Säsongen 2004/2005

Träningsmatcher
19/8 Almtuna IS (n) 7 - 1 (3 - 0, 2 - 1, 2 - 0)
25/8 TPS Åbo (n) 1 - 5 (0 - 2, 1 - 1, 0 - 2)
27/8 IFK Helsingfors (n) 1 - 4 (0 - 1, 1 - 1, 0 - 2)
1/9 Vålerenga IF (b) 6 - 2 (4 - 1, 1 - 1, 1 - 0)
2/9 Storhamar IL (b) 0 - 2 (0 - 0, 0 - 2, 0 - 0)
3/9 Färjestads BK (b) 2 - 0 (1 - 0, 0 - 0, 1 - 0)
8/9 HC Lugano (b) 1 - 2 (1 - 0, 0 - 1, 0 - 1)
9/9 HC Ambri-Piotta (n) 5 - 3 (2 - 1, 1 - 0, 2 - 2)
10/9 Timrå IK (n) 3 - 2 (0 - 0, 1 - 2, 1 - 0, 1 - 0)
12/9 Espoo Blues (n) 0 - 3 (0 - 1, 0 - 1, 0 - 1)

Elitserien
21/9 Södertälje SK (h) 4 - 2 (0 - 1, 0 - 0, 4 - 1)
23/9 Färjestads BK (b) 2 - 3 (1 - 1, 0 - 2, 1 - 0)
28/9 Mora IK (h) 4 - 2 (2 - 1, 2 - 1, 0 - 0)
2/10 Södertälje SK (b) 0 - 4 (0 - 1, 0 - 1, 0 - 2)
5/10 Malmö Redhawks (h) 5 - 1 (0 - 0, 3 - 0, 2 - 1)
7/10 Timrå IK (b) 1 - 7 (1 - 1, 0 - 0, 0 - 6)
9/10 Färjestads BK (h) 1 - 3 (0 - 2, 0 - 0, 1 - 1)
11/10 Mora IK (h) 4 - 4 (3 - 1, 1 - 2, 0 - 1, 0 - 0)
14/10 Luleå HF (b) 2 - 3 (2 - 2, 0 - 1, 0 - 0)
19/10 MODO Hockey (h) 2 - 1 (0 - 0, 1 - 0, 0 - 1, 1 - 0)
21/10 HV71 (b) 4 - 3 (0 - 1, 2 - 2, 1 - 0, 1 - 0)
23/10 Brynäs IF (h) 4 - 2 (1 - 1, 1 - 0, 2 - 1)
25/10 Linköpings HC (h) 2 - 3 (2 - 1, 0 - 0, 0 - 2)
28/10 Frölunda HC (b) 1 - 2 (0 - 1, 0 - 0, 1 - 1)
31/10 Södertälje SK (h) 0 - 4 (0 - 1, 0 - 2, 0 - 1)
2/11 Malmö Redhawks (b) 3 - 2 (3 - 1, 0 - 0, 0 - 1)
4/11 Timrå IK (h) 0 - 4 (0 - 1, 0 - 1, 0 - 2)
6/11 Färjestads BK (b) 2 - 0 (0 - 0, 2 - 0, 0 - 0)
18/11 Luleå HF (h) 6 - 3 (0 - 1, 2 - 1, 4 - 1)
20/11 Mora IK (b) 0 - 3 (0 - 0, 0 - 2, 0 - 1)
22/11 MODO Hockey (b) 2 - 0 (0 - 0, 0 - 0, 2 - 0)
25/11 HV71 (h) 5 - 1 (0 - 0, 3 - 0, 2 - 1)
27/11 Brynäs IF (b) 2 - 3 (1 - 0, 0 - 3, 1 - 0)
29/11 Linköpings HC (b) 0 - 3 (0 - 1, 0 - 0, 0 - 2)
2/12 Frölunda HC (h) 5 - 3 (0 - 0, 3 - 1, 2 - 2)
6/12 MODO Hockey (h) 5 - 2 (1 - 1, 4 - 0, 0 - 1)
9/12 Södertälje SK (b) 6 - 3 (1 - 2, 4 - 0, 1 - 1)
11/12 Malmö Redhawks (h) 4 - 2 (1 - 1, 2 - 0, 1 - 1)
26/12 Södertälje SK (b) 1 - 4 (0 - 1, 1 - 1, 0 - 2)
28/12 Färjestads BK (h) 2 - 2 (1 - 1, 1 - 0, 0 - 1, 0 - 0)
30/12 Mora IK (b) 2 - 6 (1 - 1, 1 - 2, 0 - 3)
4/1 Timrå IK (b) 4 - 1 (0 - 1, 2 - 0, 2 - 0)
6/1 Färjestads BK (h) 0 - 4 (0 - 0, 0 - 3, 0 - 1)
10/1 Luleå HF (b) 0 - 3 (0 - 0, 0 - 1, 0 - 2)
13/1 Mora IK (h) 4 - 3 (1 - 2, 1 - 0, 2 - 1)
18/1 HV71 (b) 6 - 2 (0 - 1, 4 - 1, 2 - 0)
20/1 Brynäs IF (h) 5 - 2 (1 - 0, 2 - 1, 2 - 1)
22/1 Linköpings HC (h) 5 - 3 (3 - 2, 1 - 1, 1 - 0)
25/1 Frölunda HC (b) 2 - 3 (0 - 1, 2 - 0, 0 - 1, 0 - 1)
27/1 Södertälje SK (h) 1 - 1 (0 - 1, 1 - 0, 0 - 0, 0 - 0)
29/1 Malmö Redhawks (b) 1 - 6 (0 - 2, 1 - 1, 0 - 3)
1/2 Timrå IK (h) 0 - 2 (0 - 0, 0 - 1, 0 - 1)
3/2 Färjestads BK (b) 3 - 4 (1 - 1, 0 - 1, 2 - 1, 0 - 1)
5/2 Luleå HF (h) 0 - 3 (0 - 2, 0 - 0, 0 - 1)
17/2 Mora IK (b) 5 - 3 (1 - 2, 2 - 0, 2 - 1)
19/2 MODO Hockey (b) 1 - 3 (1 - 1, 0 - 1, 0 - 1)
21/2 HV71 (h) 2 - 1 (0 - 0, 2 - 1, 0 - 0)
24/2 Brynäs IF (b) 5 - 3 (3 - 1, 0 - 2, 2 - 0)
26/2 Linköpings HC (b) 2 - 1 (1 - 1, 0 - 0, 1 - 0)
1/3 Frölunda HC (h) 4 - 2 (1 - 0, 1 - 0, 2 - 2)

