En hockeyförening skiljer sig inte nämnvärd från ett företag när det gäller ledarskap
Ett dåligt ledarskap ger en dålig organisation och tvärt om.
En stark och kunnig ledning är ett absolut måste, det är deras drivkraft, kunskap och styrka som ledare som skapar den sammanhållningen som sätter prägel på hela organisationen.
Det är deras uppgift att sätta mål – visioner - strategier för organisationen och ha förmågan att motiver och inspirera organisationen att ställa sig bakom den plan som man skapat.
Det måste finnas tydliga krav som förmedlas ut till organisationen och man måste följa upp resultatet och vara beredd att genomföra förändringar i organisationen när så behövs.
Ledarens roll är glasklar han styr skutan och till det behöver han en fungerande besättning som måste dela hans syn och värderingar om vart man är på väg och vad som kommer att krävas av alla för att nå dit.
Detta kommer inte av sig själv utan det kräver hårt arbete och fast hand. Han måste ha förmågan att fatta de beslut som krävs för att uppnå den förändring som behövs när skutan avviker från kurs och mål
Har DIF ett dåligt lag? Jag anser inte det, men vi har ett dåligt fungerande lag med skralt självförtroende och det är enligt min mening ett ledarskapsproblem.
Så hur får man alla att samtidigt gå mot samma mål och vara beredda att ge allt som krävs.
Min bedömning är att man måste göra radikala förändringar och börja om från början, städa undan det gamla och hitta den eller dom som brinner för DIF hockey och är beredda att ge allt för att skapa den anda som krävs för att DIF skall komma tillbaka till sin forna storhet.
Tyvärr är det ingen snabb process men som det ser ut nu ser jag ingen annan lösning
Förändringar måste alltid komma från toppen och ner genom organisationen.
