Solna Aik IF Hockey - Djurgårdens IF, 14/11 2011 Derby 2/5

Här diskuterar vi Djurgården Hockeys matcher.
Användarvisningsbild
BOMBOM BOUCHARD
Tipsmästare 2010/11
Inlägg: 7644
Blev medlem: 2005-06-09
Medlem: Ja, vanlig medlem

Re: Solna Aik IF Hockey - Djurgårdens IF, 14/11 2011 Derby 2

Inlägg av BOMBOM BOUCHARD »

Kentta skrev:
BOMBOM BOUCHARD skrev: Det vore något, är smått avundsjuk på Saiks fartfyllda, energirika och kreativa spel. Dessutom skapat med liknande spelarbudget som DIF.
Bild
Tror du seriöst att Forsberg vill ta över det här halvsjukna skeppet?
Tror jag absolut. Det kan vara betydligt tuffare att ta över ett mästarlag.
– Min erfarenhet är att alla lag som vinner en serie i bäst av sju förtjänar att gå vidare, säger Mattias Ekholm
Användarvisningsbild
norrlandsgold
Inlägg: 178
Blev medlem: 2010-09-18

Re: Solna Aik IF Hockey - Djurgårdens IF, 14/11 2011 Derby 2

Inlägg av norrlandsgold »

starvin_marwin skrev:
norrlandsgold skrev: Är ju inte det jag vill få fram.. Är du en bättre djurgårdare för att du bor i stockholm? Om jag skulle bo i usa skulle jag vara en lika bra djurgårdare som du är.. Du hejjar fram djurgården i stockholm , och jag åker överallt i hela norrland där dom har matcher , när jag var typ 17-18 och inte hade familj var jag med dom överallt.. Tror det var en match jag missade på 3 år.
Jag bor i landsbygden och ja är en jävla stolt djurgårdare. Visst jag gäller när det behövs , men jag ger mer än bra beröm när det ska vara beröm , nåt som saknas i omklädningsrummet hos djurgården.
Orkar inte riktigt med detta längre, känns som två tonåringar som tjafsar över vem som fick könshår först. Jag har aldrig hävdat att någon som inte är från Stockholm är en sämre Djurgårdare än någon annan, jag är själv inte från Stockholm men det har inte hindrat mig att gå på våra matcher sedan jag knappt kunde stå på benen. Det jag blir förbannad på är folk som inte går på våra matcher och sedan manar till bojkott. Om jag aldrig dyker upp på en match i Norrland och sedan börjar gorma om att ni Norrländska fans inte är "riktiga" Djurgårdare" om ni inte bojkottar nästa match i Norrland skulle nog du reagera på samma sätt. Sluta prata om att jag försökt hävda att jag är en bättre Djurgårdare än någon annan, det är helt taget ur luften.

Om dom vill bojkotta matchen låt dom då göra de, sveket dom känner kanske är för stort som sagt. Inte våran uppgift att döma dem.
Men om man kanske skulle kunna komma till en gemensam argumentation om vad som är bäst för laget då? Kan inte alla i klacken säga vad dom tycker och tänker ist för att skrika johansson järnkaminer och hardy nilssons järnkaminer?
Inte under matchen dock , utan i pauserna och på slutet.
Under perioderna skriker man ju fram sitt lag.
Nåt sånt eller?


Och en liten notis, ja fick nog könshår för dig :P
Det finns bara ett mål.. Träffa det!
sensei
Inlägg: 5602
Blev medlem: 2009-02-01
Ort: florida
Kontakt:

Re: Solna Aik IF Hockey - Djurgårdens IF, 14/11 2011 Derby 2

Inlägg av sensei »

antti-pekka skrev:Sjukt pinsam match. Imponerande att DIF på nytt verkade bli överraskade av att AIK startade ett derby i högt tempo med ivrig forechecking. Är minnet så kort? Den här matchen har inte hänt. Den finns inte. 0-5 mot AIK är inte acceptabelt någonstans.
Om nåt positivt skall hittas i detta praktfiasko så är det väl att det kanske kan vara droppen?
http://nyheter24.se/blogg/djurgarden/20 ... ket-hardy/
Bra inlägg.

