Säsongen 1979/1980

Elitserien
27/9 Frölunda HC (b) 5 - 6 (0 - 3, 1 - 0, 4 - 3)
30/9 AIK (h) 2 - 7 (1 - 1, 0 - 2, 1 - 4)
4/10 Skellefteå AIK (b) 4 - 4 (1 - 3, 1 - 0, 2 - 1)
7/10 MODO Hockey (h) 2 - 6 (0 - 3, 0 - 1, 2 - 2)
11/10 Färjestads BK (b) 0 - 8 (0 - 1, 0 - 4, 0 - 3)
14/10 Brynäs IF (h) 5 - 1 (0 - 1, 4 - 0, 1 - 0)
18/10 IF Björklöven (h) 8 - 3 (4 - 1, 2 - 0, 2 - 2)
21/10 Leksands IF (b) 0 - 6 (0 - 3, 0 - 0, 0 - 3)
25/10 HV71 (h) 6 - 4 (1 - 3, 2 - 1, 3 - 0)
28/10 HV71 (b) 3 - 0 (3 - 0, 0 - 0, 0 - 0)
1/11 Leksands IF (h) 5 - 4 (3 - 2, 2 - 1, 0 - 1)
4/11 IF Björklöven (b) 2 - 2 (1 - 1, 1 - 1, 0 - 0)
11/11 Brynäs IF (b) 4 - 6 (2 - 1, 1 - 2, 1 - 3)
15/11 Färjestads BK (h) 8 - 4 (2 - 2, 2 - 1, 4 - 1)
18/11 MODO Hockey (b) 5 - 5 (3 - 1, 2 - 0, 0 - 4)
22/11 Skellefteå AIK (h) 6 - 2 (2 - 1, 0 - 1, 4 - 0)
25/11 Frölunda HC (h) 8 - 7 (1 - 1, 3 - 2, 4 - 4)
29/11 AIK (b) 2 - 2 (1 - 1, 1 - 0, 0 - 1)
2/12 Frölunda HC (h) 5 - 5 (2 - 0, 2 - 4, 1 - 1)
6/12 AIK (b) 0 - 2 (0 - 1, 0 - 0, 0 - 1)
9/12 Brynäs IF (h) 2 - 4 (1 - 1, 0 - 1, 1 - 2)
6/1 Färjestads BK (b) 2 - 9 (1 - 5, 1 - 4, 0 - 0)
10/1 HV71 (h) 5 - 2 (0 - 1, 2 - 1, 3 - 0)
13/1 Skellefteå AIK (b) 6 - 5 (3 - 2, 1 - 2, 2 - 1)
17/1 Leksands IF (b) 0 - 7 (0 - 1, 0 - 3, 0 - 3)
20/1 IF Björklöven (h) 3 - 5 (0 - 2, 1 - 2, 2 - 1)
24/1 MODO Hockey (b) 3 - 5 (1 - 1, 0 - 2, 2 - 2)
27/1 MODO Hockey (h) 6 - 4 (2 - 1, 3 - 0, 1 - 3)
31/1 IF Björklöven (b) 4 - 5 (2 - 2, 1 - 3, 1 - 0)
3/2 Leksands IF (h) 6 - 3 (2 - 0, 4 - 2, 0 - 1)
2/3 Skellefteå AIK (h) 7 - 5 (3 - 3, 3 - 1, 1 - 1)
6/3 HV71 (b) 7 - 5 (2 - 1, 1 - 3, 4 - 1)
9/3 Färjestads BK (h) 8 - 3 (3 - 0, 4 - 1, 1 - 2)
13/3 Brynäs IF (b) 2 - 3 (0 - 1, 2 - 0, 0 - 2)
16/3 Frölunda HC (b) 3 - 2 (3 - 1, 0 - 1, 0 - 0)
20/3 AIK (h) 1 - 1 (1 - 0, 0 - 0, 0 - 1)

« Säsongen 1978/1979Säsongen 1980/1981 »

Summering
Marginalerna var inte på Djurgårdens sida när laget skulle följa upp SM-silvret från 1979 med en ännu ädlare valör.

Med tre omgångar kvar låg Djurgården på slutspelsplats för första gången, men en förlust mot Brynäs gjorde att Djurgården halkade ned under strecket och missade slutspel.

ElitserienMaVOFMålP
1Leksands IF3618711156-12443
2IF Björklöven3617811156-14542
3Frölunda HC3619314153-13741
4Brynäs IF3617514130-12039
5AIK3616614137-12738
6Djurgårdens IF3616614145-15238
7Färjestads BK3614814142-14536
8MODO Hockey3615516154-13935
9Skellefteå AIK3612420141-16828
10HV71368424113-17020

Poängliga, ElitserienGPGAPPIM
Bo Berglund3620153550
Peter Wallin3012152766
Mats Waltin3112112310
Claes-Göran Wallin3111122330
Thomas Eriksson3612102262
Hans Särkijärvi361541950
Håkan Dahllöf28991826
Glenn Johansson32711188
Dag Bredberg3596156
Håkan Eriksson29781544
Håkan Södergren284101422
Sören Johansson2884126
Tord Nänzén32651144
Lars-Fredrik Nyström3662822
Karl-Erik Lilja2032510
Stefan Perlström3423561
Per-Allan Wikström241232
Tommy Mörth221120
Anders Hansson2101116
Jens Öhling20000
Jörgen Fasth30000
Claes Norström50004
Reino Sundberg330006
Peder Nilsson360002

Målvaktsliga, ElitserienGPIS%GAASO
Reino Sundberg3287,03,900
Peder Nilsson1083,85,680