Årsmöte

Här diskuteras allt om Djurgården Hockey.
Skriv svar
Användarvisningsbild
Stambert
Inlägg: 123
Blev medlem: 2005-06-09
Medlem: Ja, vanlig medlem

Inlägg av Stambert »

Jojje skrev:Då får väl DIF se till att förhandla till sig att man bara tar hand om Djurgårdens matcher. Det kan inte vara omöjligt. Som sagt, det finns en massa olika sätt att lösa detta ekonomiska problem på.

Att sätta upp ett mål att ha 10 000 åskådare i snitt om ett par år utan att nämna en enda idé om hur detta mirakel ska ske är inte en av dem.
Vilka problem menar du skulle lösas om DIF fick ta hand om den försäljning som enligt nyheten omsätter 2,5-3 miljoner under grundserien? (Omsättningen ökar då med 4%)

Hur tänker du dig att det skulle gå till om DIF bara tar hand om sina egna matcher? DIF måste ju utnyttja de kiosker som finns, ska man då få utnyttja den utrustning som den andra krögaren har köpt in helt gratis? Eller ska DIF köpa in egen utrustning till alla kiosker som sedan byts ut inför varje match?
Användarvisningsbild
Jermuk
Inlägg: 72
Blev medlem: 2005-06-09
Ort: Sofia
Kontakt:

Inlägg av Jermuk »

Jojje skrev:Jag vet redan allt som sades och även andra saker som du inte har en aning om och som jag inte får tala om här.
Oj! Du måste vara en riktig hotshot.
Användarvisningsbild
Hr1
Inlägg: 166
Blev medlem: 2005-06-09
Medlem: Ja, ständig medlem
Säsongskort: Ja

Inlägg av Hr1 »

Kall-El skrev:Hmmm jag tror nog inte att jag skrev att en arena i någon grannkommun skulle locka mer publik, jag skrev snarast att vi knappast skulle tappa så mycket utan snarast ligga kvar på samma nivå som nu fast i en arena mer anpassad efter våra behov. Kort sagt ungefär samma snitt som nu fast vi får större del av kakan.

För att det skall funka med ny arena måste den givetvis vara byggd så den går att nå enkelt med pendeltåg annars funkader det knappast. Mark centralt lär inte gå att få tag på och alternativen som nu finns dvs globen eller hovet funkar bevisligen inte. Jag tror inte heller det är aktuellt att kunna ta över driften av vare sig Hovet eller Globen och det enda som då återstår är att antingen långsamt självdö i Globenområdet eller våga satsa på något nytt som inte ligger lika centralt.

FCK fick inte Parken för småflis kan jag säga. De betalar fortfarande av pengar för den. FCK valde att satsa och se vad de har vunnit. Framtiden är att ha egna arenor eller att långsamt självdö. Vad tror ni skulle hända om hockeyn blev kall i Göteborg. Frölunda skulle sjunka som en sten i kvalité ungefär som vi gjort de senare säsongerna. Enkelt uttryckt att inte spela på en egen arena är som att leva på "lånad tid" och man är utsatt för betydligt flera faror jämfört med de lag som kotrollerar sina egna arenor.

Några exakta siffror finns nog inte att få tag på när det gäller frågor som dessa, dock kan man se en del tydliga mönster. Nya arenor lockar mer publik, se bara på de sifror vi hade under Globens första säsonger eller FBKs,LHCs eller HVs senaste. Undersökningar i andra länder tyder också på att stämning föder större intresse vilket i sin tur driver upp publiksnitten. Detta är dock inget som sker över natt utan det tar lång tid att bygga upp så kallade positiva spiraler, dessa blir dock mer eller mindre självgående om de bara underhålls på ett vettigt sätt. Hamnar man i en negativ spiral är denna ytterst svår att ta sig ur och det krävs omftannade förändringar i flera led i organisationen. Jag skulle kunna gå in och försöka förklara organisatonsteori anpassad för att fungera på i idrottsexempel, men jag tror inte detta forum är rätt ställe för att föra denna diskussion.

När det gäller egen arena kanske det är att hoppas på för mycket, men det är i alla fall mer realistiskt att detta kan lösas inom 10 år jämfört med att vi skall ha ett snitt på över 10 000 inom endast ett fåtal säsonger eller att målet om en sjätteplats denna säsong skall uppfyllas.

Dessutom kanske ett litet påpekande bör vara på sin plats. Det är tämligen självklart att det inte bara är att "kasta upp en arena" det "vi realister" pekar på är att detta är enda vägen att gå. Vi vet också om att det inte bara ramlar in pengar bara för att man har en egen arena, men alla storklubbar har kontroll över sina egna arenor så det kan ju inte vara alltför otroligt att egna arenor är en viktig byggkloss för att lyckas.