Själv vill jag gärna att Hardy får sällskap av ett par-tre spelare ut genom dörren. Säsongen går fortfarande att rädda om viljan finns.
Gärna handleder men först ett rejält fysiskt spel
Användarvisningsbild
starvin_marwin
Inlägg: 471
Blev medlem: 2010-04-22
Medlem: Ja, vanlig medlem
Säsongskort: Ja
Ort: Södermalm

Re: Solna Aik IF Hockey - Djurgårdens IF, 14/11 2011 Derby 2

Inlägg av starvin_marwin »

norrlandsgold skrev: Och en liten notis, ja fick nog könshår för dig :P
:D
Mäklaren
Inlägg: 3846
Blev medlem: 2009-06-25
Medlem: Ja, vanlig medlem

Re: Solna Aik IF Hockey - Djurgårdens IF, 14/11 2011 Derby 2

Inlägg av Mäklaren »

Forumets senaste medlem: ANTECKNINGSBLOCKET.

Haha, herregud.

:lol:
Vårt nuvarande lag skall vända skeppet.
Användarvisningsbild
Raus
Inlägg: 866
Blev medlem: 2008-10-30
Medlem: Ja, vanlig medlem
Ort: Östermalm

Re: Solna Aik IF Hockey - Djurgårdens IF, 14/11 2011 Derby 2

Inlägg av Raus »

För att återgå till läktarmatchen, var inte aiks tifo ganska likt detta?

http://jarnkaminerna.se/bilder/media/aa ... 077f53.jpg
Losing all hope was freedom.
Highwind
Inlägg: 803
Blev medlem: 2007-06-01
Ort: Vasastan

Re: Solna Aik IF Hockey - Djurgårdens IF, 14/11 2011 Derby 2

Inlägg av Highwind »

Det jag trots allt gillar med Hardy är att han kör sitt race. Han är ingen mediakåt vindflygel som Challe. Han anpassar sig inte efter medias krav utan följer schemat som coacherna har för intervjuer. Likväl som att han inte blir intervjuad under förlust skulle han aldrig heller låta sig intervjuas med en 8-0 vinst över gnaget.

Jag skulle vara mer orolig om vi hade en coach som gjorde exakt som Aftonbladet och Canalplus ville.

Men visst. Något måste han göra. Förra året förändrade han vårt uppspel och nådde framgång. Kanske dags för en radikal förändring igen?

Man måste ju bland annat få BomBom att motivera sig och spela samma hockey som under slutspelet. Han har ju bevisligen nivån.
Användarvisningsbild
SirDIFalot
Inlägg: 17833
Blev medlem: 2009-12-21
Säsongskort: Ja
Ort: Upplands Väsby

Re: Solna Aik IF Hockey - Djurgårdens IF, 14/11 2011 Derby 2

Inlägg av SirDIFalot »

Mäklaren skrev:Forumets senaste medlem: ANTECKNINGSBLOCKET.

Haha, herregud.

:lol:
Haha, han har skapat två trådar redan. Som tagits bort. :)
Expert.
Mash
Inlägg: 2757
Blev medlem: 2010-09-23

Re: Solna Aik IF Hockey - Djurgårdens IF, 14/11 2011 Derby 2

Inlägg av Mash »

I 45 minuter är vi sedan betydligt bättre än AIK, skapar mängder av chanser, men tyvärr släpper vi in 3–0 på ett, igen, dåligt ingripande. Det finns mycket man skulle skänka bort i dag för att vinna den här matchen i stället.
Är du säker på att du tittade på derbyt i Globen ikväll, Montén?
Användarvisningsbild
Struten
Inlägg: 568
Blev medlem: 2008-05-05
Säsongskort: Ja
Ort: Stockholm

Re: Solna Aik IF Hockey - Djurgårdens IF, 14/11 2011 Derby 2

Inlägg av Struten »

Finns det chans att vi får höra Avgå Hardy sånger på onsdag?

