Säsongen 1995/1996

Elitserien
18/9 HV71 (b) 5 - 2 (1 - 1, 1 - 1, 3 - 0)
24/9 Frölunda HC (h) 4 - 1 (1 - 0, 1 - 0, 2 - 1)
27/9 MODO Hockey (b) 1 - 4 (0 - 0, 1 - 1, 0 - 3)
24/10 AIK (b) 4 - 2 (2 - 1, 0 - 0, 2 - 1)
26/10 HV71 (h) 8 - 3 (0 - 2, 4 - 0, 4 - 1)
29/10 Frölunda HC (b) 3 - 0 (1 - 0, 1 - 0, 1 - 0)
12/11 MODO Hockey (h) 6 - 3 (1 - 2, 2 - 1, 3 - 0)
14/11 Rögle BK (b) 2 - 3 (0 - 2, 2 - 1, 0 - 0)
16/11 Luleå HF (b) 1 - 3 (0 - 1, 1 - 1, 0 - 1)
19/11 Färjestads BK (h) 3 - 5 (0 - 2, 3 - 2, 0 - 1)
21/11 Brynäs IF (h) 4 - 3 (0 - 1, 2 - 1, 2 - 1)
25/11 Västerås IK (h) 4 - 1 (0 - 0, 2 - 0, 2 - 1)
27/11 Malmö Redhawks (h) 6 - 6 (2 - 1, 2 - 3, 2 - 2)
30/11 Leksands IF (b) 2 - 4 (0 - 1, 0 - 2, 2 - 1)
3/12 Västerås IK (b) 3 - 5 (1 - 2, 2 - 2, 0 - 1)
7/12 AIK (h) 3 - 0 (0 - 0, 0 - 0, 3 - 0)
10/12 Rögle BK (h) 4 - 3 (0 - 0, 2 - 3, 2 - 0)
12/12 Luleå HF (h) 2 - 3 (1 - 0, 1 - 1, 0 - 2)
4/1 Färjestads BK (b) 4 - 2 (0 - 1, 1 - 0, 3 - 1)
7/1 Brynäs IF (b) 1 - 1 (0 - 0, 1 - 1, 0 - 0)
9/1 Malmö Redhawks (b) 3 - 3 (1 - 0, 1 - 3, 1 - 0)
11/1 Leksands IF (h) 2 - 2 (1 - 1, 0 - 1, 1 - 0)
14/1 HV71 (b) 4 - 8 (1 - 4, 3 - 1, 0 - 3)
16/1 Malmö Redhawks (h) 2 - 1 (1 - 0, 1 - 0, 0 - 1)
18/1 MODO Hockey (b) 5 - 5 (2 - 1, 2 - 2, 1 - 2)
21/1 Västerås IK (h) 1 - 5 (0 - 3, 1 - 2, 0 - 0)
25/1 Leksands IF (h) 1 - 3 (1 - 2, 0 - 1, 0 - 0)
28/1 Luleå HF (b) 5 - 1 (2 - 1, 1 - 0, 2 - 0)
30/1 AIK (b) 4 - 1 (2 - 1, 1 - 0, 1 - 0)
1/2 Frölunda HC (h) 2 - 4 (0 - 1, 2 - 1, 0 - 2)
4/2 Färjestads BK (b) 1 - 5 (1 - 2, 0 - 2, 0 - 1)
6/2 HV71 (h) 3 - 3 (2 - 2, 0 - 1, 1 - 0)
15/2 Malmö Redhawks (b) 3 - 2 (0 - 1, 1 - 1, 2 - 0)
18/2 MODO Hockey (h) 2 - 2 (0 - 0, 0 - 0, 2 - 2)
20/2 Västerås IK (b) 5 - 3 (2 - 1, 1 - 1, 2 - 1)
22/2 Leksands IF (b) 2 - 2 (1 - 1, 1 - 1, 0 - 0)
25/2 Luleå HF (h) 4 - 2 (2 - 1, 1 - 0, 1 - 1)
29/2 AIK (h) 2 - 2 (1 - 0, 0 - 1, 1 - 1)
3/3 Frölunda HC (b) 0 - 5 (0 - 1, 0 - 2, 0 - 2)
5/3 Färjestads BK (h) 1 - 6 (0 - 0, 1 - 3, 0 - 3)