Kvartsfinal
4/3 Timrå IK (h) 1 - 3 (0 - 1, 0 - 0, 1 - 2)
6/3 Timrå IK (b) 4 - 2 (1 - 0, 1 - 1, 2 - 1)
8/3 Timrå IK (h) 2 - 1 (0 - 1, 1 - 0, 1 - 0)
10/3 Timrå IK (b) 3 - 2 (1 - 1, 2 - 0, 0 - 1)
12/3 Timrå IK (b) 1 - 3 (0 - 0, 1 - 1, 0 - 2)
14/3 Timrå IK (h) 1 - 3 (0 - 0, 1 - 2, 0 - 1)
16/3 Timrå IK (b) 3 - 2 (1 - 2, 1 - 0, 1 - 0)

Semifinal
19/3 Frölunda HC (h) 1 - 2 (0 - 0, 1 - 1, 0 - 1)
21/3 Frölunda HC (b) 1 - 2 (0 - 1, 0 - 0, 1 - 0, 0 - 1)
23/3 Frölunda HC (h) 0 - 1 (0 - 0, 0 - 0, 0 - 1)
25/3 Frölunda HC (b) 4 - 3 (0 - 1, 2 - 1, 2 - 1)
27/3 Frölunda HC (b) 0 - 4 (0 - 1, 0 - 0, 0 - 3)

« Säsongen 2003/2004Säsongen 2005/2006 »

Summering
I NHL brakade förhandlingarna om ett nytt kollektivavtal samman, vilket ledde till en lockout som pågick hela säsongen. NHL-stjärnorna flydde till Europa där klubbarna tacksamt tog emot dem.