Ställer mig varken på någon sida angående vad det är bäst att sjunga om men intressant att se om det finns folk som faktiskt känner att man vill visa missnöjet på andra sätt än framför skärmen.

Min känsla just nu är att jag vill ha bort honom och är beredd att lägga fokus på att få vårt lag upp på motorvägen och bort från den skitiga grusväg vi nu dras på. Vill nästan att vi ska förlora mer för att det ska hända nåt. Vet att många här har skrivit det tidigare men det är nu det gick upp för mig på riktigt. Ett par förluster är ett lågt pris mot att klubben får en chans att ta sig tillbaka mot toppen.
Användarvisningsbild
AMMC
Inlägg: 857
Blev medlem: 2006-01-22
Medlem: Ja, vanlig medlem
Säsongskort: Ja

Re: Solna Aik IF Hockey - Djurgårdens IF, 14/11 2011 Derby 2

Inlägg av AMMC »

Highwind skrev:Det jag trots allt gillar med Hardy är att han kör sitt race. Han är ingen mediakåt vindflygel som Challe. Han anpassar sig inte efter medias krav utan följer schemat som coacherna har för intervjuer. Likväl som att han inte blir intervjuad under förlust skulle han aldrig heller låta sig intervjuas med en 8-0 vinst över gnaget.

Jag skulle vara mer orolig om vi hade en coach som gjorde exakt som Aftonbladet och Canalplus ville.

Men visst. Något måste han göra. Förra året förändrade han vårt uppspel och nådde framgång. Kanske dags för en radikal förändring igen?

Man måste ju bland annat få BomBom att motivera sig och spela samma hockey som under slutspelet. Han har ju bevisligen nivån.
Detta är roten till problemet. Ingen annan tränare skulle komma undan med detta, men Hardy är hal för han är klok nog att inte glappa och därmed bekräfta hur det ligger till.

Varför ska vi vara glada att vi har en huvudtränare som hatar att prata med media? Det betyder ju bara att vi vet mindre om vårt lag. Det är respektlöst mot oss som betalar pengar för att se DIF Hockey.
Rufus
Inlägg: 119
Blev medlem: 2010-11-10
Medlem: Ja, vanlig medlem
Ort: Kungsängen

Re: Solna Aik IF Hockey - Djurgårdens IF, 14/11 2011 Derby 2

Inlägg av Rufus »

Jag tycker det minsta vi kan göra efter en sån här match är att maila ledningen och beskriva vårat missnöje. Jag vet att det inte hjälper särskilt mycket, men om många gör det så blir det en mycket starkare effekt. Dessutom så har vi rätt att uttrycka oss som medlemmar! Så här såg i alla fall mitt mail till ledningen ut. Jag vet att det är mycket svammel, men jag skrev det när jag var irriterad och utan att riktigt tänka ordentligt.

"Det här är inte direkt någon fråga. Men som medlem i DIF Hockey har jag rättigheter att få svar(?) på vad som egentligen händer med vårt kära lag just nu. Efter matchen mot gnaget idag som vi alla vill glömma men kommer att ligga och svida i våra hjärtan i flera år till, kan jag inget annat göra än att klaga på hur ni sköter DIF Hockey just nu. Jag menar, om spelarna inte kämpar som idag och flera andra matcher måste ni börja sänka deras lön. Lönen ska utgå efter prestationen, inte efter någon kvalitet som inte finns där (ex Marcus Nilson, Boumidenne "Dum-Bom", M. Tjärnqvist osv. Jag vet inte ens om jag har stavat deras namn rätt men just nu är de så dåliga och värdelösa överbetalda legoknektar att jag inte bryr mig om att kolla upp det. Järlefelt snackar om att vår nuvarande trupp ska vända skeppet, men det verkar ju inte funka särskilt bra, eller?

