Liiite mer flyt med studsarna så kommer målen att droppa in. Kul att se att backarna utnyttjas mer och mer så inte pucken alltid ska rulla bland forwards. Wesslau har varit stabil hittills även om han släppt ett par farliga returer ut i slottet.
Kan bara konstatera att om DIF spelat som man gjort i period.1 tidigare under säsongen skulle man inte legat 8:a i tabellen.
Misstänker att det är så här Hardy från början räknat med att DIF ska kunna spela, samma fart i båda riktningarna.
Fortfarande svårt dock att skapa rena chanser.
Men totalt sett ser spelet ljusår bättre ut än det gjort tidigare, håll i detta nu så tar vi poäng...
Se upp för BP bara, Växjö är äckligt starka där.
-Det är en ganska kort tid man lever, med tanke på hur länge man ska vara död sedan
Det fanns ett par tillfällen då man klart kunde se hur lager blev för långt. Vad som var annorlunda nu va att backen inte försökte slå en omöjlig passning till motståndarblå där forwardsen står och väntar utan han håller i pucken och visar att han inte kan slå passen vilket gör att forwardsen åker hem och hjälper till mer i uppspelet. Mycket bra.