Att budgetera med inkomster från kringarrangemang kan kanske vara lite svårt, men det måste vara bra mycket säkrare än att göra en budget enbart baserat på publiksiffror från det egna lagets matcher.

DIF hockey står inför följande fråga; Vill man långsamt självdö så är det bara att köra på som nu. Eller väljer man att chansa lite? Detta kan betyda en hastig hjärtattack eller tillfrisknad. Själv har jag aldrig varit speciellt förtjust i plågsamt uttdraget lidande så mycket kan jag säga.

Bosse L har ju dessutom förövrigt sagt att enda möjligen att fortsätta tillhöra den yttersta eliten är att ha en egen arena samt ha kontrollen över den.

Okej, my mistake. Men jag är nu ännu mer säker på att publiken skulle minska, ganska mycket om vi spelade i en förort, speciellt utan tunnelbana. Enligt ett ej bekräftat rykte fick DIF Fotboll det som svar vid diverse undersökningar.
Även om DIF skulle kunna behålla sin publik i en sådan arena skulle en arena i en förort aldrig skulle klara av konkurrensen mot befintliga arenor i city. Globenarenorna går back, trots sitt läge, alla arrangemang och stadiga kunder i DIF Hockey och Hammarby Fotboll. Att då tro det skulle finnas en ekonomi i en arena i en pendeltågsförort är absurt.

FCK köpte Parken för ca 150 miljoner SEK. Det är småflis och en löjlig summa i sammanhanget. En ganska ny, fräsch arena med plats för runt 40 000 åskådare, skjutbart tak och ganska centralt (iaf vad man kan jämföra med inom tull eller Globenområdet i Stockholm)
Jämför det med vad det skulle kosta att bygga en liknande arena eller köpa den för marknadspris.

Självklart är man beroende av den som äger arenan och man sitter hela tiden i en rävsax. Och det är inte det bästa i längden. Och självklart ska DIF satsa på att äga en egen arena eller förvalta den. Jag håller med, och vi tycker lika där.
Men att tro en arena i en förort ska kunna överleva och bära sig är orealistiskt. Och en ny arena som DIF äger och driver i city/närförort är inte heller realistiskt i dagsläget.
Frölunda klarar av att överleva i Göteborg och DIF skulle klara sig bra i Globen om vi fick in lika mycket i biljettintäkter som dom.

Självklart skulle Frölunda sjunka som en sten om hockeyn blir kall i Göteborg. Precis som DIF skulle lyfta som fågeln Fenix om hockeyn blev riktigt het i Stockholm. HV, FBK och LCH skulle också få problem om hockeyintresset sjönk kraftigt för dom. Trots sina arenor.

Ja, självklart lockar nya arenor publik. Precis som du säger det hända för oss när Globen var ny också. Och det blir en positiv spiral. Men en arena är bara ny ett tag. Vad händer sen? Samma sak som hände för DIF med Globen kanske.

Du får gärna förklara ”organisationsteori anpassad för att fungera på i idrottsexempel” men tillför det då på DIF Hockey och de förutsättningar DIF Hockey har.

Alla storklubbar har kontroll över arenan? Inte Frölunda och dom klarar sig bra ändå. Vad som är gemensamt är att alla klubbar har nära slutsålt varje match och har svindyra biljetter.

Så du menar att du ska budgetera på arrangemang som du inte vet du kommer ha eller inte? Hur många konserter du lyckas få osv? Det är helt vansinnigt. Vad händer om alla väljer Globen/Hovet och alla andra arenor som finns i Stockholm. I Leksand, Karlstad, Jönköping osv har du en enda ny modern arena, utan egentlig egentligen. Det går inte att jämföra Stockholm och landsort!

Chansa med DIF Hockeys existens? Benke Broberg, någon? Så om alla siffror och undersökningar visar en arena i en förort inte funkar, ska vi chansa ändå?

Lunkan har sagt att vi kan vinna SM-guld regelbundet osv om vi spelar kvar på Stadion, utan försäljningsrättigheter.
Det han har sagt är att om man ska etablera sig i Europa, ungefär som Rosenborg och kanske FCK, då krävs det en egen arena.
Mats Sundin - Jävla Svin!
Hammarby finns inte längre!
24 år sen - gnagarsvin!
Försvinn från DIF, AEG!!
Dulee, Bergh, Huokko och Rådbjer. Allmänna IK – Kvinnomisshandlarnas klubb.
Användarvisningsbild
Hr1
Inlägg: 166
Blev medlem: 2005-06-09
Medlem: Ja, ständig medlem
Säsongskort: Ja

Inlägg av Hr1 »

Jojje skrev:Då får väl DIF se till att förhandla till sig att man bara tar hand om Djurgårdens matcher. Det kan inte vara omöjligt. Som sagt, det finns en massa olika sätt att lösa detta ekonomiska problem på.

