Personligen så ser jag hellre att vi agerar lite snabbare än så!
Silly Season 2024/25
Silly Season 2024/25
Turbo Tim 2.0 flyttar till Finland. Helvete vad jag vill se honom i DIF igen.
- Philly Flu
- Inlägg: 328
- Blev medlem: 2005-06-10
- Medlem: Ja, vanlig medlem
- Säsongskort: Ja
- SirDIFalot
- Inlägg: 17818
- Blev medlem: 2009-12-21
- Säsongskort: Ja
- Ort: Upplands Väsby
Silly Season 2024/25
17/18 är alltså senaste säsongen som Tim Söderlund spelade i ett och samma lag hela säsongen? Då var junior. Nog för att han kan vara underhållande att se på, men uppenbarligen inte en helt problemfri person/spelare att jobba med.
Expert.
-
- Inlägg: 26
- Blev medlem: 2014-03-27
Silly Season 2024/25
Ortio kan vi skriva av, förlänger med Ässät.
Silly Season 2024/25
Så är det nog. Måste ha det tufft, stackarn.SirDIFalot skrev: ↑2024-11-14 18:40:22 17/18 är alltså senaste säsongen som Tim Söderlund spelade i ett och samma lag hela säsongen? Då var junior. Nog för att han kan vara underhållande att se på, men uppenbarligen inte en helt problemfri person/spelare att jobba med.
Hoppas att han kan få stöd vid sidan av isen.
Det är alltid kul att spela match. Så enkelt är det.
Silly Season 2024/25
Ta bort Andrén från målet nu!!!
Silly Season 2024/25
Äh. Tycker ni överdriver. Kolla på vilka mål han släpper in.
Superskott i krysset. 110% läge efter försvarsmiss.
Det är Nybecks mål han ska ta. I övrigt är det få målvakter som tar de andra skotten.
Killen behöver lite självförtroende igen. Låt han va lite och försök se nyktert på situationen. Det är en lagsport. Inte bara målvaktens fel när vi släpper tre mål på en perre.
Silly Season 2024/25
Jag håller med EspenK.Titta på upprinelsen på både 1an och 3an klara missar av försvaret.2an ska han ha 10/10.
Silly Season 2024/25
Oskarshamns försvar begår 3 liknande misstag första 5 minuterna av matchen, skillnaden är att deras målis steppar upp och reder ut situationerna. Andrén gör det inte och kastar dessutom in en gratispuck på köpet. Faktum är att Andrén inte har överglänst motståndarlagets målvakt i en enda match iår.
Det kommer inte hålla om vi ska gå upp.
Tycker det är dags att gå hårdare på Hävelid nu.
Silly Season 2024/25
Exakt så! Otroligt vad folk har låga krav på målvakter när man tycker att de bara ska ta skott som går rätt på de.Boven skrev: ↑2024-11-16 09:02:39Oskarshamns försvar begår 3 liknande misstag första 5 minuterna av matchen, skillnaden är att deras målis steppar upp och reder ut situationerna. Andrén gör det inte och kastar dessutom in en gratispuck på köpet. Faktum är att Andrén inte har överglänst motståndarlagets målvakt i en enda match iår.
Det kommer inte hålla om vi ska gå upp.
Tycker det är dags att gå hårdare på Hävelid nu.
Silly Season 2024/25
Ja, att folk (samt Wiken) hela tiden skyller på försvar eller ”otagbara” puckar funkar inte. Exakt dom puckarna en bra målvakt ska ta ibland för att leda ett lag genom ett slutspel. Är där man vinner i slutändan. Det är, tyvärr, aldrig en stabil insats rakt igenom.Svanken skrev: ↑2024-11-16 09:55:11Exakt så! Otroligt vad folk har låga krav på målvakter när man tycker att de bara ska ta skott som går rätt på de.Boven skrev: ↑2024-11-16 09:02:39Oskarshamns försvar begår 3 liknande misstag första 5 minuterna av matchen, skillnaden är att deras målis steppar upp och reder ut situationerna. Andrén gör det inte och kastar dessutom in en gratispuck på köpet. Faktum är att Andrén inte har överglänst motståndarlagets målvakt i en enda match iår.
Det kommer inte hålla om vi ska gå upp.
Tycker det är dags att gå hårdare på Hävelid nu.
Silly Season 2024/25
Oskarshamns försvar begår 3 liknande misstag första 5 minuterna av matchen, skillnaden är att deras målis steppar upp och reder ut situationerna. Andrén gör det inte och kastar dessutom in en gratispuck på köpet. Faktum är att Andrén inte har överglänst motståndarlagets målvakt i en enda match iår.Svanken skrev: ↑2024-11-16 09:55:11 [quote=Boven post_id=582772 time=<a href="tel:1731744159">1731744159</a> user_id=35299]
[quote="Benke bus" post_id=582771 time=<a href="tel:1731742530">1731742530</a> user_id=35257]
Jag håller med EspenK.Titta på upprinelsen på både 1an och 3an klara missar av försvaret.2an ska han ha 10/10.
Det kommer inte hålla om vi ska gå upp.
Tycker det är dags att gå hårdare på Hävelid nu.
[/quote]
Exakt så! Otroligt vad folk har låga krav på målvakter när man tycker att de bara ska ta skott som går rätt på de.
[/quote]
Försöker bara nyansera bilden av Andreen insats. Tycker faktiskt han varit mycket bättre senaste två matcherna än tidigare. Tar ett par frilägen. Släpper färre returer. Han gör ngt riktigt onödigt misstag (släpper retur rakt ut, tappar in skott av nybeck vid stolpen) men det gör även Weigel,Dick,Scissons mfl också. Thoresen hade hög felprocent igår tex. Det är bara det faktum att så fort en målvakt gör ett fel så blir det mål.
Hävelid är inte heller perfekt som målvakt men har, som jag ser det, haft lite mer tur med studsarna och skott som inte går på mål. Kanske är det det som folk gillar. En målvakt med mer tur.
Av de som finns på marknaden nu är ingen en självklar succé. Därför ska vi i nuläget inte döda det uns av självförtroende som finns kvar i Andreen efter allt ifrågasättande utan ge han chansen att bygga upp sig själv. Jag tycker att han över 60 minuter gör helt ok insatser senaste 2. Sprid ut de tre målen på tre perioder och ingen hade sagt ngt om målen igår. Nybecks är ett olyckligt ingripande. Övriga två… Den som skyller på Andreen där har orimliga krav på våra målvakter.
Silly Season 2024/25
Tagit poäng i alla matcher utom 1. Självklart förlust mot Ajk men ganska bra inledning 5 av 10 bira.