Lee Harvey Oswald skrev:Vill inte på nåt sätt måla fan på väggen.
Men på 45 matcher har vi haft en (1) svit på 5 segrar som just tog slut.
Nu när det återstår 10 matcher ska vi alltså ta 6st 3p, just nu känns det lite som ett önsketänkande
Det är klart att det kan kännas som ett önsketänkande... Men vi möter rätt lag på hemma respektive bortaplan, och det tror jag kan gynna oss i slutändan.
1. Rögle - Djurgården <> Rögle har inte haft det enkelt mot oss, och vi har spelat bra den senaste tiden. Här har vi stora chanser på tre poäng.
2. Djurgården - HV 71 <> På hemmaplan ska vi kunna slå dom, och det lär vara ett revanschsuget DIF efter förlusten i storsatsningen (ny stor klack i denna match med). Här har vi hyfsat stora chanser på tre poäng, men en förlust är vad man förväntar sig.
3. Djurgården - Luleå <> Drömmotståndare, och vi har hemmaplan... Här ska det bara vara en vinst.
4. MODO - Djurgården <> Den absolut svåraste matchen som vi har kvar. Förlust
5. Djurgården - Timrå <> Timrå slår vi aldrig på bortaplan, men däremot på hemmaplan har vi goda chanser att göra det.
6. Djurgården - Färjestad <> Alltid jämna drabbningar, kan sluta hur som helst. Men publikstödet kan vara avgörande. Här har vi stora chanser på tre poäng.
7. Brynäs - Djurgården <> Brynäs borta brukar oftast sluta i en DIF seger. Här har vi mycket stora chanser på tre poäng.
8. Djurgården - Skellefteå <> Vi skulle aldrig plockat poäng i denna match om den spelades i Skellefteå, pga att vi redan har plockat poäng från dom 2 gånger i år på bortaplan. I Hovet ska Djurgården normalt sett besegra Skellefteå, då dom inte brukar bli allt för jobbiga (vann dock senast i Hovet, men det händer inte ofta). Här har vi stora chanser på tre poäng.
9. Södertälje - Djurgården <> DIF slår oftast SSK på bortaplan, och tvärtom. Mycket lutar åt det även i denna match då SSK förmodligen inte kommer att ha någonting att spela för. Vinst!
10. Frölunda - Djurgården <> Ett kokande Scandinavium, synd att detta är sista matchen... Förlust
Som jag ser det så ska vi vinna 4 av dessa matcher alla dagar i veckan. 2 är solklara förluster (MoDo, FHC), och 4 matcher kan sluta hur som helst. Och att vi plockar 6 poäng eller mer i dessa 4 matcher känns inte omöjligt. Men allt kan hända som sagt... Så vi får vänta och se hur det hela utvecklar sig.