sensei skrev:Han går till KHL, minns inte laget. Pulverapa här säkert koll.
Aha, är han så bra eller är det ett "lägre" kontrakt?
Jag tyckte och tycker han är mer intressant än en vanlig modern SirDIFalot-back eftersom det är en offensivt lagd back som ändå har ett fysiskt spel. Men som sagt inte aktuell.
Om jag skulle värva en back så skulle jag utgå ifrån Radko Gudas som är min våta backdröm och sen backtracka i de egenskaperna tills något realistiskt dök upp. Hur svårt kan det vara?
sensei skrev:Han går till KHL, minns inte laget. Pulverapa här säkert koll.
Aha, är han så bra eller är det ett "lägre" kontrakt?
Jag tyckte och tycker han är mer intressant än en vanlig modern SirDIFalot-back eftersom det är en offensivt lagd back som ändå har ett fysiskt spel. Men som sagt inte aktuell.
Om jag skulle värva en back så skulle jag utgå ifrån Radko Gudas som är min våta backdröm och sen backtracka i de egenskaperna tills något realistiskt dök upp. Hur svårt kan det vara?
Alla Erik Karlsson-kramare kan också kolla vilka backar SAIK/Frölunda slänger in i ledning med 2 minuter kvar. (rätt svar = Uhrbom, Svart 45:a, Lauridsen och Persson)
B.I.B.A skrev:
Om Fällström inte är skadad kommer säkert någon annan vara det. Sen kanske Bernhardt och Davidsson gör några matcher i Allsvenskan. 15 forwards är väl ganska normalt.
Gärna 13 (ska vi kalla det seniorforwards) plus juniorer för mig.
Samtliga semifinallag hade 13 eller fler forwards exkl. juniorer: Luleå (15), Frölunda (14), Växjö och SAIK (13).
Förra säsongen startade vi med 14 seniorer. Rundqvist försvann och Vejdemo knep en plats. Totalt missade forwards 100 matcher pga skador eller avstängningar under säsongen. Alltså nästan två gubbar per match. Fällström drar upp snittet men siffrorna får väl ändå anses vara normala.
Historiskt sett brukar en junior per säsong sno en tröja. Även om Ahlén och Hank har kontrakt så har konstigare saker hänt än att spelare av den kalibern fått gå som 13:e gubbe eller käka Taco-buffé på hyllan istället för att stjäla junior-minuter. Särskilt nu när Hanks pappa inte är huvudtränare längre.
Två lineup-brasklappar:
1. Norman låter som sciencefiction idag - men det gjorde å andra sidan Thoresen också för ett år sedan.
2. Förmodligen är det bara en forward för förstakedjan som ska in, men om vi skiter i båda dessa punkter och även behåller Anderson så ser en eventuell line up lite roligare ut:
Norman - Sallinen - Anderson
Possler - Ljungh - Ikonen
Lundh - Vejdemo - Brodin
Hank. - Johansson - Fällström
Bernard - Lundin - Ahlén
Om vi har kvar Sallinen och Anderson samtidigt som vi får in en gubbe i Normans kaliber blir jag något enormt glad. Tror tyvärr inte detta sker men ändå.
Inte varit så otaggad på att köpa säsongskort på flera år.... känns inte som vi har någon bra spelare som man skulle vilja betala för att se... men blir nog att köpa ett kort ändå.
tomten skrev:Inte varit så otaggad på att köpa säsongskort på flera år.... känns inte som vi har någon bra spelare som man skulle vilja betala för att se... men blir nog att köpa ett kort ändå.
Känner samma sak. Det här känns som ett riktigt mellanår där vi inte kan bli bättre än säsongen tidigare.
Niklas Wikegård till Fimpen: När jag säger att du ska vara på kuklängdsavstånd från motståndaren då menar jag inte Joaquin Gages utan din & det är VÄLDIGT nära.