Kvartsfinal
7/3 Färjestads BK (b) 1 - 4 (1 - 2, 0 - 0, 0 - 2)
10/3 Färjestads BK (h) 3 - 4 (1 - 1, 0 - 1, 2 - 1, 0 - 1)
12/3 Färjestads BK (b) 3 - 1 (0 - 0, 1 - 1, 2 - 0)
14/3 Färjestads BK (h) 0 - 1 (0 - 1, 0 - 0, 0 - 0)

« Säsongen 1994/1995Säsongen 1996/1997 »

Summering
Djurgården lyckades inte alls ersätta spelarförlusterna efter säsongen 1994/95. Laget ledde förvisso serien under delar av hösten, men rasade under våren till en femteplats.

Inför slutspelet valde Tommy Boustedt att lämna tränarjobbet med omedelbar verkan. Stefan Lundh tog över tillsammans med J20-tränaren Niklas Wikegård.

Tränarbytet hjälpte inte. Färjestad vann kvartsfinalserien med 3-1 i matcher. Avgörande blev att Djurgården förorade båda hemmamatcherna.

ElitserienMaVOFMålP
1Luleå HF4022612153-10950
2Frölunda HC40201010130-9550
3Färjestads BK4020614150-11746
4HV714018814156-13144
5Djurgårdens IF4017914122-11943
6MODO Hockey40151213126-13342
7Leksands IF40151015123-11740
8Malmö Redhawks4015718129-14737
9AIK4011111896-12633
10Västerås IK4012622123-16330
11Rögle BK22651155-8017
12Brynäs IF22361360-8612

Poängliga, ElitserienGPGAPPIM
Espen Knutsen3210233350
Fredrik Bremberg3312193116
Patrik Erickson3914152910
Per Eklund3917102710
Björn Nord408101850
Jens Öhling2697160
Patric Kjellberg40971610
Anders Huusko396101626
Christian Due-Boje373111438
Thomas Johansson39851332
Jan Viktorsson38761324
Magnus Jansson37551022
Mikael Magnusson37461030
Nichlas Falk3927914
Joakim Musakka4035858
Joakim Lundberg3414528
Ola Josefsson2421345
Erik Huusko121126
Kristofer Ottosson321012
Tommy Jakobsen3601120
Thomas Östlund3701118
Mikael Törnqvist20000
Fredrik Lovén40000
Niklas Anger100002
Marcus Nilson120000
Stefan Björk3000010
Patrik Hofbauer400000

Målvaktsliga, ElitserienGPIS%GAASO
Thomas Östlund3390,12,762
Patrik Hofbauer887,03,720

Poängliga, SlutspelGPGAPPIM
Thomas Johansson42132
Jan Viktorsson42022
Patrik Erickson41120
Erik Huusko41124
Patric Kjellberg40222
Espen Knutsen41012
Nichlas Falk20110
Jens Öhling40110
Mikael Magnusson401110
Marcus Nilson10000
Per Eklund10000
Fredrik Bremberg10000
Kristofer Ottosson20000
Mikael Törnqvist20000
Thomas Östlund30000
Fredrik Lovén40000
Anders Huusko40000
Tommy Jakobsen40000
Magnus Jansson40000
Joakim Lundberg40002
Patrik Hofbauer40002
Stefan Björk40002
Ola Josefsson40004
Christian Due-Boje40004
Björn Nord40006
Joakim Musakka40006

Målvaktsliga, SlutspelGPIS%GAASO
Thomas Östlund393,11,940
Patrik Hofbauer186,43,000