Hade vi haft en helt värdelös trupp så hade det varit okej att vi spelar så här fruktansvärt dåligt så att jag får mardrömmar. Men just nu är det mest vår kära nummer 19 som gör grovjobbet. Alla andra åker bara runt som loja Division 1-spelare och känner sig bekväma för att de har en saftig lön utan att behöva jobba för den samt att hur värdelöst de än spelar så blir de aldrig bänkade eftersom Hardy "Jag-tittar-ner-i-mitt-block-varje-match-och-säger-ingenting" Nilson inte vågar bänka våra spelare som inte presterar. Inte hjälper det heller att han inte engagerar våra spelare. Just nu spelar vi i alla fall inte hockey. Vi dräller omkring med ett sönderläst spel som ingen i DIF vill spela.

Som sista punkt vill jag bara påpeka att det inte är okej att våra spelare inte vill be om ursäkt efter ett sånt här fiasko. Det spelar ingen roll hur mycket de skäms (vilket de verkligen borde göra) eller hur pinsamt de än tycker det är att möta oss supportrar, de måste visa respekt mot oss. De får sanna mina ord ta tjuren vid hornen och ge oss en förklaring till varför de spelar så uruselt. Trots allt så betalar vi supportrar oerhört mycket för att se och stötta DIF.Vi köper biljett, vi skriker halsarna av oss, vi köper svindyra souvenirer och vi gör allt som man möjligen kan göra för att hjälpa er. Det är ju trots allt vi som betalar spelarnas lön. Inte för vi något tack för det!

Jag vet inte vad som måste göras, men jag tycker att DIF Hockey måste granskas hårt n från utsidan och att ledningen ska lönesänkas (samt spelarna) tills vi har en säker grund att stå på igen. För vad händer om publiken kommer börja svika allt mer om vi fortsätter spela så här hjärtlöst (som under mitten av 2000-talets första decennium), vilket de kommer göra om det fortsätter så här. Då böjar det blir konkurs-varning för Djurgården. Snälla, gör inte samma misstag som Hammarby gjorde!


Hoppas på ett ordentligt svar snarast!
Tack på förhand//Rufus"
Användarvisningsbild
Daniel942
Inlägg: 5871
Blev medlem: 2009-01-25
Medlem: Ja, vanlig medlem
Säsongskort: Ja
Ort: Stockholm

Re: Solna Aik IF Hockey - Djurgårdens IF, 14/11 2011 Derby 2

Inlägg av Daniel942 »

Pinsamt att det inte finns en intervju med Hardy på hemsidan efter förlusten.
Jag är jävligt intresserad av vad han har att säga till oss supportrar som stod där och blev pissade på totalt.

Han ska vara ansiktet utåt för laget, och att skita i alla intervjuer efteråt en match som denna är helt respektlöst.
Se bara på hur MP sköter det i fotbollen, tänk om vi hade det likadant i hockeyn.

Jag har tidigare försvarat Hardy, men nu får det fan vara nog. Ta ditt ansvar.



Någon som vet vilken tid det är träning imorgon?
DIF!
Rufus
Inlägg: 119
Blev medlem: 2010-11-10
Medlem: Ja, vanlig medlem
Ort: Kungsängen

Re: Solna Aik IF Hockey - Djurgårdens IF, 14/11 2011 Derby 2

Inlägg av Rufus »

Daniel942 skrev: Någon som vet vilken tid det är träning imorgon?
12:10 hörde jag från några från UCS och jag antar att det borde stämma då. Vet dock inte säkert.
Användarvisningsbild
BOMBOM BOUCHARD
Tipsmästare 2010/11
Inlägg: 7644
Blev medlem: 2005-06-09
Medlem: Ja, vanlig medlem

Re: Solna Aik IF Hockey - Djurgårdens IF, 14/11 2011 Derby 2

Inlägg av BOMBOM BOUCHARD »

Rufus skrev:Jag tycker det minsta vi kan göra efter en sån här match är att maila ledningen och beskriva vårat missnöje. Jag vet att det inte hjälper särskilt mycket, men om många gör det så blir det en mycket starkare effekt. Dessutom så har vi rätt att uttrycka oss som medlemmar! Så här såg i alla fall mitt mail till ledningen ut. Jag vet att det är mycket svammel, men jag skrev det när jag var irriterad och utan att riktigt tänka ordentligt.