Djurgården förstärktes av Nils Ekman, Mariusz Czerkawski, Marcus Nilson, Daniel Tjärnqvist, Dan Boyle, Marty Turco och Jose Theodore, men konkurrenterna hade lika namnkunniga nyförvärv.

Djurgården slutade femma i serien och fick möte Timrå med Henrik Zetterberg i laget i kvartsfinal. Djurgården hade ledningen med 3-1 i matcher och såg ut att gå mot semifinal när Timrå vaknade till liv och vann två raka matcher. Plötsligt hade Timrå medvind och chansen att avgöra på hemmaplan. Zetterberg ger Timrå ledningen med 2-0 i den sjunde matchen, men Djurgården vänder och vinner mirakulöst med 3-2.

I semifinalen förlorade Djurgården de tre första matcherna mot Frölunda med uddamålet. Efter den tunga starten orkade inte Djurgården resa sig och Frölunda vann serien med 4-1 i matcher.

ElitserienMaVÖVOÖFFMålP
1Frölunda HC50334928180-96112
2Linköpings HC503025115162-11097
3Timrå IK5026411213159-11893
4Färjestads BK5026311113137-10892
5Djurgårdens IF502327220131-13578
6MODO Hockey5021212517143-13977
7Luleå HF501916225152-16164
8Södertälje SK501649225127-14461
9Mora IK5016310424151-17261
10HV715015210625123-16357
11Brynäs IF501229229123-18247
12Malmö Redhawks501027233111-17139

Poängliga, ElitserienGPGAPPIM
Johnny Oduya49246139
Marcus Nilson48172239110
Nils Ekman44182745106
Jimmie Ölvestad46481289
Christian Eklund4936974
Rikard Franzén3406657
Daniel Rudslätt501081850
Dan Boyle32991847
Tomas Kollar3216746
Staffan Kronwall3514543
Marcus Kristoffersson2022442
Patrick Thoresen301071733
Daniel Tjärnqvist4912122430
Nichlas Falk43291126
Daniel Fernholm3132522
Mariusz Czerkawski461592420
Fredrik Bremberg37591418
Mika Strömberg4416716
Ronnie Pettersson4311214
Espen Knutsen1508812
Kristofer Ottosson3449138
Mikael Johansson41315186
Robert Nilsson232466
Johannes Salmonsson302246
Marty Turco60004
Christopher Thörn143032
Johannes Westring10002
Jose Theodore170002
Björn Bjurling380002
Oscar Sundh21010
Richard Östlund10000
Andreas Isaksson10000
Christofer Löfberg10000
Stefan Ridderwall20000
Rolf Wanhainen350000

Målvaktsliga, ElitserienGPIS%GAASO
Marty Turco693,22,021
Jose Theodore1791,72,460
Björn Bjurling2491,32,541
Rolf Wanhainen486,43,660

Poängliga, SlutspelGPGAPPIM
Johnny Oduya1202239
Jimmie Ölvestad1201137
Tomas Kollar1201130
Patrick Thoresen1222429
Marcus Kristoffersson1111228
Dan Boyle1223526
Nils Ekman1245920
Daniel Fernholm1100014
Christian Eklund1200012
Daniel Tjärnqvist1225710
Marcus Nilson712310
Staffan Kronwall1220210
Ronnie Pettersson1200010
Kristofer Ottosson111346
Daniel Rudslätt53034
Nichlas Falk120114
Mikael Johansson120222
Mariusz Czerkawski51012
Mika Strömberg120002
Jose Theodore120002
Fredrik Bremberg82020
Rikard Franzén10000
Robert Nilsson30000
Johannes Salmonsson90000
Rolf Wanhainen120000

Målvaktsliga, SlutspelGPIS%GAASO
Jose Theodore1292,22,230