Att sätta upp ett mål att ha 10 000 åskådare i snitt om ett par år utan att nämna en enda idé om hur detta mirakel ska ske är inte en av dem.

”Se till att förhandla till sig”, tänk om det vore så enkelt.
Du får gärna beskriva hur man ska kunna förhandla till sig det. Berätta för DIF och gärna mig här på forumet.

Och vilka är alla andra olika lösningar på de ekonomiska problemen?

Det var dåligt av DIF att inte nämna sina idéer för hur dom ska öka publiken på årsmötet. Men ingen frågade heller.
Men eftersom du, som du själv sa, vet allt så får du förklara vilka DIFs idéer är?
Och sen vad som är fel på dom?
Mats Sundin - Jävla Svin!
Hammarby finns inte längre!
24 år sen - gnagarsvin!
Försvinn från DIF, AEG!!
Dulee, Bergh, Huokko och Rådbjer. Allmänna IK – Kvinnomisshandlarnas klubb.
Användarvisningsbild
Diffe89
Inlägg: 1130
Blev medlem: 2005-06-09
Medlem: Ja, vanlig medlem
Säsongskort: Ja
Ort: Trallkrogen
Kontakt:

Inlägg av Diffe89 »

Ska klacken flytta tillbaka till andra sidan igen redan i år alltså? Och ståplatsen flyttas med eller rivs?

Och en till fråga, säsongskort till klacken, är de släppta?
Pinocchio
Inlägg: 88
Blev medlem: 2005-06-09
Medlem: Ja, vanlig medlem
Säsongskort: Ja

Inlägg av Pinocchio »

Diffe89 skrev:Ska klacken flytta tillbaka till andra sidan igen redan i år alltså? Och ståplatsen flyttas med eller rivs?

Och en till fråga, säsongskort till klacken, är de släppta?
www.jarnkaminerna.nu är en bra sida för att få svar på sådana frågor...
Användarvisningsbild
Diffe89
Inlägg: 1130
Blev medlem: 2005-06-09
Medlem: Ja, vanlig medlem
Säsongskort: Ja
Ort: Trallkrogen
Kontakt:

Inlägg av Diffe89 »

Pinocchio skrev:
Diffe89 skrev:Ska klacken flytta tillbaka till andra sidan igen redan i år alltså? Och ståplatsen flyttas med eller rivs?

Och en till fråga, säsongskort till klacken, är de släppta?
www.jarnkaminerna.nu är en bra sida för att få svar på sådana frågor...
mm, tänkte precis gå in här och skriva att jag hittat det där :)
Användarvisningsbild
Don_T
Inlägg: 809
Blev medlem: 2005-07-01
Medlem: Ja, vanlig medlem
Säsongskort: Ja
Ort: Vasastan

Inlägg av Don_T »

Diffe89 skrev:Ska klacken flytta tillbaka till andra sidan igen redan i år alltså? Och ståplatsen flyttas med eller rivs?

Och en till fråga, säsongskort till klacken, är de släppta?
http://www.jarnkaminerna.nu/ här hittar du info om Järnkaminerna!

http://www.jarnkaminerna.nu/nyheter.asp?id=3717 här ser du vad Järnkaminerna har för planer för nästa säsong så här långt!
DIF! ALLTID - OAVSETT!
Användarvisningsbild
Diffe89
Inlägg: 1130
Blev medlem: 2005-06-09
Medlem: Ja, vanlig medlem
Säsongskort: Ja
Ort: Trallkrogen
Kontakt:

Inlägg av Diffe89 »

Don_T skrev:
Diffe89 skrev:Ska klacken flytta tillbaka till andra sidan igen redan i år alltså? Och ståplatsen flyttas med eller rivs?

