Nu har va 5 matcher kvar innan kvalserien eller slutspel. Vi måste slå både mora och luleå hemma allt annat en förlust mot hv tar jag som ett plus. sen tar vi malmö på bort sen tror ja vi får de svårt mot lhc som ligger så illa till att seger krävsför attdom ska slippa kvalserien så tror inte att vi kan göra sså mycket i den matchen.
Men tar vi 10 Poäng till klarar vi oss
Viktigt nu att alla kommer på de hemmamatcher som är kvar.
Mycket viktigt att så många som möjligt också tar sig ner till Linköping. Jag tror nämligen att allt kommer att avgöras i sista omgången.
Börja med att se till att ni själva tar er till matcherna, dra sedan med er polare, hjälp dessutom till att hausa slutspurten, snacka med era vänner och kollegor, var aktiva i forum på nätet osv.
TA ER SEDAN TILL LINKÖPING!
"En Djurgårdare är aldrig nöjd, bara stolt" - Mika Zibanejad
Fem otroligt viktiga matcher kvar.
Tror vi behöver 10 poäng och framförallt 6 poäng mot Mora och Luleå.
Om det sen räcker till slutspel det är en annan femma.
Viktigt att vi tar våra poäng sen får vi se vart det räcker.
Har väntat länge på att något lag skall falla egenom.
Kan det bli SAIK med bristande rutin.
Frölunda och Linköping med kniven på strupen.
Mora med halva världen i laget.
Hoppas verkligen inte att det blir vi.
Nu behöver vi MINST 2 vinster till. Gärna en seger redan på torsdag mot HV.
Ska vi fortsätta vinna tycker jag vi borde låta fjärdekedjan få lite mer speltid. Tycker de spelat bra när de fått chansen. De avlastar ju även de andra spelarna.