Rocker skrev:Smart drag! När Ossi är borta saboterar vi kylanläggningen... :)
Mindre smart drag, lördagsmatch i Globen mot Brynäs i slutet av säsongen = mycket publik dvs mycket pengar. Nu blir det förmodligen en massa extra kostnader och betydligt mindre publik. Kan ju bli en miljonsmäll för DIF det här..
Det här får Arenabolaget ta på sig och ersätta DIF och Brynäs med vartenda öre de förlorar i biljettintäkter och ev resor och logi.
Frågan är dock hur alla de Djurgårds och Brynässupporters som rest till Stockholm ska ersättas...?
easer90 skrev:Men dom som har konsert i Hovet behöver väll ingen IS? xD Dom kan ju gå in i globen istället...
Men så långt tänker dom väll inte?
Rigga upp för konsert är inte nåt man gör i en handvändning. Senaste notisen från expressen säger att det kanske blir match på Hovet efter aik's match imorgon. Det lär väl stå här på hemsidan ganska snart om så är fallet.
Emil svelander skrev:Då det var en tomte från Globenarenorna som borrade sönder röret så ska Globen stå för alla kostnader. DIF ska gå omärkta ur det hela.
Vi får hoppas att det blir så. Men publiktapp lär det bli i vilket fall som helst.