Och en till fråga, säsongskort till klacken, är de släppta?
http://www.jarnkaminerna.nu/ här hittar du info om Järnkaminerna!

http://www.jarnkaminerna.nu/nyheter.asp?id=3717 här ser du vad Järnkaminerna har för planer för nästa säsong så här långt!
Jo, jag vet :wink:

Dock så var det kanske lite klumpigt av mig att inte kolla där först, men difhockey.se står innan jarnkaminerna.nu i mina "favoriter" :wink:
Användarvisningsbild
Stambert
Inlägg: 123
Blev medlem: 2005-06-09
Medlem: Ja, vanlig medlem

Inlägg av Stambert »

Kall-El skrev:FCK fick inte Parken för småflis kan jag säga. De betalar fortfarande av pengar för den. FCK valde att satsa och se vad de har vunnit. Framtiden är att ha egna arenor eller att långsamt självdö. Vad tror ni skulle hända om hockeyn blev kall i Göteborg. Frölunda skulle sjunka som en sten i kvalité ungefär som vi gjort de senare säsongerna. Enkelt uttryckt att inte spela på en egen arena är som att leva på "lånad tid" och man är utsatt för betydligt flera faror jämfört med de lag som kotrollerar sina egna arenor.
För det första, fattar du vad som menas med att "satsa" på en egen arena? Förstår du vad som ligger i potten? Djurgården Hockeys existens.

"Långsamt självdö"? 1000 åskådare extra per match i 28 omgångar till ett snittpris på 150 kronor ger en nettointäkt (fast hyra, remember) för DIF på 4.200.000 kronor - pengar som kan gå oavkortat till spelarlöner så att vi kan slåss i toppen igen. Då har jag ändå inte räknat med de positiva bieffekter i form av ökade souvenir- och sponsorintäkter som en publikökning innebär.

Är en sådan ökning av publiksnittet verkligen så vansinnigt jävla avlägset orealistiskt att vi måste överge vår 17 år gamla arena för ett nytt bygge i en förort i miljardklassen?

Ja, det tycker uppenbarligen "realisterna". Men "realisterna" ser inte de låga publikintäkterna som det största problemet, där är istället intäkterna från korven och läsken det absolut viktigaste. Vi MÅSTE åt de där 2,5-3 miljonerna per år i bruttoomsättning för att kunna konkurrera på allvar. Med en marginal på 25% skulle det ge 750.000 kronor per i överskott. Det kanske räcker för att köpa hem Mats Sundin? Han kan ju få gratis korv också om inte de 750.000 kronorna räcker. UTAN KORV INGET SM-GULD!!

Forumbesökarna får själva avgöra vilka det är som är realister.
Kagen
Inlägg: 494
Blev medlem: 2005-08-16

Inlägg av Kagen »

Jag hade på känn att det var väldigt stor andel av Globenpubliken som bara gick på 1-2 matcher per år man att det var så hög andel som 70% trodde jag aldrig. Det ger också en god indikation hur stor kärntruppen i publiken är - lite slarvigt kan vi säkert säga att runt tusen pers av besökarna i Globen går för att heja på bortalaget, tre tusen går för att se en hockeymatch och håller väl på det ena laget utan att känna till spelarna särskilt eller så. Runt 2000-2500 går för att stödja sitt Djurgården.

Men det är en siffra som säger väldigt mycket inte bara om DIF's situation utan kanske också om Frölundas, Linköpings, HV's och Färjestads.

Globen var ny i början av nittiotalet - då gick många på DIF och AIK matcher för att tillfredställa nyhetensbehag med det spektakulära Globenbygget. Då var det också fullsatt ibland och inte minst DIF-ledare kämpade för införandet av Derbygrupper för att få in mer cash.

Sedan har det ploppat upp nya arenor runt om i landet och där finns alldeles säkert ett nyhetens behag bland flera av besökarna. Sannolikt kommer publiksiffrorna i t.ex Linköping droppa av lite allt eftersom fler och fler fått uppleva den där nya arenan - som för övrigt alls inte ägs av LHC vilket många tycks tro.

MoDo och Brynäs kan säkert se fram emot ökat publikintresse när deras nya arenor står nya och fräscha. Allt medan Fröunda står inför en tuff utmaning att behålla det höga intresset nu när de gjort den häftiga resan från ful ankunge till segerrik svan och nu kanske planar ut på en för visso hög nivå - men kanske alls inte längre som obestritt bäst. Kommer det fortsätta vara lika 'sköj'? Jag tror nog att Frölunda kan tappa lite publik.

DIF kan absolut locka 8000 i snitt - helt klart ett rimligt mål. Men var är planen då, hur ska det gå till!? What's the shit liksom? Ett mål utan en plan för verkställande är ju bara amatörmässigt.

Varje lag måste hitta någon grej att locka med inför varje ny säsong. För Skellefteå och Luleå kan devisen vara Slaget om Norrland. För Brynäs kan det vara Bäckström. Färjestad har ett SM-guld att försvara och helt nya souvenierer att lura på fansen som nu ska byta lilagult mot svart.
Mora fortsätter med kusinen från landet och underdog temat. Malmö brukar alltid vara spektakulära och väcka känslor, de är tillbaka i högsta serien och där finns säkert någon form av nyhetens behag - trots att bortavaron inte var särskilt lång.

