Säsongen 1985/1986

Elitserien
19/9 Leksands IF (b) 5 - 2 (3 - 0, 2 - 2, 0 - 0)
22/9 HV71 (h) 4 - 3 (3 - 2, 0 - 1, 1 - 0)
26/9 Färjestads BK (h) 2 - 2 (1 - 0, 0 - 1, 1 - 1)
29/9 IF Björklöven (b) 3 - 6 (2 - 3, 1 - 1, 0 - 2)
3/10 Södertälje SK (h) 2 - 6 (1 - 2, 1 - 1, 0 - 3)
6/10 Brynäs IF (b) 1 - 2 (1 - 0, 0 - 2, 0 - 0)
10/10 AIK (h) 5 - 3 (1 - 2, 2 - 1, 2 - 0)
13/10 MODO Hockey (b) 1 - 6 (0 - 1, 1 - 4, 0 - 1)
17/10 Luleå HF (h) 2 - 2 (0 - 1, 1 - 1, 1 - 0)
20/10 Luleå HF (b) 1 - 5 (0 - 1, 1 - 2, 0 - 2)
24/10 AIK (b) 4 - 1 (2 - 1, 0 - 0, 2 - 0)
27/10 MODO Hockey (h) 8 - 1 (1 - 0, 1 - 0, 6 - 1)
31/10 Södertälje SK (b) 1 - 8 (0 - 3, 0 - 3, 1 - 2)
3/11 Brynäs IF (h) 5 - 3 (1 - 1, 1 - 0, 3 - 2)
7/11 Färjestads BK (b) 2 - 9 (1 - 1, 0 - 4, 1 - 4)
10/11 IF Björklöven (h) 4 - 2 (2 - 1, 1 - 0, 1 - 1)
14/11 Leksands IF (h) 5 - 0 (1 - 0, 2 - 0, 2 - 0)
17/11 HV71 (b) 2 - 3 (0 - 0, 0 - 2, 2 - 1)
21/11 IF Björklöven (b) 2 - 9 (0 - 3, 0 - 4, 2 - 2)
24/11 Leksands IF (h) 4 - 2 (0 - 0, 1 - 0, 3 - 2)
28/11 Färjestads BK (h) 2 - 3 (0 - 1, 0 - 0, 2 - 2)
1/12 Södertälje SK (b) 2 - 3 (2 - 2, 0 - 1, 0 - 0)
5/12 MODO Hockey (h) 2 - 5 (1 - 1, 0 - 2, 1 - 2)
8/12 HV71 (b) 2 - 4 (0 - 0, 0 - 1, 2 - 3)
9/1 AIK (h) 4 - 4 (1 - 3, 2 - 1, 1 - 0)
12/1 Luleå HF (b) 2 - 4 (0 - 2, 1 - 2, 1 - 0)
16/1 Brynäs IF (h) 0 - 7 (0 - 2, 0 - 1, 0 - 4)
19/1 Brynäs IF (b) 4 - 6 (1 - 1, 0 - 4, 3 - 1)
23/1 AIK (b) 3 - 2 (0 - 1, 2 - 0, 1 - 1)
26/1 Luleå HF (h) 2 - 6 (1 - 1, 1 - 3, 0 - 2)
30/1 Färjestads BK (b) 5 - 3 (2 - 0, 2 - 3, 1 - 0)
2/2 Södertälje SK (h) 6 - 2 (2 - 0, 1 - 2, 3 - 0)
16/2 HV71 (h) 3 - 2 (2 - 0, 1 - 2, 0 - 0)
20/2 MODO Hockey (b) 4 - 2 (2 - 0, 0 - 1, 2 - 1)
23/2 Leksands IF (b) 2 - 4 (0 - 1, 1 - 3, 1 - 0)
27/2 IF Björklöven (h) 5 - 2 (2 - 1, 1 - 0, 2 - 1)

« Säsongen 1984/1985Säsongen 1986/1987 »

Summering
Djurgården är inte kända för att sparka tränare, men 1985/86 inträffade det. Laget hade problem med målskyttet under hela säsongen och med sex omgångar kvar fick Gunnar Svensson sparken. Djurgården låg då på kvalplats med tre poäng upp till Modo (seger gav två poäng).

De före detta Djurgårdsspelarna Håkan Eriksson och Lars-Fredrik Nyström fick uppdraget att rädda Djurgården kvar i Elitserien.

Den nya tränarduon fick en drömstart fyra raka segrar innan det blev förlust mot Leksand. I sista omgången krävdes seger mot Björklöven samtidigt som Modo förlorade mot Luleå.

Djurgården gjorde sitt jobb och besegrade Björklöven med 5-2 samtidigt som Modo kollapsade och blev utklassade med 9-3.
– Att undvika kval känns nästan som att vinna på lotto efter allt strul den här säsongen, summerade Håkan Södergren.

ElitserienMaVOFMålP
1Färjestads BK362178154-11149
2Södertälje SK3621312167-12845
3HV713616614128-11838
4Brynäs IF3617415125-11938
5IF Björklöven3615516150-13235
6Luleå HF3615516135-13035
7Leksands IF3614616118-13434
8Djurgårdens IF3615318111-13433
9MODO Hockey3612816134-15832
10AIK368523100-15821

Poängliga, ElitserienGPGAPPIM
Håkan Södergren3311193038
Tommy Mörth291882628
Peter Nilsson3413112414
Anders Johnson3512122440
Jens Öhling351492310
Jörgen Holmberg23510158
Orwar Stambert364111530
Björn Carlsson33591432
Tommy Albelin35481226
Karl-Erik Lilja28471114
Mikael Johansson2128104
Erik Ahlström2671810
Jan Viktorsson354488
Per Göransson3335852
Peter Lindgren3014516
Pontus Molander173036
Arto Blomsten80336
Per Bilén111014
Rikard Rauge1501116
Tord Nänzén2601114
Rolf Ridderwall330116
Stefan Ivarsson30000
Stefan Perlström3300038
Mats Ytter360000

Målvaktsliga, ElitserienGPIS%GAASO
Mats Ytter587,63,400
Rolf Ridderwall3187,03,741