Limp skrev: ↑2025-12-28 18:27:49
Något man måste ge är att vi åtminstone spelar mycket mera fyisiskt än många tidigare matcher här.
__
Märks när lag har en tydlig struktur som arbetats fram under väldigt lång tid.
Skellefteå har sitt sätt att ta sig ur egen zon, pass upp till blå till spelare som direktpassar bakåt till mötande gubbe som kommer med fart och så bär det iväg.
Intressant 2a perre.. Långt att byta när man vägrar spela i annat än egen zon.. Vi kan inte tillåta upp mot 20 skott/försök på 10 min. Inte ens 2 hellberg stoppar det.
Svårt. Vi får inte riktigt vila med puck i den utsträckning som krävs för att få mer balans i momentum. Nu svänger det över till Skelleftes fördel och då är de ruggigt tunga.
Vi är mer solida och resoluta i 1P än tidigare 3 matcher men fortfarande lite för darrigt/misstag.
Fortsätt mala. Byte för byte bara och hugg och skjut på allt.
- This is not a penalty this is a thing of beauty. If you don't like it change the channel.
EspenK skrev: ↑2025-12-28 18:30:10
Sjukt att det ska löna sig att INTE utveckla unga hockeyspelare.
Hur tänker du nu?
Vi bidrar med toppspelare till jvm varje år. Hur ser det ut för andra lag…?
Kostar oss många poäng att de är borta.
Skador och spelare borta är den del av sporten tycker det där är skitsnack. HV tar poäng med 11 kontrakterade spelare borta. Får lägga vikt på rätt saker inte att tre tonåringar får en chans att representera Sverige.
EspenK skrev: ↑2025-12-28 18:30:10
Sjukt att det ska löna sig att INTE utveckla unga hockeyspelare.
Hur tänker du nu?
Vi bidrar med toppspelare till jvm varje år. Hur ser det ut för andra lag…?
Kostar oss många poäng att de är borta.
Kvällens motståndare hade ju iaf en spelare med i truppen, men den killen petades som sista spelare ut ur laget. Det var ju iaf nära att dom fick med en..
Det syns verkligen att vi pratat om att göra det enklare i egen zon. Mycket rakare och mer primitivt ur egen zon.
Sen är vi mycket mer samlade och ligger närmre i mittzon. Tycker vi får mycket mer ytor att spela pucken blad till blad även om vi haft ganska lite pucktid.
Inga backar som ska leka forwards hittills heller utan lägger djupt istället.
Första gången på länge som jag ser att man har givit direktiv om hur vi ska ta oss an matchen.