Visst skall vi tänka posetivt, Nu är laget pågång, och visst behöver vi ett mer posetivt tnk. Det innebär att se mramåt, framå,framåt. Gå på mål,och avsluta för det är där man får poäng. Lintner skulle var en tillgång där. Hans ofensiv och posetivism skulle smitta av sig på dom andra.
Med ett bra anfall behöver man knappt försvara sig.
Fram med börsen och satsa på Lintnèr. Så kommer det och betala sig i form av ett nytt sm-Guld.Allt är möjligt bara man tror tillräckligt mkt på att de är det. Nu är det bara upp till oss fans att fylla Globen så det blir möjligt rent ekonomisk t. DIF-Forever
Tycker Lintner hade varit något att satsa på.
Har vi annat än defensiva backar förutom Adam?
Och nu när Adam är skadad har vi ingen bra skytt på backplats.
MrDIF82 skrev:Är Tommy Engström & Co fullkomligt dumma i huvudet, om man nu blir erbjuden en erkänt bra, spelskicklig back så kan man ju inte tacka nej till en sån chans. Dessutom nu när Adam är skadad.
Man kan ju undra om dom hellre vill att vi ska möta AIK & Hammarby nästa säsong i Allsvenskan, för det är vad som kommer att hända med sådana puckon i styrelsen.
Vem är det som är ett pucko? Tror att herr Englund hade skrivit ett sånt brev som han gjorde om han inte hade brytt sig om hur det går för sitt lag? Tänk till lite innan du skriver, och det som du skrev här vill ingen av oss andra läsa. Du borde tänka på vad du skriver!
Nu är det ju så att det var Mats Larsson som skrev brevet och inte Tommy Engström.
Är Tommy Engström & Co fullkomligt dumma i huvudet, om man nu blir erbjuden en erkänt bra, spelskicklig back så kan man ju inte tacka nej till en sån chans. Dessutom nu när Adam är skadad.
Man kan ju undra om dom hellre vill att vi ska möta AIK & Hammarby nästa säsong i Allsvenskan, för det är vad som kommer att hända med sådana puckon i styrelsen.
Richard må ha varit en back av i det offensiva speletvid förra besöket i ES.
Dessvärre var han helt "värdelös" i det defensiva spelet och har tränarna med Säcken i spetsen bestämt sig för att värva en back med defensiva kvalitéer ja då är inte Lintner det namn som hamnar höst upp på listan.
Samtidigt så borde tränarna även inse att vi saknar en riktig bra skytt på backsidan nu när Adam Andersson dessvärre blir borta en tid.
Tråkigt nog så har vi nog inte pengarna till att värva mer än max 2 spelare och med tanke på att vi redan har Antti-Pekka Lamberg här på try-out och dessutom Patrik Nilsson tränandes med juniorerna i väntan på besked om han platsar hos Mesta Mästarna, så blir det nog inte tal om att värva en spelare av Lintners kaliber.
Spel mot Hammarby eller AIK är i sig inte något man skall föringa, med den förutsättningen att det sker i ES förstås
Mesta Mästarna är här, Djurgårdens IF 1926, 1950, 1954, 1955, 1958, 1959, 1960, 1961, 1962, 1963, 1983, 1989, 1990, 1991, 2000, 2001
Fattar inte varför Dif inte vill ha Lintner. Ledningen vill ha defensiva backar. Men det finns inga bra defensiva backar på marknaden just nu.
Lintner kan ju göra många mål för oss och det är mål som räknas i hockey.
Jag tycker inte det är fel att han sätter chanser för oss och vi vinner matcher..
Christopher J skrev:Jag tycker inte det är fel att han sätter chanser för oss och vi vinner matcher..
Värva LINTNER!!
Du tycker inte heller det är fel när han går bort sig som sista back och det är motståndarna som sätter chanser och vinner matcher? Lintner är dessutom ordentligt dyr, så värvar man honom så blir det nog inte många slantar över till den/de tvåvägsbackar vi så desperat behöver.
Dessutom så blir det till att värva på gamla meriter, 11p på 23 matcher 04/05 och 4p på 18 matcher i Fribourg är ju inte så jätteimponerande men det kan ju vara så att den svenska hockeyn passar honom bättre.