Troja-Ljungby - Djurgårdens IF 23/10 2013
Postat: 2013-10-22 17:51:07
S24
Djurgården Hockeys officiella forum
https://www2.difhockey.se/forum/
Haha så jävla trist att de finns inte.Isabo skrev:Otroligt, match igen! En match i veckan och säsongen är färdigspelad inom ett år!
Att Asplöven vill ha sina bortamatcher tätt inpå varandra kan jag ivf förstå (de spelade väl i Karlskrona igår och mot SSK i lördags, en vad jag tror medveten flytt för att inte behöva åka fram och tillbaka 500.000 mil) men lagen här i söder tycker jag faktiskt att de/vi kan försöka anpassa spelschemat till bestämda matchdagarciirree skrev:Haha så jävla trist att de finns inte.Isabo skrev:Otroligt, match igen! En match i veckan och säsongen är färdigspelad inom ett år!
För någon dag sedan så skrev Mrmadhawk att Rögle också gjort upp SJÄLVA (och med VIK och BIK förstås) att spela mot VIK borta igår (egentligen omgång 32), och BIK Karlskoga nästa vecka (egentligen omgång 36) bara för att man vill ha "roadtrips". Känns ganska oseriöst att klubbarna själva bara kan bestämma så.. det har säkert varit så förr med, det har jag ingen koll på, men jag ogillar beslut att ha spridda matchdagar som dem gjort i HA!
Visst är det resa och Sverige är avlångt, men tror knappast att det ursäktar en förlust i NHL, eller för den delen KHL. Öfr övrigt ungefär samma sträckor i nuvarande SHL, vill vi nåt ska vi klara det, men visst hallen och seg publik, klart sämre än alla jämförelser ovan, plus att nästan en veckas vila ofta inte är ett +, men vi tar det 1-4Staten skrev:Fruktansvärt tråkig match och därmed farlig. Lång resa, trötta ben, trött publik, taggat Troja. Kan väl bara sluta på ett sätt? 1-1 efter full tid.
Vi tog tre ynka poäng mot dem, hemma i sista mötet. Och det var väl i princip nio poäng som vi behövde för kvalserieplatsen.Skidlöparn skrev:Troja var väl skillnaden mellan Kvalserien och Play-off för oss ifjol? Vi hade ju galet svårt för dem av någon förbannat märklig anledning... Tror ändå att vi vinner här, då ju Troja har vunnit fem raka hemmamatcher, och DIF då är trendbrytarnas lag, så får tyvärr Troja se sin kära svit bruten.
6 poäng och 9 mål till hade behövts.Isabo skrev:Vi tog tre ynka poäng mot dem, hemma i sista mötet. Och det var väl i princip nio poäng som vi behövde för kvalserieplatsen.Skidlöparn skrev:Troja var väl skillnaden mellan Kvalserien och Play-off för oss ifjol? Vi hade ju galet svårt för dem av någon förbannat märklig anledning... Tror ändå att vi vinner här, då ju Troja har vunnit fem raka hemmamatcher, och DIF då är trendbrytarnas lag, så får tyvärr Troja se sin kära svit bruten.
Påminner om hur de Allsvenska lagen beskrev Borås de året vi skulle ner i HA, nu blev ju de nedflyttade så vi hann aldrig möta dem, men de lät typ såhär: "Borås har en ruggigt dålig ishall, man mår så dåligt, man vill bara dit, ta 3 poäng och hem igen illa kvickt!" Haha#87 skrev:Allt är så jävla skit med troja.. Dålig hall, dålig publik, tråkigt lag, tråkigt spel. Ta tre poäng och stick hem snabbare än snabbt.