"Det här är inte direkt någon fråga. Men som medlem i DIF Hockey har jag rättigheter att få svar(?) på vad som egentligen händer med vårt kära lag just nu. Efter matchen mot gnaget idag som vi alla vill glömma men kommer att ligga och svida i våra hjärtan i flera år till, kan jag inget annat göra än att klaga på hur ni sköter DIF Hockey just nu. Jag menar, om spelarna inte kämpar som idag och flera andra matcher måste ni börja sänka deras lön. Lönen ska utgå efter prestationen, inte efter någon kvalitet som inte finns där (ex Marcus Nilson, Boumidenne "Dum-Bom", M. Tjärnqvist osv. Jag vet inte ens om jag har stavat deras namn rätt men just nu är de så dåliga och värdelösa överbetalda legoknektar att jag inte bryr mig om att kolla upp det. Järlefelt snackar om att vår nuvarande trupp ska vända skeppet, men det verkar ju inte funka särskilt bra, eller?

Hade vi haft en helt värdelös trupp så hade det varit okej att vi spelar så här fruktansvärt dåligt så att jag får mardrömmar. Men just nu är det mest vår kära nummer 19 som gör grovjobbet. Alla andra åker bara runt som loja Division 1-spelare och känner sig bekväma för att de har en saftig lön utan att behöva jobba för den samt att hur värdelöst de än spelar så blir de aldrig bänkade eftersom Hardy "Jag-tittar-ner-i-mitt-block-varje-match-och-säger-ingenting" Nilson inte vågar bänka våra spelare som inte presterar. Inte hjälper det heller att han inte engagerar våra spelare. Just nu spelar vi i alla fall inte hockey. Vi dräller omkring med ett sönderläst spel som ingen i DIF vill spela.

Som sista punkt vill jag bara påpeka att det inte är okej att våra spelare inte vill be om ursäkt efter ett sånt här fiasko. Det spelar ingen roll hur mycket de skäms (vilket de verkligen borde göra) eller hur pinsamt de än tycker det är att möta oss supportrar, de måste visa respekt mot oss. De får sanna mina ord ta tjuren vid hornen och ge oss en förklaring till varför de spelar så uruselt. Trots allt så betalar vi supportrar oerhört mycket för att se och stötta DIF.Vi köper biljett, vi skriker halsarna av oss, vi köper svindyra souvenirer och vi gör allt som man möjligen kan göra för att hjälpa er. Det är ju trots allt vi som betalar spelarnas lön. Inte för vi något tack för det!

Jag vet inte vad som måste göras, men jag tycker att DIF Hockey måste granskas hårt n från utsidan och att ledningen ska lönesänkas (samt spelarna) tills vi har en säker grund att stå på igen. För vad händer om publiken kommer börja svika allt mer om vi fortsätter spela så här hjärtlöst (som under mitten av 2000-talets första decennium), vilket de kommer göra om det fortsätter så här. Då böjar det blir konkurs-varning för Djurgården. Snälla, gör inte samma misstag som Hammarby gjorde!


Hoppas på ett ordentligt svar snarast!
Tack på förhand//Rufus"

Bra skrivet. Enda jag inte håller med om är spelarnas kämpaglöd. De sliter och försöker, men det leder ingenstans eftersom det saknas en tydlig spelidé.
Passningarna utdelas av stillastående spelare till andra spelare utan fart. Vi blir ett lätt byte.
– Min erfarenhet är att alla lag som vinner en serie i bäst av sju förtjänar att gå vidare, säger Mattias Ekholm
Skriv svar