Men vad har DIF förutom uppsatta mål?

Ge mig en plats i styrelsen så ska jag operationalisera skiten också för den nuvarande styrelsen tycks inte fixa det särskilt bra.
The surest way to corrupt a youth is to instruct him to hold in higher regard those who think alike than those who think differently.
/Friedrich Nietzsche
Användarvisningsbild
Jermuk
Inlägg: 72
Blev medlem: 2005-06-09
Ort: Sofia
Kontakt:

Inlägg av Jermuk »

Problemet är likt förbannat att det är ett för stort antal matcher vilket gör att både spelare och publik inte kan motivera sig att prestera sitt bästa., dvs. publiken sluter inte upp och spelarna gör matcherna till undermålig underhållning.

Vem skall förresten underhålla vem. Ska publiken underhålla spelarna eller tvärt om?

Jag anser att spelarna först och främst skall göra sitt yttersta på rinken så kommer stämningen per automatik.
Erik Kloth
Inlägg: 98
Blev medlem: 2006-06-11

Inlägg av Erik Kloth »

Stambert och Hr1 är nog de mest insnöade personer jag någonsin sett på ett diskussionsforum. Patetiskt.

Vi snittar runt 7.000. Varken mer eller mindre. Inte ens under lock-outsäsongen snittade vi 8.000 peroner/match och det var inte ens 8.000 på spec. många slutspelsmatcher mot Timrå och Frölunda den fantastiska säsongen...varför skulle vi då snitta 8 kommande säsong med ett grått, trist och intetsägande lag utan några som helst stjärnor likt Jörgen Jönsson, Mika Hannula eller Tomi Kallio etc.

Ngn sade att vi snittar i princip samma som Färjestad, Lhc och HV men skillnande är att dessa klubbar har 25-30 % högre biljettpreiser och styr kringförsäljningen ( inte LHC som inte äger sin arena).

Färjestad omsätter 15 miljoner (!) på kringförsäljningen och HV 71 13 miljoner. Då handlar det om kiosker och restauranger.

Att vi skulle omsätta 2, 5-3 är en ren lögn. Det finns inte. Runt 10 skulle vi omsatt med lätthet.
Kagen
Inlägg: 494
Blev medlem: 2005-08-16

Inlägg av Kagen »

Om 70% av Globenpubliken består av besökare som bara gör 1 - 2 besök per säsong så är det ju inte så att majoriteten av besökarna kan sitta och gäspa åt slentrian underhållningen. Om så serien minskade ner till tio matcher per säsong skulle det knappast betyda att dessa skulle gå på fler matcher för det - sure de skulla bli mycket publik på de tio matcherna men utslaget skulle det bli, well, you get it.

Focus måste ligga på att sälja produkten - hitta något som säljer så att fler kommer och att de där som kommer 1-2 ggr per säsongen kommer 4-5ggr - vips är publiksiffrorna uppe i 10 000 i snitt.

När MoDo gästade med Foppa - eller iaf trodde publiken att Foppa skulle vara med - då var det mer eller mindre utsålt i Globen. Alltså publiken kommer om produkten känns lockande. Men hur lockande är DIF just nu? Tränarna är profillösa, ledningen är profillös, spelarna är profillösa. DIF-fansen talar fortfarande om Wikegård och Odoya och det finns ju en anledning.
The surest way to corrupt a youth is to instruct him to hold in higher regard those who think alike than those who think differently.
/Friedrich Nietzsche
Erik Kloth
Inlägg: 98
Blev medlem: 2006-06-11

Inlägg av Erik Kloth »

Kagen har helt rätt! In med Kagen i styrelsen!

Profillöst lag hade vi ifjol med undantagen Thoresen och Linkan. Mer profillöst lag än laget vi har kommande säsong har vi aldrig haft...
Wikegård måste tillbaka. "Säcken" är ingen kille som levererar citat eller ser till så det pratas om Dif på aretsplatserna...Kung Wiken måste tillbaka!

I Karlstad, Göteborg och Jönköping har man dessutom många profiler i klubbledningen. I Karlstad är Loob sportchef och Rundqusit marknadschef. I Gbg är Conny Evensson engagerad och i Jönköping är det Fredrik Stillman som är sportchef och Bengt Kinell klubbdirektör.

Här har vi lagledningar som består av kunnigt folk och ofta utav folk som lirat hockey med stora framgångar och är ett namn hela staden kan idenfifiera sig med....

Mats Larsson??? Who????
Skriv svar