136_Djurgårdare skrev:
Skillnaden mellan dom du nämner och Fernholm, är att Fernholm målade upp en bild av sig själv som en hardcore Djurgårdare. Snackade om att han stod i klacken som ung och aldrig skulle kunna tänka sig att spela i någon annan Elitserieklubb än just Djurgården m.m. Någon månad senare ringer Mr. Helber, lägger till en nolla i Fernholms kontrakt och han sticker fortare än man kan säga: sålt sig som en H*ra.
True that.
Väl mött i globen kära DIF familj. Vi kan eventuellt springa på lhc i ett slutspel. Låt oss ge dom obehagskänslor från globen. Kommer ihåg senast då VI satte Fernholm helt ur balans, han passade åt helvete, snubblade och ville bli av med pucken fort.
Jag kommer självklart vara där och hylla våra hjältar!
Självklart ska vi bua ut en viss spelare från Linköping också men bua inte mer än att hylla våra hjältar imorgon.
Vi syns i Globen!
Vi är med er - överallt
Vi är med er - överallt
Vi är med er - överallt
Åhh åhh - Djurgår´n
Imorgon ska fernholm får känna att man inte bara drar så där. Det ska vara total visselorkan när fernholm rör pucken.
Och våra hjältar ska vi hylla för nu är vi i slutspel syns i kurvan!
hoppas innerligt att vi får lhc i kvarten , dels för jag kan gå på varje bortamatch då , o sen att få äga fernholm o skjuta ut som från kvarten när vi vandrar på vår väg till bucklan , vi kan mycket mycket väl skrälla i slutspelet , bara daniel larsson inte får något nervsamanbrott för ahn är så ung , men han brukar vara bäst när det gäller
Vad har hänt med intresset!? Våra matcher har legat i topp på ticnet under en längre tid dagen innan match, nu helt sten dött! Dessutom trodde jag våra kvart biljetter skulle upp på topp tio ialf men icke!
Va fan kom igen nu, måste bli spikat i slutspelet!
Självklart på plats, blir intressant att se formen inför slutspelet nu när vi möter ett lite mer "spelande" lag än motståndarna i den senaste drösen med matcher.
Jag känner också att det är oerhört viktigt att undvika plats 7 som vi mycket väl kan sladda ner till om Frölunda vinner sin match imorgon. Plats 5-6 känner jag nästan är det bästa för DIF att sluta, och de troliga kvartsfinalmotståndarna är då LHC eller FBK.
Vilka det än blir i kvarten skall våra motståndare få en JÄVLIGT tuff nästa vecka.