, 2 - 0, 2 - 1)
29/1 HV71 (b) 3 - 5 (1 - 2, 1 - 1, 1 - 2)
1/2 Färjestads BK (h) 4 - 3 (2 - 0, 0 - 0, 1 - 3, 1 - 0)
3/2 Leksands IF (h) 3 - 5 (1 - 0, 0 - 2, 2 - 3)
12/2 Södertälje SK (h) 8 - 4 (1 - 1, 2 - 1, 5 - 2)
15/2 IF Björklöven (b) 3 - 6 (0 - 1, 1 - 2, 2 - 3)
19/2 Brynäs IF (h) 3 - 7 (2 - 2, 1 - 1, 0 - 4)
22/2 MODO Hockey (b) 3 - 3 (1 - 0, 1 - 1, 1 - 2, 0 - 0)
26/2 Luleå HF (h) 5 - 3 (0 - 3, 3 - 0, 2 - 0)

Semifinal
1/3 IF Björklöven (b) 3 - 7 (0 - 3, 3 - 2, 0 - 2)
3/3 IF Björklöven (h) 3 - 5 (2 - 1, 1 - 2, 0 - 2)

« Säsongen 1985/1986Säsongen 1987/1988 »

Summering
Då tränarduon Eriksson/Nyström avböjde en fortsättning i Djurgården kallades Leif Boork in som nygammal tränare.

Boork skapade rubriker redan på försäsongen genom att ta med spelarna på en mytomspunnen vildmarkstur där spelarna bland annat tvingades äta huggorm.

Djurgården tillhörde på nytt toppen av serien och höll sig för det mesta på rätt sida av slutspelsstrecket.

I slutspelet hade Djurgården chansen att slå ut Björklöven i semifinal för tredje gången, men den här gången var Umeå-laget starkare. Efter att ha förlorat uppe i Umeå hade Djurgården segervittring i den andra matchen. Matchen stod 3-3 då gästerna juniorstjärna Ulf Dahlén gjorde två mål och såg till att Djurgården slogs ut.

ElitserienMaVOFMålP
1Färjestads BK362259160-11849
2IF Björklöven3623112158-10347
3Luleå HF3617712148-13341
4Djurgårdens IF3617514137-11939
5HV713616515103-11537
6Brynäs IF3614418112-12132
7Södertälje SK3613617123-13332
8Leksands IF3612618128-16230
9Skellefteå AIK3612420112-14628
10MODO Hockey368919129-16025

Poängliga, ElitserienGPGAPPIM
Håkan Södergren3214193352
Mikael Johansson32917268
Peter Nilsson3311142520
Anders Johnson3312102222
Tommy Mörth289132214
Jan Viktorsson341010208
Thomas Eriksson348111964
Karl-Erik Lilja354141828
Jens Öhling30411154
Per Göransson271121336
Johan Garpenlöv29581322
Tommy Albelin33751242
Pontus Molander15571218
Tomaz Eriksson20741114
Orwar Stambert34741122
Björn Carlsson2135810
Christian Due-Boje2842653
Stefan Perlström2124622
Arto Blomsten2924628
Jeff Hällegard243252
Stefan Jansson40112
Margus Vöhrman10000
Tommy Söderström10000
Rolf Ridderwall340004
Hans-Göran Elo360004

Målvaktsliga, ElitserienGPIS%GAASO
Rolf Ridderwall1989,62,681
Hans-Göran Elo1886,53,760

Poängliga, SlutspelGPGAPPIM
Tomaz Eriksson22020
Tommy Mörth22022
Peter Nilsson21122
Anders Johnson20220
Håkan Södergren20222
Jan Viktorsson21012
Arto Blomsten20110
Karl-Erik Lilja20110
Hans-Göran Elo20000
Jens Öhling20000
Stefan Perlström20000
Rolf Ridderwall20000
Pontus Molander20000
Johan Garpenlöv20000
Mikael Johansson20002
Tommy Albelin20002
Orwar Stambert20004
Christian Due-Boje20004

Målvaktsliga, SlutspelGPIS%GAASO
Hans-Göran Elo182,85,000
Rolf Ridderwall174,17,000