Så vi får kvala, de skulle vara en lättnad... om vi vinner kvalet dvs.

Faktum är att senaste 3-4 omgångarna har sett bättre ut än de andra matcher sett på hela säsongen (trots att resultaten uteblivit förutom i söndags då). Men är en lång väg att vandra för att ta sig upp på säker mark...sthlm_dif skrev:Efter att ha varit kritiskt mot Djurgården Fotboll under en lång period, så fick man delvis en annan syn på det hela idag.
Vilken uppvisning. Passningsspelet var briljant stundtals, alla kämpade i 90 minuter, och det lossnade, ÄNTLIGEN, får våra offensiva krafter.
4-1 mot Brommapojkarna är imponerande, och jag hoppas verkligen att detta kan ha varit något som kan leda till en önskad avslutning på säsongen.
Hoppas att det blir 3 poäng mot Halmstad på torsdag, men det blir tufft.
Skönt att Tauer är tillbaka på torsdag.-daniel- skrev:Men allvarligt talat, Ayuba på ytterback platsen måste ju vara den sämsta försvararen Allsvenskan skådat? Vad sysslar karln med egentligen.
Försöker förgäves föreställa mig hur det skulle kännas att ta dessa ord i min mun, & dessutom mena det.melker skrev:Skönt att Tauer är tillbaka på torsdag.
Lee Harvey Oswald skrev:Försöker förgäves föreställa mig hur det skulle kännas att ta dessa ord i min mun, & dessutom mena det.melker skrev:Skönt att Tauer är tillbaka på torsdag.
Listan kan göras lång på pinsamma DIF-förvärv på fotbollsfronten det senaste 4 åren, men Tauer lirar i en helt egen division.
BP & bajens totalkolaps kan bli DIF:s räddning, inte för att jag vet om man är värd fler chanser.
Trots mitt hyfsat ljumma intresse för "Alla-får-va-me-Svenskan" så skulle iaf svida om DIF åkte ur samtidigt som ajikå norpade guldet
Väl talat! Alla som kallar sig för Djurgårdare och som har möjlighet att komma till Stadion på söndag ska göra detta också. Man kan inte vara Djurgårdare-nånting utan man kan bara vara Djurgårdare-allting.Leijon skrev:MAN UR HUSE PÅ SÖNDAG!
Nu råkar det ju vara så att jag ska på den här matchen (Fast jag inte ser på så många fotbolls matcher varje år, kanske fyra-fem stycken) men tänk på dem som inte tycker om fotboll men älskar hockey och har säsongskort i klacken och står och sjunger för DIF varjeJeremy Roenick skrev:Väl talat! Alla som kallar sig för Djurgårdare och som har möjlighet att komma till Stadion på söndag ska göra detta också. Man kan inte vara Djurgårdare-nånting utan man kan bara vara Djurgårdare-allting.Leijon skrev:MAN UR HUSE PÅ SÖNDAG!
Ni som inte kommer till Stadion på söndag fast ni har möjligheten, kan inte kalla er för Djurgårdare.
Orkar inte ens bry mig om den fullständigt patetiska allsvenskan och det lag som kallar sig Djurgården där.-daniel- skrev:Allvarligt talat, satan vad bedrövad man blir av att se DIF idag...tillbaks på gamla härliga "slå-bort-varenda-passning-och-uppträd-som-ett-gäng-stillastående-utedass-i-backlinjen" nivån igen.
Plågsamt dåligt. Ett smärre mirakel skall till för att vi skall behålla vår Allsvenska plats nu...