Säsongen 2003/2004

Träningsmatcher
28/8 SaiPa (n) 8 - 3 (2 - 2, 3 - 1, 3 - 0)
30/8 AIK (b) 0 - 5 (0 - 1, 0 - 2, 0 - 2)
3/9 Slovan Bratislava (n) 4 - 3 (1 - 1, 1 - 0, 1 - 2, 0 - 0, 1 - 0)
5/9 TPS Åbo (n) 2 - 3 (0 - 1, 0 - 1, 2 - 1)
6/9 HC Lada Togliatti (n) 1 - 2 (0 - 1, 1 - 0, 0 - 0, 0 - 0, 0 - 1)
7/9 HC Lugano (b) 3 - 6 (0 - 3, 1 - 2, 2 - 1)
14/9 Linköpings HC (n) 3 - 2 (1 - 0, 1 - 2, 1 - 0)
18/9 Toronto Maple Leafs (h) 2 - 9 (1 - 1, 0 - 4, 1 - 4)

Elitserien
24/9 Linköpings HC (h) 0 - 4 (0 - 0, 0 - 1, 0 - 3)
27/9 Brynäs IF (b) 1 - 3 (0 - 2, 1 - 0, 0 - 1)
30/9 Leksands IF (h) 3 - 4 (0 - 0, 1 - 2, 2 - 1, 0 - 0, 0 - 1)
2/10 Luleå HF (b) 1 - 3 (0 - 0, 0 - 2, 1 - 1)
4/10 Frölunda HC (h) 5 - 0 (1 - 0, 2 - 0, 2 - 0)
7/10 Timrå IK (b) 4 - 2 (1 - 2, 0 - 0, 3 - 0)
9/10 HV71 (h) 4 - 1 (1 - 0, 1 - 1, 2 - 0)
12/10 Malmö Redhawks (b) 2 - 4 (0 - 2, 2 - 0, 0 - 2)
14/10 MODO Hockey (h) 5 - 0 (2 - 0, 2 - 0, 1 - 0)
16/10 Södertälje SK (b) 4 - 2 (2 - 1, 0 - 1, 2 - 0)
21/10 Södertälje SK (b) 3 - 0 (2 - 0, 1 - 0, 0 - 0)
23/10 Leksands IF (b) 3 - 1 (1 - 0, 0 - 0, 2 - 1)
25/10 Linköpings HC (b) 0 - 3 (0 - 1, 0 - 1, 0 - 1)
28/10 Färjestads BK (h) 3 - 2 (0 - 0, 2 - 1, 0 - 1, 0 - 0, 1 - 0)
30/10 Brynäs IF (h) 5 - 3 (1 - 0, 3 - 1, 1 - 2)
2/11 Leksands IF (b) 3 - 8 (0 - 3, 1 - 4, 2 - 1)
13/11 Luleå HF (h) 3 - 2 (2 - 0, 1 - 2, 0 - 0)
16/11 Frölunda HC (b) 2 - 3 (0 - 0, 1 - 2, 1 - 0, 0 - 0, 0 - 1)
18/11 Timrå IK (h) 4 - 3 (2 - 0, 1 - 2, 0 - 1, 0 - 0, 1 - 0)
20/11 HV71 (b) 4 - 3 (2 - 0, 0 - 2, 1 - 1, 0 - 0, 1 - 0)
22/11 Malmö Redhawks (h) 5 - 0 (2 - 0, 2 - 0, 1 - 0)
25/11 MODO Hockey (b) 1 - 2 (0 - 1, 1 - 1, 0 - 0)
27/11 Södertälje SK (h) 3 - 1 (1 - 0, 1 - 0, 1 - 1)
29/11 Färjestads BK (b) 2 - 1 (0 - 0, 0 - 1, 1 - 0, 0 - 0, 1 - 0)
2/12 Södertälje SK (h) 4 - 5 (1 - 2, 2 - 2, 1 - 1)
4/12 Färjestads BK (b) 3 - 2 (1 - 0, 1 - 1, 0 - 1, 1 - 0)
7/12 HV71 (b) 1 - 7 (0 - 4, 0 - 2, 1 - 1)
9/12 Timrå IK (h) 1 - 2 (0 - 0, 0 - 1, 1 - 1)
11/12 Leksands IF (b) 1 - 4 (0 - 0, 0 - 2, 1 - 2)
13/12 Luleå HF (h) 5 - 1 (1 - 0, 1 - 1, 3 - 0)
26/12 Färjestads BK (h) 3 - 2 (1 - 0, 0 - 1, 2 - 1)
28/12 MODO Hockey (h) 5 - 3 (2 - 2, 2 - 1, 1 - 0)
30/12 Linköpings HC (b) 5 - 2 (2 - 0, 1 - 1, 2 - 1)
6/1 Södertälje SK (b) 2 - 1 (1 - 0, 1 - 1, 0 - 0)
8/1 Frölunda HC (h) 0 - 2 (0 - 1, 0 - 0, 0 - 1)
11/1 Brynäs IF (b) 4 - 3 (0 - 2, 2 - 0, 2 - 1)
13/1 Malmö Redhawks (b) 1 - 2 (1 - 0, 0 - 1, 0 - 1)
15/1 Färjestads BK (h) 6 - 2 (2 - 1, 1 - 1, 3 - 0)
20/1 Leksands IF (h) 5 - 2 (2 - 0, 1 - 0, 2 - 2)
22/1 HV71 (h) 3 - 4 (1 - 0, 2 - 3, 0 - 0, 0 - 0, 0 - 1)
25/1 Timrå IK (b) 3 - 2 (0 - 0, 0 - 1, 2 - 1, 0 - 0, 1 - 0)
27/1 Leksands IF (h) 2 - 1 (1 - 1, 1 - 0, 0 - 0)
29/1 Luleå HF (b) 3 - 1 (1 - 0, 1 - 1, 1 - 0)
12/2 Brynäs IF (h) 2 - 1 (1 - 0, 0 - 0, 1 - 1)
15/2 MODO Hockey (b) 4 - 5 (2 - 1, 1 - 1, 1 - 2, 0 - 1)
17/2 Linköpings HC (h) 5 - 2 (1 - 1, 3 - 0, 1 - 1)
19/2 Södertälje SK (h) 4 - 5 (0 - 0, 1 - 3, 3 - 2)
21/2 Frölunda HC (b) 1 - 3 (1 - 0, 0 - 2, 0 - 1)
24/2 Färjestads BK (b) 0 - 1 (0 - 0, 0 - 0, 0 - 0, 0 - 0, 0 - 1)
26/2 Malmö Redhawks (h) 2 - 5 (0 - 4, 2 - 1, 0 - 0)

