Målvaktsfrågan.

Här diskuteras allt om Djurgården Hockey.
Skriv svar
Användarvisningsbild
Bjurre
Inlägg: 1426
Blev medlem: 2008-03-23
Medlem: Ja, vanlig medlem
Ort: Hemligt

Re: Målvaktsfrågan.

Inlägg av Bjurre »

Jag undrar varför DIF aldrig tog Jonas Gustavsson han är ju från Stockholm med hur han spelar nu hade de gått grymt bra för Djurgården.

Djurgården skall alltid skrivas med versaler//Mod
"INGEN ABSOLUT INGEN farsa skriver en fråga på flashback och frågar vad en platta energidryck på willys kostar!! En pappa har pengar och en pappa köper inte en platta energidryck för LAN, han köper ÖL!!"-Mr.Mxyzptlk.
Robinhansen
Inlägg: 269
Blev medlem: 2009-02-26
Medlem: Ja, vanlig medlem

Re: Målvaktsfrågan.

Inlägg av Robinhansen »

Crashmash skrev:Mikael Tellqvist - Får säkerligen nytt kontrakt av någon klubb i NHL.
Erik Ersberg - Får nytt kontrakt av någon klubb i NHL.
Christopher Heino-Lindberg - Beror väl på hur det går för gnihet, känns väl hyfsat eftertraktad.
Anders Lindbäck - Intressant målvakt, men för ung för förstemålvakt känns det som. Timrå är intresserade.
Daniel Henriksson - Ojämn. Är riktigt bra när han är bra, men har kommit i alltför djupa svackor den här säsongen. Linköpings offensiv har räddat dem i flera matcher.
Björn Bjurling - Skulle fungera som förstemålvakt, men frågan är vad han tycker om DIF efter 1-8-matcherna. Har gått ut och klagat på att han inte fick något stöd. Att det kommit nya tränare osv. kanske spelar roll?
Johan Backlund - Stabil Elitserie- och landslagsmålvakt, som inte ... blivit något mer än just det. Har stått i Saik, Leksand och Timrå - ingen storstadsmänniska? Att Timrå rycker i Lindbäck kanske betyder att Backlund är påväg bort?
Juha Pitkämäki - Haft en jobbig säsong i HIFK innan han värvades tillbaka i Mora. Jag tror folk kommer ihåg vilken vägg han var i ett mediokert Mora. Intressant målvakt som spelat riktigt bra i Elitserien.
Johan Thalberg - Riktigt intressant målvakt, född i Stockholm. Blommat ut rejält i Västerås, och trots att han är född -87 hade han kanske varit en stabil förstemålvakt i Elitserien? Hade varit en rejäl chansning dock och VIK kommer göra allt för att få honom att skriva på nytt.


Kollade upp några målvakter under några minuter, mest för skoj skull. Finns en del intressanta med utgående kontrakt. Det är som sagt mina egna tankar, och är inte något rykte att någon är på G till DIF.
vad håller ni på med? wesslan har gjort ett rikigt bra jobb i år. och han skall fortsätta även nästa år om vi inte lyckas få hem tellan elr dyrligt. det är försvaret som inte alls övertygat förrutom ragge han är eltiseriens klart bästa back enligt mig och säkert andra som kan hockey. men ragge kan inte göra mer en det han gör typ dvs allt nästan det är backarna som är det stora problemet inte målvakterna, sen att han kan släppa till ett mål ibland är inte kontigt djurgården blir allt föroftapressade och blir trötta och sliten fort och så även en målvakt med bättre försvar så kmr även målvakten göra ett ännu bättre jobb.
Philip.dif
Inlägg: 32
Blev medlem: 2009-02-23
Ort: Täby

Re: Målvaktsfrågan.

Inlägg av Philip.dif »

njaaa, ett riktigt bra jobb? släpper returer här och där men dock kan jag hålla med om (om någon annan tycker det) att han har utvecklats och är påväg uppåt men med en sådan målvakt i laget så skulle DIF aldrig klara första omgången i ett slutspel eller ens ta sig dit.
JK är Sveriges Bästa Hockeyklack!!!<3
Robinhansen
Inlägg: 269
Blev medlem: 2009-02-26
Medlem: Ja, vanlig medlem

Re: Målvaktsfrågan.

Inlägg av Robinhansen »

Philip.dif skrev:njaaa, ett riktigt bra jobb? släpper returer här och där men dock kan jag hålla med om (om någon annan tycker det) att han har utvecklats och är påväg uppåt men med en sådan målvakt i laget så skulle DIF aldrig klara första omgången i ett slutspel eller ens ta sig dit.
han har gjort ett bra jobb, han ligger bra till i målvaktsligan hans första säsong han har satt riddan på bänken och där ska han sitta för han har inte imponerat alls. wesslan sköter sig fint han blir bättre och bättre. så djurgården bör inte skaffa någon ny målvakt för då slösar vi bort wesslan som kmr bli enännu bättre elitserie målvakt och han är nog relativt billig
Coid
Inlägg: 18
Blev medlem: 2008-05-19

Re: Målvaktsfrågan.

Inlägg av Coid »

Med laget DIF har iår och troligtvis nästa år så behöver vi en grym keeper och inte Riddarn eller Wesslan. Tänk på förra året, sämre backlinje men bättre keeper. Appropå Gustavsson så kan ni glömma honom då han har mycket sympatier för kolsäckarna.
LiteOn
Inlägg: 126
Blev medlem: 2007-08-14

Re: Målvaktsfrågan.

Inlägg av LiteOn »

Har länge förespråkat H. Karlsson (fd Malmö, nu i SSK) till Djurgården.
Han är skillnaden mellan lagen igår... Vi vinner skotten med 41 - 23 och han har en räddningsprocent på 97,6% medans Wesslau har en räddningsprocent på 87,0% i årets viktigaste match?!?
Användarvisningsbild
grandstoff
Inlägg: 227
Blev medlem: 2005-06-09
Ort: Örebro

Re: Målvaktsfrågan.

Inlägg av grandstoff »

LiteOn skrev:Har länge förespråkat H. Karlsson (fd Malmö, nu i SSK) till Djurgården.
Han är skillnaden mellan lagen igår... Vi vinner skotten med 41 - 23 och han har en räddningsprocent på 97,6% medans Wesslau har en räddningsprocent på 87,0% i årets viktigaste match?!?
Vill minnas att han har kontrakt med ssk även över nästa säsong.
DrAlban
Inlägg: 22
Blev medlem: 2007-01-12

Re: Målvaktsfrågan.

Inlägg av DrAlban »

DIF måste helt klart se över målvaktsfrågan. Wesslau har gjort det okej i år, inte mer. Riddarn ska vi inte tala om.. Bedrövlig. Vi behöver en målvakt som inger stabilitet, det gör inte Riddarn eller Wesslau. Karlsson hade varit perfekt som förstekeeper, men jag vill slå ett slag för N. Dahlberg i saik, Stockholmskille dessutom det hade varit något.
-Inget guld för aik
-För det tackar vi Arnefjord
-Han gjorde ett jävligt snyggt självmål
-Nu är det tyst på Norra Stå
jensa öhling
Inlägg: 1339
Blev medlem: 2005-06-09

Re: Målvaktsfrågan.

Inlägg av jensa öhling »

Hoppas vi försöker få Lindbäck som sitter på utgåedne kontrakt i Brynäs. Sen är ju Henrik Karlsson också intressant, men SSK hänger nog kvar.
Användarvisningsbild
Caveman
Inlägg: 2480
Blev medlem: 2006-10-20
Medlem: Ja, vanlig medlem
Säsongskort: Ja

Re: Målvaktsfrågan.

Inlägg av Caveman »

jensa öhling skrev:Hoppas vi försöker få Lindbäck som sitter på utgåedne kontrakt i Brynäs. Sen är ju Henrik Karlsson också intressant, men SSK hänger nog kvar.
Det blir en jävla massa målvakyter i DIF, snart är det dags för Tim Sandberg från J20-laget också.
kenny
Inlägg: 152
Blev medlem: 2009-02-15
Medlem: Ja, vanlig medlem

Re: Målvaktsfrågan.

Inlägg av kenny »

har hört att tim får a-lags kontrakt men har även hört att talberg är på g och att tellan redan är klar!mkt rykten men bryt wesslans kontrakt och gör allt för att tellan kmr hem inget ont om wesslan men han har spelat ostabilt han är lite som hendriksson
kungK2
Inlägg: 225
Blev medlem: 2005-06-09
Medlem: Ja, vanlig medlem
Ort: Jönköping

Re: Målvaktsfrågan.

Inlägg av kungK2 »

kenny skrev:har hört att tim får a-lags kontrakt men har även hört att talberg är på g och att tellan redan är klar!mkt rykten men bryt wesslans kontrakt och gör allt för att tellan kmr hem inget ont om wesslan men han har spelat ostabilt han är lite som hendriksson
Som sagt, mycket rykten. Lika bra att utgå från att vi kör vidare på samma målvaktsbesättning som ifjol.
kenny
Inlägg: 152
Blev medlem: 2009-02-15
Medlem: Ja, vanlig medlem

Re: Målvaktsfrågan.

Inlägg av kenny »

håller med får vi tellan är det ju bara en bonus :D
jensa öhling
Inlägg: 1339
Blev medlem: 2005-06-09

Re: Målvaktsfrågan.

Inlägg av jensa öhling »

Wessleau ska vara kvar. Han är helt okej. Däremot behöver vi kanske byta ut Riddarn. Riddarn har säkert potential men han behöver en säsong där han får spela mycket - det tycker jag han ska göra i Almtuna.

Plocka upp Owuya eller värva en ny keeper som t ex Lindbäck eller Karlsson.
Kall-El
Inlägg: 5195
Blev medlem: 2005-10-15

Re: Målvaktsfrågan.

Inlägg av Kall-El »

Ni måste titta på vilken potential de båda målvakterna har. Vem av Riddarn kontra Wesslan kan utvecklas mest bakom en ny målvakt som blir etta nästa säsong?

Har ofantligt svårt att se Wesslan göra detta inte minst pga alla returer han släpper. Bättre då att låta mer ojämne Riddarn få lite mer tid på sig.

Dock håller i dagsläget ingen av våra målvakter om vi vill vara med och ta oss till slutspel. Hade vi haft LArsson i dagens trupp hade vi varit i slutspel det kan jag lova.
Skriv svar