Kvartsfinal
1/3 Frölunda HC (h) 1 - 8 (0 - 1, 1 - 3, 0 - 4)
3/3 Frölunda HC (b) 1 - 8 (0 - 2, 1 - 5, 0 - 1)
5/3 Frölunda HC (h) 4 - 6 (2 - 2, 1 - 2, 1 - 2)
7/3 Frölunda HC (b) 1 - 3 (0 - 1, 0 - 1, 1 - 1)

« Säsongen 2002/2003Säsongen 2004/2005 »

Summering
Tränaren Niklas Wikegård hade problem att få ihop laget under säsongen 2003/04. Efter en katastrofstart kom Djurgårdsmaskinen igång och laget hade chans på en riktigt fin placering i serien.

Djurgårdens svaga avslutning på grundserien, fyra raka förluster, för ned laget på en femteplats.

Laget lottas mot Frölunda i kvartsfinal och blir fullkomligt utklassade. De två första matcherna slutar 8-1 till Frölunda. Djurgården rycker upp sig något till den tredje matchen, men defensiven fungerar inte alls och Djurgården förlorar med 6-4. Frölunda vinner kvartsfinalserien med klara 4-0 i matcher.

ElitserienMaVÖVSVOSFÖFFMålP
1HV7150271582015162-11695
2Färjestads BK502442123314161-12990
3Frölunda HC502416102116160-11689
4Linköpings HC50252184117141-10586
5Djurgårdens IF502315114116145-12586
6Timrå IK50212095220117-12474
7Luleå HF50192383023119-13270
8MODO Hockey501652134221113-14168
9Södertälje SK50181183324132-16164
10Brynäs IF50180251227121-15161
11Malmö Redhawks50161570127112-15161
12Leksands IF501115176522129-16156

Poängliga, ElitserienGPGAPPIM
Johnny Oduya42448173
Marcus Kristoffersson31448125
Jonathan Hedström4812223494
Richard Lintner4118133173
Christian Eklund42891756
Staffan Kronwall4415654
Daniel Rudslätt4814112530
Ronnie Pettersson4413430
Stefan Pettersson5018163428
Daniel Fernholm37471128
Kenneth Bergqvist49791624
Björn Nord20371024
Mika Strömberg2460624
Tomas Kollar50681422
Nichlas Falk426131920
Kristofer Ottosson507121916
Fredrik Bremberg3210192910
Mikael Johansson4710172710
Robert Nordmark1434710
Nicklas Eckerblom380008
Ryan Savoia60006
Espen Knutsen62354
Johannes Salmonsson250334
Robert Nordberg60114
Christopher Thörn60004
Patrick Thoresen30002
Mikael Öberg30002
Linus Stensson11010
Niklas Sjölund10000
Kristian Henriksson10000
Andreas Isaksson20000
Joachim Gellerstedt30000
Oscar Sundh30000
Richard Östlund70000
Alexander Hult80000
Petter Rönnqvist430000
Björn Bjurling460000

Målvaktsliga, ElitserienGPIS%GAASO
Björn Bjurling4592,32,314
Petter Rönnqvist891,22,640

Poängliga, SlutspelGPGAPPIM
Jonathan Hedström302212
Richard Lintner41126
Daniel Rudslätt41016
Espen Knutsen30006
Johnny Oduya40006
Christian Eklund40006
Marcus Kristoffersson41014
Kristofer Ottosson40114
Daniel Fernholm40004
Mikael Johansson41122
Mika Strömberg41012
Staffan Kronwall40112
Robert Nordmark10002
Stefan Pettersson20002
Ronnie Pettersson40002
Kenneth Bergqvist40002
Fredrik Bremberg42130
Nichlas Falk40110
Alexander Hult30000
Nicklas Eckerblom30000
Tomas Kollar40000
Petter Rönnqvist40000
Björn Bjurling40000

Målvaktsliga, SlutspelGPIS%GAASO
Petter Rönnqvist286,83,900
Björn Bjurling275,89,000